Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#4
4: El danseur i la ballerinna

‘Se pare ca cine se aseamana se-aduna’ spune Karen sarcastic cand Laila si Lucia isi pusera colantii si * leotarzii albi pentru ora de balet.Lucia incepu sa-si desfaca coditele si sa-si stranga parul intr-un coc insa Laila se incrunta auzind cuvintele acelea.
‘Miwagi, eu zic sa-ti vezi de lungul nasului .Defapt..eu zic sa-ti tii gura aia spurcata inchisa.’ Spuse ea infruntand-o .Karen incepu sa rada cam zgomotos iar toate fetele din vestiar se uitau la ele cu coada ochiului.
‘Kinomoto, eu daca as fi in locul tau mi-as tine gurita inchisa...nu uita ca doar cu un singur telefon pot sa-l fac pe tatal tau sa fie concediat.’
La auzul acestor vorbe Laila inchise gura.Desi inca era furioasa stia ca atunci cand Miwagi Karen ameninta este ceva de luat in seama.Lucia inchise usa dulapului ei cu forta provocand un zgomot puternic.
‘Haide Laila, sa mergem.Nu merita sa risti sa pierzi ceva important pentru ceva atat de nesemnificativ’ spune ea si o trage de mana afara din vestiar.
‘Nu o suport pe scorpia aia!’ scrasni Laila din dinti nervoasa.
‘Ma indoiesc ca cineva o suporta...dar multi o accepta fiindca le e teama de ea.’ Spuse Lucia in drum spre sala de dans.La jumatatea drumului Yuki aparu dintr-o alta incapere exact cand cele doua urmau sa treaca pe langa ea.
‘Buna ziua’ spune Laila .Lucia insa nu scoase nimic pe gura.Laila o imbranci facandu-i semn sa zica ceva insa Lucia trecu pe langa el tragand-o pe Laila dupa ea.
‘Bezmetica,intarziata,aeriana,agitata...si acum si obraznica cu senpai-ul tau?’ intreba el pe un ton ironic si mai mult retoric .
‘Imi cer scuze insa eu nu salut decat pe oamenii care merita salutati’ spuse ea cu spatele la Yuki.Laila ramase cu gura cascata.
‘Cumva iti lipseste o rotita la creier?’ intreba roscata socata.
‘Haide...tu nu o saluti pe Miwagi , nu ?’ spuse Lucia ridicand din umeri.
‘Da dar...Miwagi nu e Yuki Kiseki....’ spuse Laila pe un glas soptit.
Lucia mai facu cativa pasi apoi se opri brusc.
‘CEEE!!!????’ striga ea apucand-o pe Laila de umeri .’Cum adica KISEKI !?’
‘Da,Kiseki.Ok..nici mie nu-mi place atitudinea lui,dar pe langa faptul ca e fiul lui Tanaga Kiseki, care a fost fiul lui Shun Kiseki,adica fondatorul Academiei,mai este nu numai senpai-ul nostru...dar si danseurul principal.’
Lucia arata de parca i-au cazut in cap vreo 10 caramizi.Isi puse mainile la gura socata.Fara sa stie cine era s-a pus rau cu fiul directorului Academiei.Brusc o lua cu lesin.Isi puse mainile in cap disperata.
‘Aoleu..daca o sa ma exmatriculeze!’ sare ea ca arsa.
‘Nu stiu daca poate sa faca asta doar fiindca nu l-ai salutat....ia stai..nu-mi spune ca..’ se opri Laila socata.Lucia dadu din cap aprobator.
‘El e cel de care te-ai izbit ieri?Si la care ai scos limba?’ Lucia nu raspunse, iar tacerea era indeajuns incat Laila sa inteleaga confirmarea ei tacita.
‘Pai...uhm...sa vedem.Poate ca nu o sa fie asa rau pe cat ne asteptam , nu?’ incerca Laila s-o incurajeze.
‘Fiti atenti , cum primul spectacol al nostru pe anul asta o sa fie peste 2 luni trebuie sa exersam riguros pana atunci.Ca in fiecare an vom incepe cu ‘Spargatorul de Nuci’ asa ca astazi vreau sa vad *pas-de-deux-ul balerinei si danseur-ului.Ceilalti exersati la bara.’ Spuse profesorul batand din palme.Asa cum era de asteptat Yuki iesi din grup insa cand cea care trebuia sa fie partenerul iesi Lucia ingheta, la fel si Laila.
Karen statea ferma si dreapta cu un zambet mieros pe buze.
Un pas de deux era o parte importanta din piesa atat prin dificultatea ei cat si prin emotiile si intensitatea pe care trebuia s-o transmita.Sa fi alesa balerina insemna ca calitatile tale erau uriase si meritai atentia maxima a audientei.
Lucia nu s-ar fi asteptat la asa ceva niciodata.Mai ales din partea celor doi care erau la personalitate mai stricati ca un mar plin de viermi.
Cand piesa incepu intreaga aura din jurul lor se schimba subit.Pareau cu totul alte persoane.Blandetea si expresia dragastoasa se citea pe chipurile lor.Intr-adevar, baletul nu insemna doar sa dansezi bine ci si sa poti intra in pielea personajelor si sa le reflectezi sentimentele prin dans.Asta insemna ca atunci cand intrai pe scena pentru o anumita parte din dans trebuia sa iti pui masca personajului respectiv si sa acoperi defectele tale ,un adevarat spectacol.
Yuki isi puse usor o mana in jurul taliei lui Karen in timp ce cealalta mana o tinea pe a ei ,ridicata la nivelul barbiei.Intrara in pozitie *croise asteptand sa inceapa melodia.Intreaga sala era in tacere absoluta si toti care trebuiau sa faca exercitii de incalzire la bare ramasera sa se uite la exercitiul lor.
Cand melodia incepu usor Karen se ridica pe varfuri ,en pointe, Yuki sprijinind-o in timp ce se indeparta facand pasi mici , ramanand en pointe.Yuki o urma indeaproape si cand Karen incepu sa se aplece usor o sprijini de abdomen in timp ce realiza un *arabesque de aproape 90 de grade.Lucia ramase cu gura cascata.
Se ridica usor din arabesque tinandu-si o mana in palma lui Yuki si cealalta ridicand-o deasupra capului intr-un mod delicat si usor ca o printesa dupa care isi ridica piciorul stang in lateral realizand un *attitude .
‘Incredibil’ sopteste Laila.
In pozitia attitude Yuki incepu sa o invarteasca usor tinand-o de talie .Amandoi erau atat de fermecatori .Lucia ramase uimita de frumusetea prestatiei lor, dar mai ales,ramase uimita de aparenta blandete si delicatete pe care o reflecta Yuki.Pareau amandoi cu totul alti oameni , doi oameni indragostiti, intr-o scena romantica.
‘Bun...Karen,va trebui sa mai lucrezi en pointe ,inca pari ca te fortezi putin.Yuki , vreau sa mai lucrezi la pirueta finala inainte sa o prinzi pe Karen.’ Spuse la sfarsitul orei profesorul.
‘Habar n-aveam ca sunt asa talentati.’ Ii zise Lucia Lailei cand iesira din sala.
‘Pai...nici eu.Adica am auzit de la fete ca Yuki e super chipes cand face pas de deux-ul ,insa asta m-a lasat masca.Poate ca e plina de bani , insa Karen chiar pare talentata.’ Realiza Laila in timp ce-si desfacu parul din coc si incepu sa-si lege coditele ca de obicei.
‘Eu am plecat,azi trebuie sa ma opresc la biblioteca sa las niste carti, ne vedem maine’ spune Lucia dupa ce isi pune uniforma .
‘Ai grija’ zice Laila in timp ce Lucia inchide usa in urma ei.
Avea destul timp asa ca mergea destul de incet.Tocmai se indrepta spre usa din spate cand auzi niste zgomote usoare .Le ignora initial crezand ca i se parea sau ca era femeie de serviciu dar apoi auzi vocea lui Karen dintr-o incapere.
‘Haide..nu fi asa rau.’ Spune vocea de dincolo de o usa.Curioasa Lucia se apropie tiptil sa auda mai bine.
‘Asta nu e rautate..e sinceritate’ .Lucia facu ochii cat cepele.Aceea era vocea lui Yuki cu siguranta.Impinse putin usa ca sa poata sa arunce o privire scurta inauntru.Era o sala de clasa goala iar Karen statea pe una din banci tinand strans intre picioarele ei mijlocul lui Yuki avand mainile infasurate in jurul gatului sau.
‘Cat timp o sa ma mai tii asa?’ intreba ea pe un ton dulce si fermecator.
‘Cat timp vreau’ zise el ranjind si tragand-o mai aproape de el si aplecandu-se peste ea pe banca.Lucia isi puse mainile la gura ca sa nu se auda cand icni.Daca vroiau sa faca asa ceva nu puteau s-o faca in alta parte?Cum indraznea sa faca asa ceva intr-o scoala?Daca ii vedea cineva?Lucia rosii involuntar.Defapt,ea era cea care ii vedea.
‘Esti un baiat foarte rau..’ chicoti Karen si il trase mai aproape ca sa-l sarute.In ultima clipa el se ridica brusc eliberandu-se din bratele ei.
‘Da,stiu.’ Spuse el scurt si isi lua jacheta indreptandu-se spre usa.
‘Cum indraznesti!’ striga Karen rosie in obraji.Lucia intra in panica.Venea spre usa.trebuia sa se strecoare inainte sa o vada.Ramase aplecata si incepu sa se tarasca pe jos spre iesire insa isi pastra capul in directia usii ca sa fie sigura ca nu iesea Yuki inainte ca ea sa apuce sa se ascunda.Deodata se izbi cu putere de usa care era inchisa si incepu sa se smiorcaie.Sari la timp intr-o parte si se ascunse in spatele unui dulap caci Yuki tocmai iesise pe hol.
‘Vai..nu numai ca e un badaran si derbedeu,dar e si pervers.’ Isi spuse ea .’ Poate sa fie cel mai bun danseur din lume,dar cu atitudinea aia tot la fel de mult il detest...desi a fost fain cum i-a tras clapa lui Karen.’ Chicoti ea si o lua spre iesire.

*leotarzi=costum pentru balet
*pas de deux = dansul realizat de balerina si danseur impreuna , o parte importanta si plina de intensitate a operei
*croise= cand picioarele sunt pozitionate in forma de cruce unul in fata celuilalt.
*en pointe = pe varfuri,cea mai grea pozitie a unei balerine,necesita ani de experienta si doar dupa o anumita varsta poate fi practicata,adesea balerinele risca sa ramana cu probleme in urma acestei metode daca muschii degetelor nu sunt suficient dezvoltati si bine antrenati pentru en-pointe
*arabesque = corpul este sprijinit doar pe un picior in timp ce celalalt este ridicat ,unghiul creat putand ajunge si pana la peste 90 de grade .
*attitude= corpul este sprijinit doar pe un picior iar celalalt este indoit .Poate fi attitude derriere [ in spate ] , devant [ in fata ] sau a la seconde [ in lateral ]
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.139 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
7 Vizitator(i)