Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cum ar fi daca...

#3
Cap 2



- Aiko! Aiko! Fata isi intoarse lenes capul pentru a o privi pe Hana cum reusise in sfarsit sa faca o schema cu rolele, care zicea ea, era complicata.
Aiko statea pe o banca alaturi de Sandra, Yuri si o fata ce era prietena buna cu Yuri. Uitase cum o cheama. De parca o interesa. Arunca o privire spre Sandra. Aranjata, tanara blonda atragea ca de obicei priviri asupra sa, dar ea nu baga de seama si continua sa o priveasca pe Hana cu amuzament.
- Intr-o zi o sa pateasca ceva, surase blonda si arunca cateva priviri scurte spre parul Hanei. Parul ei este foarte colorat.
- Prea colorat, suspina Aiko si se uita in jur.
In parc erau foarte multi adolescenti, unul mai vesel decat altul. O pereche de indragostiti trecura prin fata fetelor ce suspinara induiosate, vizibil incantate ca au fost pret de cateva clipe martore la dragostea celor doi. Doar Aiko isi dadu ochii peste cap si dori sa comenteze ceva dar nu mai apuca deoarece o minge de fotbal ateriza in capul ei, iar in urmatoarea clipa era pe jos.
- Esti bine? Bruneta auzi o voce placuta, care apartinea insa cu siguranta unui baiat. O ajuta sa se ridice si ii aranja sapca inapoi pe cap. Esti bine? Repeta acesta intrebarea vazand ca fata nu raspunde.
- Sunt bine, multumesc, se rasti si se aseza pe banca imbufnata. Asta mai lipsea, sa primeasca o minge in cap, care sa reuseasca sa o dea jos de pe banca, pe deasupra. Se simtea ca dracul si se jura in gand ca va fi ultima data cand va mai iesi cu fetele. Si ca sa fie totul ca la carte, prietenele ei sarira speriate de parca tocmai ii cazuse in cap o stanca si nu o biata minge.
- Esti bine?
- Trebuie sa mergi la doctor?
- Vrei niste apa? Ti-e rau? Hana apuca telefonul disperata. Aiko era sa mai cada o data de pe banca cand a auzit-o pe fata multicolora � Alo, salvarea?�. Ii apuca telefonul si il tranti la pamant.
- Sunt bine! Ce dracu��se sperie aceasta cand vazu ca baiatul se aseza langa ea. Tanara se uita urat la el, incercand sa ii transmita din priviri ca nu doreste ca el sa stea in prejma ei, dar el paru ca nu intelege, iar mana lui se opri o clipa pe fruntea ei.
- Imi pare rau. Nu am vrut sa se intample asta. Si cu o voce ingrijorata o intreba din nou: Sigur esti bine? Bruneta se uita la el. Blond si cu ochi albastri, baiatul avea trasaturi angelice. Zambetul lui avu darul sa o linisteasca si sa uite ca o lovise cu mingea. Privirea lui o tinea captiva pe a ei si, vrajita, uita promisiunea pe care si-o facuse, uita chiar si de mama ei. Se trezi din vis, auzindu-si prietenele chicotind. Isi dadu seama ca statea prea aproape de un baiat caruia nu ii stia nici numele.
- Sunt b..ine�Cum ziceai ca te cheama? Isi umezi buzele si isi indrepta spatele.
- Nu am zis, zambi acesta si se uita si la celelalte fete. Ma numesc Ren. Imi pare bine.
- Wow, un nume foarte�popular, nu se putu abtine Hana si se uita vinovata la Aiko. Aiko se incrunta apoi reveni cu privirea la baiat. Ii placea sa se uite la el.
- Vreau sa ma revansez, continua sa vorbeasca blondul. Eu imi sarbatoresc ziua de nastere peste doua zile. As fi incantat daca ati veni. Stiu ca poate parea ciudat, dar niste prieteni m-au anuntat ca nu mai pot veni din motive personale. As fi sincer bucuros daca ati veni. Mama a insistat sa mai invit niste prieteni. Stiti si voi cum sunt mamele, zambi acesta.
�Eu nu stiu�. Aiko se intrista. Pentru cateva minute uitase de ea.
- Nu ca nu sunt multi. Adica�sunt ceva invitati. Ren se imbujora usor si tusi. Dar daca s-ar putea�
- Venim!
Bruneta se uita urat la cea care vorbise. Sandra zambi multumita.
- Normal ca venim. Nu e frumos sa refuzi o invitatie. Daca ai putea sa ne spui si unde locuiesti�
Cinci minute mai tarziu, Ren se indeparta, iar Yuri si Hana radeau cu gura pana la urechi urmarindu-le pe cele doua prietene.
- Ce ti-a venit? Aiko simtea ca era in stare sa ucida pe cineva. Acum ca vraja se rupse, se ura pentru ca fusese atat de slaba. Va avea mai multa grija data viitoare.
- Nu mai fi asa incruntata ca faci riduri. Ia loc pe banca si sa o rugam pe Hana sa ne mai arate o schema cu rolele. Sandra vorbea calm ca de obicei, dar bruneta nu se potoli.
- Si sa ma risc sa mai primesc o minge in cap? Nu, multumesc. Si ai sa mergi singura la ala.
- Vorbesti urat. Il cheama Ren. Si nu merg singura. Vine si Hana, si arunca o privire in directia ei pentru a o vedea cum aproba, vine si Yuri si vii si tu. Recunoaste, Aiko, ca ti-a placut baiatul. Era foarte dragut si se vedea ca si el te place. Nu mi s-a parut ca v-ati potrivi foarte bine, dar�Asculta nu zice nimeni sa te cuplezi cu el. Ti-e frica sa mergi la o zi de nastere? Esti lasa?
- Nu�
- Atunci nu mai fa scandal. Stai jos.
�Nu sunt o lasa�
- Bine vin, dar cu conditia sa plecam. Ma plictisesc aici.
Sandra aproba, iar Aiko simtea ca ii vine rau. Hana se agata de Yuri care mergea alaturi de prietena ei. Se indrepatara impreuna spre un magazin cu gandul la o inghetata.

**

Aiko se gandea ca daca s-ar imbolnavi nu ar mai trebui sa merga la petrecere. Se stramba in oglina. Poate o gripa�Ofta. Se aseza pe pat, ridicandu-si ochii si uitandu-se in gol. Ajunse cu o ora in urma acasa si trebui sa suporte crizele matusii ei. Se intoarse pe o parte si isi aminti surasul de pe fata rosie de incantare a lui Hana. �Maine mergem la cumparaturi� i-a soptit ea in ureche. Bruneta a simtit ca se invarte totul cu ea si s-a grabit sa ajunga acasa. Sa mearga la cumparaturi insemna sa isi cumpere haine. Sa isi cumpere haine insemna sfarsitul lumii. Fata era obisnuita numai cu haine largi si commode. Hana si Sandra aveau ocazia sa faca ceea ce isi doreau de mult timp. Adica sa o aranjeze si sa o imbrace dupa gustul lor. Yuri era ceva mai intelegatoare. Poate daca� Ii revenira cuvintele blondei in minte: � Esti lasa?�. Era oare lasa? Nu, nu era. O sa le arate ea. Nu o sa moara daca poarta o zi o rochie sau tocuri. Doar ca nu era obisnuita cu astfel de haine si se simtea o ciudata. O auzi pe matusa ei care o striga sa vina la mancare. Se indrepta spre usa cu pasi lenesi.


Mersi Axxa. Sper ca nu mai am greseli, eu am citit inca o data dar e posibil sa mai fi scapat.



Răspunsuri în acest subiect
Cum ar fi daca... - de iluzie optica - 19-06-2009, 02:37 PM
RE: Cum ar fi daca... - de Axxa.No.Way - 19-06-2009, 07:46 PM
RE: Cum ar fi daca...+16 - de iluzie optica - 20-06-2009, 04:24 PM
RE: Cum ar fi daca... - de Axxa.No.Way - 21-06-2009, 11:54 AM
RE: Cum ar fi daca... - de iluzie optica - 22-06-2009, 11:58 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)