Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#6
@Syryus , @MajinCloud

In primul rand, ora de religie e pusa anapoda. Daca tot exista optiunea de a face cerere astel incat sa nu o faci, prezenta ei in orar nu ar trebui sa existe in mijlocul sau, ci la inceput sau sfarsit de zi, adica sa vii sau sa pleci cu o ora mai devreme daca nu doresti sa fii prezent la orele cu pricina. De exemplu, la mine era a doua ora din orarul de luni.

Am zis ca e suficient sa fie obligatorie doar in primara, nu am exclus posibilitatea ca ulterior sa fie optionala. Nu sunt impotriva predarii religii in scoli, dar nu sunt de acord de modul cum este prezentata, cum ati spus si voi doi anterior. De aceea am optat pentru o istorie a religiile, prezentata in mod obiectiv, cu o axare pe religia crestina, cea ortodoxa mai exact, pe o perioada mai lunga de timp, dat fiind numarul majoritar de romani adepti ai acestei religii.
Ma indoiesc de o schimbare a tacticii de predare, din aceasta cauza zic ca e destul sa existe doar in primara, cand copiii invata sa se formeze si sa recupereze ce nu au avut in cei 7 ani de acasa. Decalogul, de exemplu, nu consider ca trebuie luat ca ceva ce tine strict de religie, ci doar ca niste reguli morale. De aceea zic de obiectivitate, pentru ca putem lua din religii lucrurile general valabile, acceptate si ca indicii sociale, dar trebuie prezentate si extremele care, din pacate, exista (luptele cauzate din cauza "religiei"), pentru a arata ca "asa nu" si ca este frumos sa respectam si credintele celor din jur.

Deci, din partea mea, nu vad de ce ar exista o dezbatere religioasa, maxim o "dezbatere" despre cat timp ar trebui aceasta materie predata, dar, mai important, cum ar trebui prezentata.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de Batsy - 17-03-2013, 01:52 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)