Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nightmare

#12
pazea muritorilor,aterizeaza jigoku :zuppy04:
sa vedem ce avem noi aici:-? o sa incep cu defectele,ca sa lamurim o treaba de la inceput
Primul capitol

10 Octombrie 2001(Eliza) ( scz stiu ca e ceea mai mare greasala de a incepe asa dar nush cum altfel ) -explicatia din paranteza nu-si are rostul.Nu-ti da de gol greselile,chiar daca esti constienta de ele,poate altora le place ideea si altii trec peste. [desi ai dreptate,nu e cel mai reusit inceput]

era o zi ploioasa -fiind inceput de fraza,este recomandat sa scrii prima litera cu majuscula :)
aduti aminte aduti aminte , daa, zicea:
Joacate cu mine iar eu te voi invinge
- greseli gramaticale [aduti->adu-ti;joacate->joaca-te] apoi,daca asta gandeste 'adu-ti aminte' ar fi trebuit cumva izolat prin ghilimele sau un alt stil stiu si eu, bold,italic :) ultima precizare aici: ai uitat linia de dialog

dupa 5 min - nu mai folosi prescurtari in ficuri,ca nu facem economie de litere cand scriem povesti

Eram speriata,parinti mei au venit acasa in jur de ora 2 eu eram intinsa in bucatarie pe gresia aceea alba plina de sange
Nu respiram dar,ii vedema pe parinti mei ce se agitau sa ma salveze dupa 5 min m-am trezit…eram speriata iar mama m-a luat in brate si a inceput sa planga eu imi aminteam fiecare gest facut de parinti mei incercand sa ma salveze si le-am povestit despre fetita si cum a incercat sa ma omoare …si cum I-am vazut incercand sa ma salveze ei au ramas ca 2 stane de piatra si incetul cu incetul au inceput sa ma creada nebuna asa ca ma duceau zilnic la pshiolog .
- n-am prea inteles nimic din faza asta,ai repetat prea mult ideea de salvat. Ideile celelalte se cap bat cap in cap 'ii vedeam pe parinti' 'm-am trezit' nu prea merge,dar cred ca ai vrut sa spui ca personajul isi revenise din soc eventual.si de unde sangele daca fata aceea era in oglinda?sau nu?

Acum am 16 ani si am o viata obijnuita de adolescenta - obisnuita scrie corect,macar in ficuri

Parintii mei si cu mine ma mers in vizita la parintii tatalui meu, era o atmosfera de familie sau mai bine zis de sarbatori - parintii,parintii... puteai spune simplu 'bunici' si evitai repetitia. Virgula aia mergea inlocuita de un punct,sau facuta cumva legatura intre propozitii

dupa cateva min ma uit spre mama zicandui: - [zicandu-i,de fapt] aceeasi prescurtare cu 'min'

-daca ar fi roata imediat a-si face-o dar din pacate e motorul - prima litera a propozitiei se scrie cu majuscula.Asa ai invatat si la scoala,nu? [a-si face-o-> as face-o]

cativa din iepurasi mei din plusi
- acel 'iepurasi' trebuia articulat 'iepurasii'

iepurasi mei din plusi dintr-o data am vazut langa mine o femeie inalta - puteai pune punct acolo sau sa legi propozitiile,eventual printr-o conjunctie.

Se intosese cu fata spre mine si cateva lacrimi ii curgeau pe piept m-a luat in brate si dupa cateva minute am simtit un cutit in inima daa nu ma durea simteam tristeataea acelei fete
- *flashback* 1.tipa era in masina,cum a luat-o in brate? 2.cu cateva secunde mai devreme,mana ii trecuse prin.Cum de-a reusit s-o imbratiseze?

eram conectata la mi si mi de aparate - mii si mii de aparate :)

La aceste vorbe ,nu puteam scoate 2 vorbe - vorbe,vorbe care tot mai dor *oops,am gresit caseta* se repeta'vorbe' ^^'

.ea era intinsa pe jos intr-o balta de sange .dar in acel moment barbatu ii infipse de cateva ori ,cutitul ,necontrolabil,dupa aceea adusese o trusa cu ajutorul acreia a inceput sa ,jupoaie pielea de pe femeie ,tasnea sange peste tot ,eram terfiata de ceea ce se intampla. Dupa ce a terminat ,a inceput sa ii taie numite parti ale corpului.
Dpa ce ii taiase ,mebrele ,aduse un sac si fiecare lucru folosit,a fost bagat in acel sac chiar si aceea femeie plus hainele lui . A bagat acel sac ,in masina si a ajuns in locul unde ,maisna familiei mele s-a stricat .
- o ploaie de virgule,majoritatea inutile. verbele isi cam schimba timpurile si creeaza un haos :-?
asta a fost. *primul capitol*

Capitolul 2
Facusem mai multe desene cu mos craciun ,care erau imprastiate prin toata camera ,era destul de tarziu pentru a le strange.
Desi tata ma batea la cap sa le strang .
- 'strange' 'strang' se repeta.. incearca sa inlocuiesti cu sinonime

Am vrut sa il ating ,dra cand am incercat ,mana imi trecuse prin el …
Cand am incercat sa imi trag mana ,am simtit cum ceva ma strange de mana ,era o stramsoare destul de dura .
-mai comentez?
Gura ii era cusuta ,dar un lichid albicios I se scurgea din gura .
-Sunt sigura ca a fost doar un cojmar - cosmar, de fapt
..imi era frica era ,dinou - nu e prima data cand vad greseala asta. se scrie 'din nou'
era bradul ,cand m-am indreptat spre brad .
Am vazut cum aceea fetita se pune la culcare - se pune? nu e prea adecvat nici atmosferei si nici unui fic.. 'se aseaza' era mai potrivit
si sangele sajnea - omfg! sajnea! incredibil!oribil! dar ce inseamna? :closedeyes: [probabil 'tasnea'] *ce ti-e si cu tehnologia asta a sajnitului :bored: *
Cand am auzit acel titpat m-am speriat si m-am pus langa brad - puteai inlocui cu 'm-am asezat'
gata, gata cu exprimarea si gramatica

nu prea am vazut descrierea pe care-o asteptam de la un fic horror. Ar trebui sa accentuezi sentimentele,teama,ura,orice altceva mai mult decat scenele in sine,dar asta nu inseamna ca ele ar trebui ignorate. Cand descrii cu toate astea,introduci practic cititorul in atmosfera aceea si nu prea mai vede greselile nici daca le 'vaneaza' ^^
Ai grija cu tastatura. Citeste de 2-3 ori inainte sa postezi si astfel observi nu doar greselile de tastare ci si greselile in exprimare,repetitiile inutile sau cuvinte care nu-si au locul :)
sa spunem ca am terminat pe azi


P.S: sper ca nu te-am suparat ^.^''



Răspunsuri în acest subiect
Nightmare - de nemo-chii - 21-12-2008, 06:38 PM
RE: Nightmare - de Apathy - 21-12-2008, 09:55 PM
RE: Nightmare - de angeliqueVampire - 22-12-2008, 10:34 AM
RE: Nightmare - de Mischa - 23-12-2008, 12:24 PM
RE: Nightmare - de nemo-chii - 25-12-2008, 10:20 AM
RE: Nightmare - de iuliana - 25-12-2008, 09:33 PM
RE: Nightmare - de Apathy - 26-12-2008, 05:41 PM
RE: Nightmare - de angeliqueVampire - 03-01-2009, 03:50 PM
RE: Nightmare - de nemo-chii - 04-01-2009, 02:51 PM
RE: Nightmare - de Mischa - 04-01-2009, 03:29 PM
RE: Nightmare - de angeliqueVampire - 04-01-2009, 04:47 PM
RE: Nightmare - de Jigoku - 04-01-2009, 05:21 PM
RE: Nightmare - de nemo-chii - 05-02-2009, 07:31 PM
RE: Nightmare - de Apathy - 08-02-2009, 03:34 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nightmare of my life Sho-Yo 8 5.640 04-04-2011, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Nightmare Akie 1 2.366 23-08-2010, 04:00 PM
Ultimul răspuns: Miss Serenity
  My worst nightmare is losing you [Tokio Hotel twincest; made by two yaoi lovers] angeliqueVampire 20 15.014 07-03-2010, 03:07 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  A dream or a nightmare ? ~~YuRa~~ 4 3.625 17-06-2009, 06:28 PM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)