Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Printesa lebedelor

#2
2: Avant

Lucia privi spre spatiul liber pe care il facura ceilalti tineri in mijlocul salii si inghiti in sec.Tocmai isi pusese cu miscari cat mai lente si nesigure pantofii de balet folositi la antrenament si era cu fata la masa unde Saiki,Yuki si cucoana mai in varsta stateau asezati.
‘Bun.Vreau sa-mi interpretezi acest dans’ spune Saiki si da drumul casetofonului.Lucia recunoscu imediat melodia care incepea lent .Era ‘ Dansul zanelor’ din Spargatorul de Nuci al lui Tchaikovsky.Melodia era asa nostalgica.Ii trezea amintiri frumoase dar si dureroase.Ramase blocata.
‘Uhm...domnisoara?’ intreaba Saiki mirat.Karen si restul studentilor incepura sa rade zgomotos.
‘Ma scuzati!’ spune Lucia grabita si rusinata.’Uhm...puteti sa-mi mai spuneti o data ce anume trebuie sa fac?’ intreba ea cu jumatate de gura.
‘Am spus clar ca vrem sa dansezi pe melodia asta.’ Intervine Yuki plictisit balanganandu-se nervos in scaun.
‘Sa dansez?Adica...fara indicatii?’ spune Lucia mirata.Saiki dadu din cap scurt si zambi incurajator.
Dupa cateva clipe dadu inca o data drumul la melodie.
Lucia inchise ochii.Gandul zbura la mama ei.Ce ii inspira melodia?Cum o vedea pe ea in acea ipostaza?
Ridica usor mainile.Degetul mare lipit de palma , degetul aratator separat de celelalte 3 degete care stateau unite.Mana dreapta urca pana deasupra capului in timp ce mana stanga ramase in dreptul pieptului.Melodia incepe lent , iar Lucia face usor un *chaines in timp ce mainile ei se indoiau pastrand insa forma initiala a degetelor.Facu apoi o pirueta dubla care se incheia cu un *grand plie,ridicandu-se apoi usor intr-un *fouette en tournant si incheiand cu piciorul drept in fata celui stang.
In tot acest timp sala ramase tacuta.Saiki oprise casetofonul.Toti din sala incepura sa murmure.
‘Grand plie cu fouette...asta n-am mai vazut pana acum.Cum spuneai ca te numesti?’ intreaba el mirat.
‘Lucia’ spune ea scurt tragandu-si rasuflarea.’Imi cer scuze daca miscarile au fost..haotice,dar mi-ati spus sa improvizez deci...’ incepu ea sa se scuze insa Saiki o opri.
‘Lucia...te rog sa iesi acum.Trebuie sa continuam auditia’ spuse Saiki pe un ton normal , fara fluctuatii.Karen ranji si pasi in fata Luciei.
Lucia iesi din sala de dans si se aseza pe banca suspinand.O facuse lata iar.Amestecase niste miscari alandala doar pentru ca asa simtise.Inca avea pantofiorii in picioare.
*
‘Doar nu vorbiti serios!?’ sare Karen nervoasa.’Ati vazut-o doar.Tehnica ei duce lipsa de acuratete ,a amestecat niste miscari care in mod normal nu trebuie puse astfel...’
‘In balet nu exista miscare care sa nu fie pusa cu alta.’ Spune femeia mai in varsta.
‘Doamna Sawata ,fata aia a intarziat la inscriere , a deranjat ora,l-a lovit si pe Yuki..adica pe Kiseki-kun , a trebuit sa i se spuna de 2 ori ce sa faca...nu-si merita locul aici,nici macar in *corpul de balet ‘ spune Karen iritata si revoltata.
‘Yuki..tu ce crezi?’ intreba Saiki.Tanarul se balanganea in scaun si paru confuz cand Saiki ii adresa intrebarea.
‘Huh?In legatura cu ce? ‘
Saiki ofta si ridica dintr-o spranceana .
‘Cu Lucia.’
‘Cine!? ‘ intreaba Yuki si mai confuz.Saiki si doamna Sawata isi pusera mainile la frunte in semn dezaprobator.
‘Bezmetica nebuna care ti-a facut cucuiul’ continua Saiki un pic iritat.Yuki paru sa se lumineze la fata de parca tocmai avuse o revelatie.
‘Ah.Ea! Uhm....’ el starui inainte sa raspunda.’Dap...nu are nimic special.’ Concluzioneaza el.
‘Ai ezitat.’ Observa Saiki ranjind.
‘Am ezitat intre nu-are-nimic-special si e-varza’ explica el raspunzandu-i la ranjet.
*
Lucia statea pe banca de langa usa si-si balanganea picioarele imbufnata.Isi invarti capul in toate directiile , se aseza in diferite pozitii , se juca cu parul si-si framanta mainile.Se parea ca intr-adevar nu mai aveau s-o cheme inauntru pentru verdict si probabil isi continuara auditia fara probleme pentru ca muzica se auzea in continuare de dupa usa salii de dans.
Ofta dezamagita.Poate ca totusi nu are ce-i trebuie ca sa fie nici macar in corpul de balet , ce sa mai zica de balerina sau *prima ballerina.
‘Ce e cu fata aia lunga domnita?’ o voce se aude din fata si Lucia ridica putin capul.Un om cam burtos si mic de inaltime , cu o mustacioara mica ,parand in jur de vreo 50 de ani zambi spre ea bland.
‘Nimic.Doar ca am esuat inca o data in a intra in trupa de balet’ suspina ea si-si pune mana la falca dreapta.
‘Si de ce anume ai esuat?’ intreba el asezandu-se langa Lucia.
‘Pentru ca m-au dat afara si nici acum nu au venit sa-mi dea un raspuns.’ Explica ea aruncand o privire scurta spre usa.
‘Te-au dat afara?’ repeta omul mirat.’Adica..nici macar nu te-au lasat sa termini dansul?’
‘Ah..nu.M-au lasat,dar mi-au zis sa ies pentru ca trebuie sa-si continue auditia.’Privirea barbatului reveni la normal si acesta chicoti.
‘Pai..din moment ce nu ti-au zis nimic clar , nu vad de ce sa te gandesti la ce e mai rau.’
‘Am intarziat,am deranjat ora,l-am lovit pe unul din membrii juriului direct in cap,desi daca nu era parte din juriu nu ma deranja ca l-am lovit si apoi am si facut o prestatie demna de ultimul om. ‘ spune ea dintr-o suflare oftand iar.Omul nu raspunse.
‘Cum te numesti domnita?’ intreba el dupa cateva minute de liniste.
‘Lucia’ spune ea uitandu-se spre el.
‘Lucia...daca ai pus suflet in ce ai facut nu vad de ce te-ar refuza,cel putin ca un membru al corpului de balet.Intr-adevar , ca sa ajungi balerina sau prima balerina e alta poveste , insa Academia tocmai d-asta a fost creata , pentru ca iubitorii baletului sa aiba o sansa sa-si valorifice pasiunea’
Lucia facu ochii mari.Omul parea sa spuna acestea cu mare seninatate si incredere in sine insa nu parea mandru , ci foarte modest.
‘Dumneavoastra cine sunteti?’ intreba ea curioasa.El zambi pe sub mustata.
‘Doar un parinte a doi studenti aici ‘ spune el ridicand din umeri.’Eu trebuie sa plec acum...Lucia,sper sa nu renunti la balet’ adauga el si se indeparteaza facandu-i cu mana.Lucia nu se putu abtine sa nu-i faca si ea cu mana.
Deodata usa se deschise.Din sala de dans iesira pe rand tinerii , unii multumiti,altii fericiti , altii tristi.Karen iesi ultima.Ii arunca lui Lucia o privire plina de ura , pufni si se indeparta.
Saiki iesi primul dintre cei trei juristi.Lucia se ridica si vazandu-i chipul bland speranta ei incepu sa creasca.
‘Felicitari , ai intrat.’ Spune el zambind.Lucia statu cateva secunde cu aceeasi expresie.Creierul ei nu reactiona atat de repede ca vestea cea brusca insa cand realiza sarii disperata.
‘Serios!?’ intreaba ea socata.Saiki dadu din cap aprobator.
‘Dar doar ca membra a corpului.Scuze dar....’ Lucia il intrerupse scuturand din cap.
‘Nu-i nimic,mai mult nici ca puteam cere!’ spune ea repede.Nimeni nu putea sa urce in varf imediat , insa macar reusise sa urce prima treapta.Ochii ii straluceau cu speranta si entuziasm.
‘Bun atunci...te asteptam la antrenamente in fiecare zi dupa ore.’ Spuse el si se indeparta cu acelasi zambet strengaresc.Lucia ranjea cu gura pana la urechi si cand nimeni nu paru sa se uite inapoi spre ea sarii cat de sus putu strigand ‘DA!’
‘Nu stiu daca sa ranjesti fasolea asa acum e chiar asa bine.’ Aude insa o voce in spatele ei.Yuki statea in dreptul usii uitandu-se la ea cu un zambet sarcastic pe chip .
‘Voi dovedi intregului grup si juriului ca merit sa fac parte din trupa’ spune ea in apararea sa incruntandu-se.
‘Ei bine....atata timp cat nu incurci spectacolul poti sa stai in spate dansand linistita’ zise el si trecu pe langa ea.Lucia se facu rosie de nervi.Acum si-ar fi dorit sa-l fi lasat inconstient.


Avant = miscare inainte,care inainteaza

Chaines=miscare alternanta si rapida a picioarelor cu progresie fie pe o ruta circulara fie dreapta.Chaines’ul lui Lucia e demi-pointes, adica pe osul talpii piciorului si nu pe varfurile degetelor, in timp ce en pointes este doar pe varful degetelor, fiind cel mai dificil .

Grand Plie= indoire totala a genunchilor, de obicei trebuie sa fie o miscare fluida care se continua cu o alta miscare

Fouette en tournant = o invartire de 360 de grade.Se face atunci cand esti in plie ,sau in cazul lui Lucia in grand plie ,Piciorul care va lucra va fi pus in aer in pozitia 4 si apoi va fi ridicat in timp ce are loc invartirea atingand usor genunchiul piciorului care suporta greutatea.Aceasta miscare poate fi executata de multe ori . http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...904033.gif

Corp de balet = corpul principal de balet care apare in scene insa nu are parte de solouri ,nefiind printre ei nici balerina nici prima balerina,nici danseur-ul
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess



Răspunsuri în acest subiect
Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 12-05-2009, 03:21 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 13-05-2009, 09:56 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-05-2009, 08:52 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-05-2009, 09:04 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-05-2009, 09:23 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-05-2009, 08:41 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 21-05-2009, 08:51 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-05-2009, 09:16 PM
RE: Printesa lebedelor - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 08:31 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-05-2009, 07:46 PM
RE: Printesa lebedelor - de sakura_alexutza - 27-05-2009, 10:13 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 08-06-2009, 09:45 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 09-06-2009, 06:05 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 14-06-2009, 02:19 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 16-06-2009, 11:03 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 19-06-2009, 12:02 PM
RE: Printesa lebedelor - de fake_fate - 19-06-2009, 01:03 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 21-06-2009, 09:01 PM
RE: Printesa lebedelor - de Annya_Anna - 23-06-2009, 07:08 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 25-06-2009, 12:35 PM
RE: Printesa lebedelor - de Obsession. - 20-07-2009, 06:00 PM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 22-07-2009, 09:32 AM
RE: Printesa lebedelor - de adyna_45 - 22-07-2009, 10:15 AM
RE: Printesa lebedelor - de Shojo Queen - 26-07-2009, 07:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.963 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  printesa ratacita(sasusaku) cryssy 14 9.528 11-12-2010, 04:25 PM
Ultimul răspuns: Flash
  printesa ratacita(sakura) cryssy 3 4.116 14-10-2010, 08:39 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Regele tradafirilor si Printesa gheturilor Amelia_Angel_Devil 1 3.139 27-09-2009, 11:23 PM
Ultimul răspuns: BloodyInnocence


Utilizatori care citesc acest subiect:
12 Vizitator(i)