Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#15
14:Amis

O facuse.Reusise si nu-i venea sa creada.Facuse un pas-de-deux , iar de data aceasta atat piruetele cat si ridicatul si sprijinitul ii iesisera foarte bine.Nu stia cum se vedea din afara insa avand in vedere ca nu se impiedicase sau alte alea , era clar ca facuse mai bine.De asemenea nu-i venea sa creada ca cel cu care o facuse a fost Yuki.Oare experienta lui si increderea pe care o emana a fost ce a sustinut-o moral pe Lucia?
Yuki o lasa usor jos.Tanara fata nu stia ce sa zica ,faptul ca reusise sa faca acest lucru fara sa se impiedice inca era un mare soc.
‘Pai...cel putin miscarile au fost naturale.’ Zice el.
‘Eu...adica..cum ai facut asta?’ intreba ea un pic cam balbaita si staruitoare.Yuki incepu sa-si puna geaca inapoi pe el.
‘N-am facut nimic.Dar daca continui sa te lasi influentata de ce zic altii,atunci n-o sa ajungi nicaieri.Nimanui nu-i place o copie nepersonalizata’
‘Lucia.Lucia!Te-am cautat peste tot,unde ai disparut?Credeam ca ai cazut in WC sau ceva’ se aude deodata vocea Lailei cam ingrijorata.Aceasta apare de dupa un colt grabita.
‘Ce faci aici?’ intreba ea dupa ce se opri langa prietena ei si arunca o privire mirata spre Yuki.Lucia ii arunca si ea o privire scurta din coada ochiului tanarului , ingrijorata de ce avea sa zica.
‘Laila,spune-i lui frate-miu ca plec cu motocicleta si sa nu ma astepte diseara ‘ zice Yuki si iese pe usa.Lucia expira usurata.
Gandul ii statea doar acolo.La acel moment,la acel pas-de-deux mirific.Acum , cand mintea ii era limpede , realiza defapt ca tot timpul dansului privirea ei il urmarise pe Yuki si miscarile sale .Nu facuse decat sa-l urmeze.Isi merita intr-adevar reputatia , un danseur mai impresionant nu vazuse nici macar alaturi de mama ei.Pur si simplu ramase vrajita de suavitatea si unduitoarele sale miscari.
Restul zilei trecu repede,Laila,Saiki si Marie ramanand socati de faptul ca Lucia reusise sa faca pas-de-deux-ul fara sa se impiedice sau sa provoace un accident.
‘Laila,scuze dar,ai putea sa ramai putin sa ma ajuti cu tema la engleza?’ intreba Saiki la sfarsitul zilei .Soarele mai avea putin si apunea.
Laila se uita spre Lucia asteptand sa auda parerea prietenei ei.
‘E ok, oricum am venit cu bicicleta.Haide Marie,te conduc pana la autobuz’ spune ea si cele doua fete isi iau la revedere si pleaca.Laila ii povestise Luciei despre cat de slab era Saiki cand venea vorba de engleza si de faptul ca uneori il medita, asa ca tanara cu codite buclate accepta fara niciun resentiment sa nu fie insotita de prietena ei in seara aceasta.

*
‘Mama,Lucia chiar a evoluat intr-o clipa’ spuse Saiki intinzandu-se un pic , cam obosit .
‘Da,cred ca acea calatorie la WC a ajutat-o mult’ chicoti Laila in timp ce deschise cartea de engleza la lectia 12.’Zimi ce nu stii?’ intreba ea luand creionul in mana.
‘Timpurile verbelor.’ Bombane el.
‘Ti-am zis de mii de ori sa le repeti.’ Il mustra ea si apoi ofta si incepu sa-i explice din nou.Saiki nu pricepea nimic din ce spunea si tot gresit le lua.Se parea ca oricat de talentat ar fi limbile straine nu erau punctul lui forte .Desi aceasta era situatia ,Laila era incantata de momentele petrecute cu el , la fel si Saiki.
‘Mi-e foame.Vrei sa mananci si tu ceva?’ intreba Saiki intr-un final dupa ce matele sale incepura sa ghiortaie zgomotos.Laila se uita la ceas.Timpul parca zbura.Era 8 PM.
‘Frate,e tarziu!’ exclama ea uimita dar apoi si matele ei incep sa scoata sunete ciudate.
Saiki o convinse sa il insoteasca la bucatarie pentru cina , in ciuda protestelor fetei.Imediat ce sandwich-urile fusesera puse in fata ei Laila le infuleca instantaneu , dupa care isi ceruse scuze pentru nepolitetea ei si mai ceru inca o portie spre disperarea bucataresei.
‘Ai acelasi apetit pe care il aveai cand erai mica’ spune Saiki mirat , vazand-o cum mananca.
‘Mdce....ishpra gursa?’ spune ea cu mancarea in gura iar Saiki nu pricepe o vorba.
‘Am zis...da’ ce, is prea grasa?’ repeta ea dupa ce inghite si ultima bucata.
‘N-am zis asta’ chicoteste Saiki.
‘Ba da,crezi ca sunt grasa’ insista ea incruntandu-se.Asta sa-i fie invatatura de minte lui Saiki si oricarui alt barbat de pe planeta: niciodata sa nu pui , cand vorbesti cu o fata, in propozitie cuvantul ‘mancare’ alaturi de ea.
Saiki ofta.’De unde stii asta?’
‘Pentru ca stiu.Acum doua zile cand m-am cantarit acul a sarit foarte repede .’ explica ea.
‘Asa sare mereu cand te urci prima data pe el,nu conteaza cine esti.’ Insista Saiki.’Uite,o sa-ti dovedesc’ adauga si se ridica de la masa tragand-o dupa el de mana si pe Laila.Dupa ce Laila se indrepta si ramase in picioare Saiki o apuca de solduri si o ridica cat de sus reusi.
‘Ce naiba faci!?’ intreba ea socata.
‘Vezi?Usoara ca un fulg...nici nu transpir, asa ca n-am de ce sa te mint’ concluzioneaza el si amandoi incep sa rada.
La scurt timp Laila pleca spre casa,dar nu oricum ,ci condusa de Saiki.Tanarul n-avea inca permisul de conducere,insa insista sa o conduca pe bicicleta pana in fata portii pentru ca ii promisese tatalui acesteia ca avea sa aiba grija de ea din moment ce din cauza lui a intarziat.
‘Mersi pentru companie.’ Zice Laila cand ajunge in dreptul portii casei ei.
‘N-ai pentru ce,transmite-i salutari familiei tale’ spune tanarul zambind.
‘Ne vedem luni,nu uita sa repeti la engleza,avem test’ explica Laila amenintator.Saiki se stramba,evident nu-i placea ideea sa repete.
‘Laila-neechan a fost la intalnire!V-ati sarutat?’ intreba surioara mai mica a fetei.Kinomoto Mei avea 12 ani , un par la fel de roscat ca al surorii ei dar ochi verzi mosteniti de la tatal lor. Spre deosebire de sora ei , Mei avea parul impletit.
‘Dute si sari de la balcon!’ o ameninta Laila iritata.’De unde naiba stii tu de d-astea?’ adauga ea socata.Mei arunca o privire scurta spre tatal ei.Barbatul citea ziarul si cand Laila se uita la el incruntata isi ascunse capul bine in spatele ziarului.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.139 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
14 Vizitator(i)