Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

One Piece. Cel mai bun anime sau nu?

#5
Citat:acum ma bucur foarte mult pentru ca il urmaresc si chiar daca nu am vizionat 500 de episoade intr-o saptamana ca si un alt fan xD am ajuns la zi in sfarsit.

Acel fan anime te-a mintit sigur XD, deoarece matematica si unitatea de timp il contrazic. O saptamana are 168 de ore, iar un episod dureaza aproximativ 30 de minute, deci daca prin absurd nu ar fi dormit, mancat sau facut orice altceva in acest timp (pentru binele lui, sper ca nu a facut o asa prostie), maxim ar fi putut ajunge la 336 de episoade.

On-topic: Pentru mine grafica acestui anime si personajele destul de caricaturizate au contat decisiv in a renunta la acesta. Pana la urma un anime este in primul rand o animatie ce implica un stil de desenat si pe urma o poveste, cu primul trebuie sa ramai pe tot parcursul seriei si de cele mai multe ori va ramane asa pana la sfarsit, pe cand povestea poate avea urcusuri, dar si multe coborasuri, nu poate sa pastreze mereu acelasi nivel si calitate. Acestea fiind spuse, gasesc grafica ca un factor destul de important in a decide daca doresti sa urmaresti un anime sau nu, iar One Piece, cu toate plusurile sale, cam duce lipsa la acest capitol. De asemenea, deoarece mangaka-ul a ales sa caricaturizeze destul de mult personajele, folosind o anatomie mai deformata decat ce gasim de obicei in alte serii shounen de succes, m-a facut sa nu pot lua in serios ce se intampla pe parcursul povestii, chiar si in momente destul de dramatice ale acesteia. Si oricum, povestea in sine nu e nimic speciala, un pusti care vrea sa devina Regele Piratilor, lasand la o parte decorul e una si aceeasi cu cea din Naruto (stiu ca Naruto a aparut dupa One Piece, insa vreau sa punctez ca nu e nimic nemaivazut in anul 2014 in care ne aflam acum), doar ca poate e mai bine redata, iar digresiunile de la aceasta sunt mai interesante.

E greu sa decizi care anime este cel mai bun, deoarece fiecare avem gusturile si parerile noastre, nu cred ca ai cum sa ajungi la un consens general din acest punct de vedere. Intr-adevar One Piece este cel mai popular anime si cu cele mai bune vanzari in Japonia (la nivel mondial cred ca Naruto sta mai bine), insa asta nu inseamna ca e neaparat si cel mai grozav, asa cum nici Psy nu poate fi catalogat cel mai bun cantaret doar pentru ca melodia sa e pe primul loc la numarul de vizualizari pe Youtube.

Concluzia mea impartiala este ca intr-adevar One Piece reprezinta un anime de calitate, nu stiu daca neaparat si cel mai bun, insa care pe mine unul nu ma atrage.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Răspunsuri în acest subiect
RE: One Piece. Cel mai bun anime sau nu? - de Romania - 01-08-2014, 03:02 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Discutii anime One Piece Yondaime 0 2.612 26-03-2014, 09:12 PM
Ultimul răspuns: Yondaime
  (SPOILERS) Discutii manga One Piece Yondaime 0 2.596 26-03-2014, 09:00 PM
Ultimul răspuns: Yondaime
  One Piece - descriere Yondaime 0 2.668 26-03-2014, 08:56 PM
Ultimul răspuns: Yondaime


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)