Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My story...

#1
Am decis sa imi pun si eu ficul aici.Nu e chiar cel mai stralucit fic, dar ma straduiesc cat de mult pot.Asa ca sper sa va placa.

Capitolul I.

Totul a inceput anul trecut, cand eram in vacanta la bunici...Ma numesc Corrina, dar prietenii imi spun Cora.Am 14 ani, par saten deschis, si ochi albastri precum cerul senin intr-o zi de vara.Locuiesc in orasul Pitesti, dar vacanta de vara mi-am petrecut-o la tara, intr-un mic satulet uitat de lume.Imi placea sa fiu inconjurata de natura, sa respir aerul curat, sa uit pentru un moment de stresul si galagia provocata de oras.Acel satulet era micul meu colt de relaxare, unde nimeni nu putea sa-mi perturbeze linistea.Dar, mai tarziu aveam sa aflu ca nu totul este perfect in acel colt de natura.Din momentul in care el a aparut in viata mea�
Ma ridic lenes din pat, trezita de sunetul strident al telefonului.Aveam un mesaj�
Il citesc, iar pe fata imi apare un zambet micut.In cateva minute trebuia sa ma intalnesc cu cea mai buna prietena a mea, Diana, sau Dya, cum ii spuneam eu, pentru al lua autocarul sa mergem la bunici.Statea in acelasi sat cu bunicii mei, aveam aceleasi hobby-uri, aceleasi preocupari, fapt ce a dus la inchegarea unei minunate prietenii.Dya era o fata, inalta, cu parul blond precum spicele de grau si ochii verzi precum firele fragede de iarba.
Imi fac rapid un dus, ma imbrac cu un tricou negru cu o pisicuta pe el si o pereche de blugi albastri taiati la genunchi.Ma indrept apoi catre oglinda, imi aranjez putin parul si ies din casa, luand cu mine un troller cu toate cele necesare si un rucsac cu trusa de machiaj, cateva caiete, pixuri, creioane, laptop-ul si mp3-ul.Ma indrept catre statia unde trebuia sa astept microbuzul.Imi bag castile de la mp3 in urechi si merg grabita pe strada.Fara sa-mi dau seama dau peste cineva, iar mp3-ul imi cade pe jos.
-Hei!Fi mai atent !ii spun eu in timp ce-mi luam mp3-ul de jos.Imi ridic privirea spre persoana care a intrat in mine si o studiez indeaproape.Era un baiat inalt, cu parul roscat, ochii verzi, ce nu parea a avea mai mult de 17 ani.
-Eu ?!Tu ar trebui sa fii cea atenta.Doar tu ai intrat in mine!Acum, da-te din fata mea pentru ca am treaba si nu am timp de tampeniile tale.imi raspunde acesta cu o raceala incredibila in glas, ce m-a lasat incremenita pentru cateva minute bune.Ma trezesc din visare la auzul soneriei telefonului meu. Raspund calma, ca si cum nimc nu s-ar fi intamplat.La capatul celalalt al firului, se afla Dya, care se impacientase de intarzierea mea.
� Alo �
� Cora !!Unde esti ?! Microbuzul va pleca din minut in minut iar tu nu esti aici !Grabeste-te ! �
� Bine, bine..Ma grabesc.Mai am putin si ajung ..Linisteste-te. �
Inchid telefonul si imi continui drumul catre statie.Ajung exact la timp.Microbuzul se pregatea de plecare.Amuzata de fata ingrijorata a Dianei, o linistesc si urcam amandoua in microbuz.In timp ce imi cautm locul cu privirea, il zaresc pe cel care m-a trantit mai devreme.
Il trec cu vederea, incercand sa-mi iau gandul de la el, ma asez pe scaunul de la fereastra imi pun castile in urechi si privesc pe geam.

Cam atat pentru moment.E tarziu si nu prea mai ma mai pot concentra la scris.Sper ca nu va plictisesc prea tare.
Astept critici si sfaturi constructive.
P.S:Capitol necorectat.



Răspunsuri în acest subiect
My story... - de Dark~Melody - 19-06-2009, 10:05 PM
RE: My story... - de purple_kitten - 19-06-2009, 10:37 PM
RE: My story... - de ilussion.time - 20-06-2009, 12:12 PM
RE: My story... - de Axxa.No.Way - 21-06-2009, 11:44 AM
RE: My story... - de Dark~Melody - 21-06-2009, 03:05 PM
RE: My story... - de Child Of Sunset - 13-07-2009, 12:25 AM
RE: My story... - de Dark~Melody - 13-07-2009, 07:01 PM
RE: My story... - de Dark~Melody - 23-07-2009, 09:57 PM
RE: My story... - de D@n@ - 23-07-2009, 11:46 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)