Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#5
@Batsy Personal nu vad de ce sa scoata religia din scoli. Cum a zis si @Syryus ai nevoie doar de o cerere ca sa nu mai faci religie. Eu am facut asta pentru ca profesoara mea din generala era o dobitoaca si am trecut linistit prin scoala. Dar si eu consider ca religia ar trebui predata altfel. Profesorii pe care i-a vazut au fost total deplorabili (daca ora era in mijlocu zilei trebuia sa stau in fundu clasei sa invat pt altceva). Ce sens are sa inveti Crezul ca pe poezie daca nu inseamna ceva pentru tine? Ce sens are sa mergi la biserica doar pentru o nota? Consider ca e o materie diferita de toate celelalte pentru ca depinde foarte mult de credinta si din cauza asta trebuie predata diferit de celelalte. Si "istoria religiilor" in clasele primare ar fi ceva inutil. La varsta aia nu consider ca poti sa iti formezi o opinie daca ceva e prost sau nu. Cum spuneam in alta discutie, nu consider ca la scoala primara copii sunt cele mai inteligente animale. Cam la nivelul unei gaini. La liceu poate incep sa isi formeze o opinie despre viata.

Discutia cu religia in scoala e asemanatoare cu discutia despre icoane in clasa. Inutila. Sper sa nu se intample ca de fiecare data si sa ajungem la o dezbatere religioasa. Nimeni nu are dreptul sa convinga pe altcineva de prostia credintei lui. Live and let live should be the motto.

Salariile mici vin odata cu sistemu. Avand in vedere ca mai toata scolarizarea e de stat nu cred ca exista optiu sa se schimbe asta faca sa se schimbe restul sistemului. Faptul ca nu e greu sa treci prin scoala nu ajuta cu nimic. Cel putin in orasele mari daca nu traiesti pe strada atunci cel mai probabil esti trecut la o scoala. Cat despre facultati acestea transforma incetul cu incetul populatia. Cele mai multe facultati nu te invata sa faci ceva, sa creezi ceva nou care sa dea locuri de munca. Cele mai multe facultati te invata sa oferi un serviciu. Si pe acele locuri se bate toata lumea. Raportul intre ingineri si contabili este in favoarea contabililor. Arhitecti ies cate 300 pe an din cate stiu. Cate case se proiecteaza intr-un an? Avocati, psihologi, sociologi si multe alte meseri de genul cresc in numarul de oameni. Pe cand oamenii care stiu sa faca o meserie sunt din ce in ce mai putini. Cat despre ingineri in sine sa nu mai vorbesc. Nimeni nu te angajeaza si daca esti angajat ai un coleg care nu a luat bacu, munceste de 4 ani si are salariu mai mare decat tine pentru ca are experienta. Sistemul e prost si mai devreme sau mai tarziu o sa se rupa punga si o sa ajungem din nou la cine da cu bata mai bine
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de MajinCloud - 17-03-2013, 12:59 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
5 Vizitator(i)