Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#10
Cred ca ar trebui sa va ganditi mai putin la ce se intampla strict in jurul vostru si mai mult la aspectul general al problemei

(31-05-2013, 11:25 AM)Fear A scris: Din 146 (mi se pare) anul trecut au luat bac-ul in jur de 120,deci nu cred ca e chear asa de rau.

Asta s-a intamplat in liceul tau. In restul tarii promovabilitatea a fost de 43,01% (link). Si din cate tin eu minte procentul in ultimii ani a scazut cam cu 5-10% de la an la an. Daca pe tine nu te ingrijoreaza asta foarte bine. Pe mine in schimb ma ingrijoreaza foarte tare.

(31-05-2013, 10:32 PM)hero1hero A scris: In primul rand e "chiar" nu "chear".
Apoi, "chear" daca tu nu ai primit note nedrepte, ci doar pe merit, altii sigur au primit. Pentru ca doua pagini scoase de pe wikipedia fara ca macar sa le treci prin word, nu-s acelasi lucru cu doua pagini pe care le-ai tastat sau scris tu cu manuta ta.


Sincer sa fiu as rezolva problema asta cu o mica discutie de 5 minute despre subiectul eseului. Scopul acestor lucruri e sa stii ce ai scris acolo, nu efectiv sa le scri. Daca ai posibilitatea sa scrii la calculator nu vad de ce ai scrie vreodata ceva de mana. Sistemul pe care il foloseste toata lumea la facultate este de copy - paste - edit - make a PowerPoint - present. Cum zicea un coleg pe fiecare prezentare din facultate: "Copying from one source is plagiarism, copying from many sources is research". Wiki este un loc in care multe resurse. Ca unii dau cel mai nesimtit copy/paste fara sa scota nici macare lonkurile si sa faca ordonare in pagina asta e o problema la nivelul profesorilor, nu la nivelul sistemului. Daca te deranjeaza asta atat de mult si mandria nu accepta sa faci la fel atunci spunei parintelui tau sa aduca vorba despre asta la sedinta cu parintii. Poate se schimba ceva.

Examenul de admitere in a 8a (daca inteleg bine ce vrei sa zici sa fie facut intre a 7a si a 8a) este la fel de inutil ca si treapta de dupa a 10a. De ce sa dai doi ani la rand examen? Daca dai doi ani la rand examen de ce ai da la al doilea din materia primului? De ce sa nu dai la sfarsit de fiecare an sau semestru si sa elimini notele cu totul din sistem?

Ceva ce probabil ar fi trebuit sa raspund mai de mult pentru @Batsy dar nu aveam altceva de zis pe langa asta. Orele de religie sunt aranjate in orar dupa planificarea orarului in fiecare scoala. Nu tine de sistem. Eu am absentat de la aceasta ora si la inceput si la sfarsit si la mijloc. E o logistica interna si nu cred ca sistemul poate sa aibe vreodata control asupra orarului fiecarei scoli din tara.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de MajinCloud - 01-06-2013, 11:44 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)