Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#20
17: Explosion

Mai erau doar 2 saptamani pana la primul spectacol in cadrul Academiei.In mod normal un spectacol nu ar insemna mare lucru insa in cadrul Academiei Kiseki pentru Balet si Dansuri un spectacol insemna totul.Academia castigase in timp un prestigiu international,iar spectacolele realizate de studenti vor fi observate cu siguranta de cineva important din tara avand in vedere ca academia nu numai ca pregatea studenti pentru acest domeniu dar ii si lansa.Lucia avea sentimentul,la fel ca si ceilalti din trupa , ca emotia o resimteau ei cel mai tare si ca daca vor strica piesa in vreun fel ei vor avea probleme .Totusi,nu statea treaba chiar asa.
Lucia intra in sala de dans cu rucsacelul in mana intr-o sambata dimineata.Inafara de ea mai erau in sala doar Karen,Saiki,Laila,Yuki si profesorul.
‘Cum de te-ai trezit asa de dimineata?’ ii sopti Laila mirata.
‘Am zis ca nu mai avem mult timp la dispozitie si am venit sa exersez’ marturisi ea , insa defapt motivul pentru care venise era altul.Sa joci o zana in corpul de balet nu era de o mare importanta,mai ales ca va dansa majoritatea timpului in spatele personajelor principale, totusi,Lucia avea o serie de miscari care trebuiau exersate si pe care vroia sa le faca la perfectie .Pe langa piruete,jet-uri ,*adagio , *allegro si miscari de brate ,in acompaniament Lucia trebuia sa realizeze si *ballon , *Battement sau *changement de pieds la care *port de bras sa fie mereu executat.
In ciuda acestor lucruri care trebuiau exersate Lucia nu venise in dimineata asta avand ideea aceasta in minte.Curiozitatea o atrasese aici, mai mult ca orice.Dorinta de a vedea inca o data pas-de-deux-ul lui Yuki.Acel pas-de-deux care ii daduse fiori si care ii ramase in minte inca din acea dupa-amiaza.Se intreba daca asta insemna sa fi un danseur adevarat.In dimineata aceasta Yuki parea la fel de bun ca oricand,ba din contra,mai bun.
Lucia ii absorbea miscarile din priviri.Analiza fiecare pas , fiecare miscare si pozitie.Nici Karen nu era mai prejos.
De cand cu petrecerea aniversara a lui Yuki cele doua n-au mai avut decat coliziuni minore,venite din partea ei.
‘Karen e superba azi’ marturiseste Saiki.Lucia si Laila ii arunca amandoua o privire taioasa.
‘Adica,cum danseaza’ adauga el repede.Cele doua s-au mai calmat auzind acele vorbe.
Desi Lucia nu vroia sa intrebe de teama sa nu il raneasca , era foarte curioasa cum de Saiki nu e danseur principal.Aceasta intrebare i-o adresa intr-o pauza separat Lailei.Roscata statu putin pe ganduri meditand inainte de a-i raspunde.
‘Nu pot spune ca stiu exact.Saiki nu prea discuta despre asta.Este posibil sa fie o chestie intre frati.’
‘Am inteles ca sunt in competitie insa,nu prea pare.’ Spune Lucia privind cu coada ochiului spre Saiki care tocmai iesise din sala de dans cu un prosop la gat.
‘Pai....nici eu nu stiu prea multe,doar ca nu se mai prea intampla nimic intre ei de cand cu faza de anul trecut’ recunoaste Laila.
‘Ce faza?’ intreaba Lucia curioasa.
‘Pai,ma refer cand Yuki si Karen s-au despartit si a aflat toata academia’
‘Ia stai!Stop! Poftim!? Karen si Yuki au fost iubiti?’ intreaba Lucia socata abia amintindu-si sa-si tina vocea scazuta.
‘Am uitat sa-ti zic.Auzi dar tu nu stii nimic din ce se intampla in Academia asta!?’ intreba Laila cam mustrator.
‘Nu sunt la curent cu barfele...plus ca s-ar putea sa fi lipsit in perioada aia sau ceva.Asta explica faza din sala de clasa’ realiza ea amintindu-si scena din dupa-amiaza aceea de aprilie de la inceput de an.
‘Care faza?’ sari Laila ca arsa.Lucia ii povesti,fara lux de amanunte, ce vazuse si auzise.
‘Oh mama!Asta da barfa!Bravo Lucia,inveti!’ o complimenteaza Laila.
‘Nu prea e ceva de admirat...’ bombani Lucia.’Dar zimi de faza de dupa ce s-au despartit.Ce s-a intamplat?’ Insista ea amintindu-si ca lasasera discutia initiala intr-un punct mort.
‘Stai , stai....ca avem probleme mai grave.Stiam clar ca inafara de faptul ca sunt in trupa de balet si sunt obligati sa exerseze impreuna, ei nu mai au nicio relatie.Si tu zici ca....asta e de investigat!’ ticluieste Laila hotarata un plan de atac.
Inainte ca Lucia sa poata afla mai multe exercitiile de dans reincepura.
‘Domnisoara Chimitsu , vreau un grand jet mai....grand [ mare ],si fi mai hotarata cand sari.Nu uita,tu si domnisoara Laila trebuie sa sariti la unison,intr-o armonie perfecta.Vreau paralelism!’ se rasteste profesorul exasperat.Lucia suspina usor.
‘Domnule profesor,poate ca domnisoara Chimitsu nu e in stare sa duca acest mic rol pana la capat si trebuie inlocuita’ intervine deodata Karen spargand tacerea.Profesorul ii arunca Luciei o privire stranie: de parca o analiza inainte de a lua o decizie.
‘Nici gand! Rolurile deja au fost stabilite ,Miwagi.’ Se rasteste Laila la ea.
‘Nu cred ca e asa important,din moment ce nu e in stare sa faca bine un rol atat de insignifiant’ ranji Karen ,provocand-o pe Laila.
‘Laila,nu cred ca...’ incerca Lucia sa o opreasca pe prietena ei.
‘Si daca ma gandesc bine,poate ca Chimitsu nu isi executa bine rolul din cauza ca tu o tragi in jos’ adauga Karen cu un zambet satisfacut pe fata.Daca Laila era nervoasa inainte acum parca ii ieseau flacari pe nas.
‘Mai zi asta o data...’o provoca Laila.
‘Uhm..ce?Ca tu si amica ta ar trebui sa spalati podeaua salii de dans in loc sa participati la spectacol?’ face blonda pe nevinovata.Atat ii trebui.Inainte ca Lucia sau altcineva sa realizeze ,Laila isi izbi pumnul drept de falca lui Karen , punand-o la pamant.
‘Laila!’ striga Lucia panicata.Laila inainta ca sa o mai pocneasca o data desi fata era la pamant cu nasul insangerat,insa Yuki o apuca de umeri tintuind-o pe loc.
‘Gata , domnisoara rupe-tot.’ Spune el tinand-o bine.Laila se mai forta putin dar apoi renunta incercand sa se calmeze si realizand ca o lovise bine.
Lui Karen ii curgea sange din nas,patand podeaua lucioasa.Saiki se apleca si incepu s-o stearga la nas cu o batista.
‘Saiki-san,uite ce mi-a facut salbatica asta..’ se smiorcaie ea incercand sa para lovita mai mult decat era.
‘Gata Kinomoto,iesi afara sa-ti racesti creierii’ ordona profesorul iritat in timp ce el si Saiki o ajuta pe Karen sa se ridice.Laila iesi val-vartej din incapere.Lucia ramase cateva secunde inca socata de rabufnirea prietenei ei insa apoi nu statu pe ganduri si o urma .

*adagio – miscari lente,usoare,de control.
*alegro-miscari in tempo rapid,vioi
*ballon- a topai,un mod prin care balerina isi arata capacitatea de a realiza miscari usoare.Pune accent pe calitate si nu pe inaltimea sariturii.
*changement de pieds-‘schimbare de picioare’..o miscare in care dansatorul incepe cu un picior in fata si dupa saritura piciorul din fata este schimbat
*port de bras – miscari ale bratelor ce pot varia,au rol de estetica foarte importanta si infrumuseteaza calitatea miscarii cu cat este mai bine executat
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.139 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
7 Vizitator(i)