Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce ati schimba la sistemul educational romanesc?

#2
Acum ca aproape am terminat cu totul aceasta perioada a vietii pot sa spun ca as schimba multe.

Dar inainte de asta sa si raspunde la ce s-a spus mai sus.

1) Logistic ar fi un cosmar. Gandestete la cati eleviu vor sa intre doar in liceele de top. Unele nu ar avea suficiente locuri incat sa ii testeze pe toti si altele ar fi pusti. Ce as face insa este sa modific examenul din a 8a (daca mai e unu acum). Daca nu vrei sa intri la un profil real e normal sa nu te chinui foarte mult cu matematica. Asa ca de ce sa fi judecat in baza unei note ce nu are nici o legatura cu ce vei face mai departe? Ar trebui sa existe examene diferite in functie de ce profil vrei sa urmezi, cum e si la bac.

2) Sincer am considerat asta tot timpul o prostie comunista. Fie in fiecare an si se scapa de teze, teste si alte prosti ca la facultate fie doar la capat. Ce sens are sa dai un test daca ai si note la clasa? Doar s-ar arunca cu bani inutil.

3) Avand in vedere cati pica bacul de ce sa fie o formalitate? Pana acum a zis sa faci lucrurile mai grele si acum vrei sa dai drumu la baraj. Sa pice in continuare tot atatia si sincer sa il faca mai specific pentru fiecare elev. Examene la facultati se dau in functie de numarul de aplicanti. E si normal sa fie asa cand la unele facultati sunt foarte putini si la altele se bat pe locuri. Daca ar fi fost cu examen grupa mea de la facultate (inginerie chimica in engleza) nu ar fi existat si sunt multe altele care abia se mentin peste linia de plutire cu numar limita de studenti. Pe langa asta primele doua sesiuni triaza destul de bine cine nu are ce cauta acolo. Si deja primesti o diploma de absolvire de liceu.

Ce as schimba eu realizez ca nu este posibil, dar asta nu ma impidica sa visez la o lume mai buna.

1) Invatamantul in liceu sa fie mai variabil si mai specializat. Eu am facut stiintele naturii. Jumatate din materiile facute au fost total inutile in momentul in care am primit nota de la bac si inca un sfert in momentul in care am intrat la facultate. In ultimii 5 ani nu am avut nevoie nici o clipa sa stiu cum se numeste nu stiu ce varf de munte sau nu stiu de batalie a avut loc cand. Este cultura generala in cel mai bun caz pentru mine, dar consider ca ar fi trebuit sa fie decizia mea sa invat asta, nu o obligatie scolara. Sa nu mai vorbesc despre logica, filozofie, economie si psihologie. La o ora pe saptamana un an de zile din 4 cine se asteapta sa ne pese de aceste materii? Consider ca ar trebui sa fie optionale.

2) Limba si literatura romana. O pun separat ca sa evidentiez mai bine. Sincer pentru mine a fost cea mai inutila chestie posibila. Singura parte utila era cea de limba ce este studiata mult prea putin. Literatura romana este insa o prostie. Mojoritatea celor care o studiaza sunt atat de indepartati de drama taranului (ce reprezinta 80% din partea de roman cel putin) incat acele carti nu ii ating cu nimic. Sincer cred ca ar fi mult mai util sa ii convingi pe elevi sa citeasca in general, nu doar niste carti ce, pentru mine cel putin, au fost oribile. De ce cei de la profil real sunt obligati sa aloce acelasi timp acestei materii precum aloca materiiilor de profil cand cei de la profil uman scapa de materiile de real dupa doi ani din cate stiu. Sa fie decizia ta daca vrei sa studiezi asta si daca nu sa ai optiunea sa studiezi literatura universala, care este mult mai bogata decat orice a fost produs tara noastra. Si pentru ideea de cultura nationala...sincer nu imi pasa. Ce a fost scris atunci se resimte prea putin acum ca sa aibe vreo valoare reala.

3) As elimina sistemul de invatamant de la Bologna din facultati. Era mult mai bine pe vremuri cand avei mult mai mult timp sa te specializezi pe ceva inainte sa iesi din facultate si cand diploma valora mai mult decat hartia pe care e printata. Nu aveai o nevoie obligatorie de master ca sa faci ceva cu viata ta. Si as implica mai mult facultatile in gasirea unui loc de munca pentru studenti. E ridicol ca dupa 4 ani de facultate la zi sa ti se spuna "Nu putem sa te angajam pentru ca nu ai experienta in domeniu" oriunde ai aplica.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Ce ati schimba la sistemul educational romanesc? - de MajinCloud - 13-03-2013, 04:11 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
5 Vizitator(i)