Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Avatar

#5
Heya, guys~ I'm here with a new chapter. ^^ I'm happy ca cititi ceea ce scriu eu si sper ca in continuare sa fiti multumiti de fic. *hug*
FuNnY bUnNy. Mersi mult. Ma faci sa rosesc~ Well, cum am spus, nu dezvalui nimic si nici nu am de gand sa simplific lucrurile. Imi place misterul~ Thx ca citesti si ca lasi comm. ^^

Cu drag, VandaQ


Ratacindu-si privirea pe cerul plumburiu...

Dincolo de geamurile cu zabrele se zarea orasul mohorat. Strazile aglomerate si vuietul masinilor il innebuneau. Se lasa sa cada inapoi pe pat, simtind duritatea saltelei sub el si, fara sa-si dea seama, ingana o injuratura:
- La naiba cu fufele tale, Harold.
- Ai zis ceva, dragoste? spuse roscatul auzindu-si numele pronuntat in timp ce era atent la lama aparatului cu care se radea.
- Nu... pronunta absent Caleb, uitandu-se pe peretii murdari.
- Mi s-a parut ca imi pronunti numele.
- Ti s-a parut... Harold se spala pe fata si se sterse apoi veni in camera, calcand pe o cutie de bere ramasa de noaptea precedenta. Se lungi pe pat langa Caleb si isi aprinse o tigara, dandu-i un fum si brunetului, care, insa, refuza cu o miscare scurta a capului. Cei doi priveau cerul gri de dupa geam, linistea devenind din ce in ce mai apasatoare. Harold tusi putin, apoi se ridica in sezut si spuse, stand cu spatele la Caleb si privind zborul pescarusilor ce se zareau in golf:
- Eu si cativa baieti mergem la Rockie. Vrei sa vii? Stiu ca nu iti place locul ala, dar am zis sa mai iesim din casa.
- Nu merg... spuse la fel de neatent brunetul si se ridica de pe pat, indreptandu-se spre bucatarie. Pasi atent ca nu cumva sa calce in vreo ceva si, ajuns in bucatarie, isi scoase din frigider cutia cu suc de portocale.
- Pranzul e cea mai importanta masa... isi spuse pentru el si zambi trist.
- Ce ai spus? striga Harold ce isi cauta haine in dulap. Vrei sa luam pranzul? Caleb tresari si ingaima un "nu a spus nimic", turnandu-si suc intr-un pahar pe care fu nevoit sa-l spele mai intai.
- Bun, atunci. Eu te las. Sa fii baiat cuminte si sa nu bei prea mult, spuse Harold si il saruta pe obraz pe Caleb, care, dupa plecarea lui isi sterse dezgustat obrazul. Lua paharul in mana si bau o gura din el, ratacindu-si privirea pe cerul plumburiu.

Si o luara amandoi inapoi...


Pasii celor doi baieti rezonau sec de fiecara data cand calcau pe cimentul rece. Vantul avea un gust sarat, marin, iar dincolo de blocurile inalte se auzea misarea valurilor si zbiaratul pescarusilor.
- Ti-e frig? intreba preocupat Liam. Caleb il privi o secunda si realiza ca tremura, insa clatina din cap.
- Tine, spuse blondul si dintr-o miscare isi scoase hanoracul de pe el, punandu-l pe Caleb.
- Multumesc, murmura acesta, tinandu-si privirea pironita pe asfaltul prafos.
- Vremea nu e prea blanda sezonul asta, nu? spuse din nou Liam, privind spre cerul aproape bleumarin.
- Cam asa... spuse usor absent Caleb si se opri brusc, uitandu-se dupa Liam ce continua sa mearga.
- Aici stau, spuse cand vazu privirea curioasa a blondinului. Liam se uita spre blocul inalt, apoi se apropie de brunet si spuse:
- Bine, atunci. Pa. Ii zambi pentru o ultima data, facandu-i cu mana, si o lua in josul strazii, bagandu-si mainile in buzunar.
- Liam! auzi din spatele sau si il vazu pe Caleb venind cu hanoracul lui in mana. Liam se intoarse, isi lua hanoracul zambind, apoi vru sa plece, insa vocea tremurata a lui Caleb il facu sa se intoarca:
- Nu vrei... Nu vrei sa urci pana sus? Bem o ciocolata calda? Caleb ii zambi, dandu-si firele brunete de par de pe ochi, iar Liam se intoarse, zambindu-i si o luara amandoi inapoi spre blocul ce se profila maret in lumina cenusie de octombrie.

Ridicol...

Isi baga mainile in buzunar, tremurand usor, si se uita pe cerul innorat oftand.
- Vremea in sezonul asta nu e prea blanda... isi spuse zambind trist si isi continua drumul spre librarie. Tinandu-si privirea pe vitrinele megazinelor, dadu din greseala peste cineva si isi ceru automat scuze. Uitandu-se mai atent, realiza ca chipul ii este cunoscut; era Harry Aldon.
- Hei, tu nu esti Liam? Liam Key? spuse cu un zambet larg pe fata roscatul, fixandu-l cu ochii lui verzi.
- Harold... Ce faci? Credeam ca te-ai mutat, spuse Liam zambind stanjenit si nervos. Isi plimba rapid privirea peste el, apoi prin jur, cautand o cale de scapare.
- Da... Afacerea din Vegas nu a prea mers si m-am intors in frumosul meu orasel natal. Dar tu, prietene? Doamne, ce schimbat esti. Liam chicoti pentru sine si zambi binevoitor, gandindu-se ca e o prostie sa tina ranchiuna pe cineva. Trecuse deja un an; era ridicol.
- Eu merg la facultate si lucrez la un bar. Poate treci pe acolo, daca vrei.
- Super. Sunt sigur ca am sa vin. La cat incepe tura ta? spuse Harold si zambi larg.
- Pe la patru. Elton's house se numeste. E foarte simpatic locul, ai sa vezi. Si, din partea mea, poti aduce si prieteni.
- Mai multi clienti, mai mult bacsis, ah? spuse razand Harold, apoi continua, strangandu-i prietenos mana lui Liam: Ok, am stabilit. Pe diseara. Liam incuviinta si roscatul o lua la pas. Blondinul il mai privi ceva timp, pana cand acesta dadu coltul si ofta din nou. Ridicol... isi spuse si grabi pasul spre librarie.

Si simti cum asupra lui sunt atintite priviri, insa nu stia din ce directie...

Barul era plin de clienti, fumul de tigara formand un nor nociv deasupra lor si vocile vesele acoperind muzica rock de pe fundal.
- Liam, masa trei! se auzi de dupa tejghea. O femeie firava, bruneta, prepara bauturile si spala incontinuu pahare, mestecand o guma fructata.
- Aly, daca mai strigi asa la mine, s-ar putea sa ramanem fara clienti, spuse Liam incet, starnind rasul Alisei.
- Ntz, ntz... Nu mai spune, spuse femeia si turna un nou rand de bauturi. Liam se misca cu rapiditate printre mese, razand cu clientii si facand complimente politicoase fetelor. Desi lucra acolo doar de cateva luni acolo, era placut de toata lumea; de la colegii sai pana la clienti.
Usa se deschise cu un clinchet slab si un vant rece patrunse in incapere. Liam, care tocmai radea cu Alisa, isi intoarse privirea, incremenind.
- Liam? Liam?! In papucii tai! Masa sapte, nu auzi?! se rasti Alisa la el si pocni din degete, trezindu-l. In tot acel timp, grupul de baieti ce intra se aseza la o masa, investigand localul si discutand zgomotos.
- Cu ce va servesc, domnisoarelor? spuse pierdut Liam, incercand sa zambeasca.
- Doua cafele, spusa una dintre ele, zambindu-i chelnerului.
- Imediat, frumoaselor, spuse acesta, vrand sa fie cuceritor. Fetele chicotira si el le facu cu ochiul, indreptandu-se spre bar.
- Doua cafele, putin tupeu si o pauza, te rog. Alisa il privi in timp ce se indrepta spre baie si striga spre el, cu un ochi la baiatul brunet din grupul de tipi ce sosise.
- Nu poti fugi, dragule!
- Nu, dar pot incerca...
- Treci si arata-le cine e mai tare, tigrule! ii spuse ea cu un zambet increzator pe chip, cand acesta reveni, si ii dadu un pumn prietenesc in umarul drept.
- Sunt sigur ca stiu care e mai tare, spuse Liam privind discret spre Harold. Roscatul ii surpinse privirea si ii facu cu mana, zambind.
- Noroc, tigrule, spuse femeia si se intoarse la spalatul de pahare, urmarindu-l pe Liam ce se indrepta neincrezator spre masa lui Harold.
- Cu ce va servesc? intreba acesta cand ajunse la masa lor si toate privirile se indreptara spre el.
- Hei, baieti. El e prietenul... Fostul, de fapt... In fine, el e un prieten bun, Liam. Il mai stii pe Liam, nu, papusa? se adresa el mai intai grupului de baieti, apoi brunetului ce fuma linistit o tigara. Brunetul dadu afirmativ din cap, incercand sa se faca nevazut, apoi Harold continua cu prezentarile baietilor de la masa.
- Ti-am promis ca vin, batrane, spuse roscatul cu un zambet amuzat pe chip. Liam rase scurt si spuse pe un ton jovial:
- Vezi ca esti mai mare decat mine cu vreo sase luni, "batrane". Mersi ca ati venit. Deci, ce va aduc?
- Adu ceva tare baietilor.
- Eu nu vreau, spuse scurt baiatul brunet.
- Bine, mofturosule. Iti amintesti sa fi fost asa pe vremuri, Liam? spuse Harold si il apuca de dupa gat pe blondin.
- Nu chiar... spuse acesta usor stanjenit. Scapa de bratul lui Harold si se duse dupa comenzi, incercand sa nu para stresat de prezenta lor acolo. Alisa il privea ingrijorata, clatinand din cap si mestecand nervos guma.
- Ce faci, copile? se intreba femeia privindu-l. Liam, masa opt! spuse aceasta si continua pe un ton mai intim cand acesta se apropie: Vorbeste cu el.
- Nu are rost.
- Asculta-ma. Sunt mai batrana ca tine. Acum misca-ti fundul acela de papusa si serveste mai cu zel! Liam scoase limba jucaus la ea si lua tava cu bauturi, indreptandu-se spre masa lui Harold, care era si cea mai numeroasa.
- Comenzile voastre, spuse zambind Liam si simti cum asupra lui sunt atintite priviri, insa nu stia din ce directie. Face treizeci de dolari.
- Pastreaza restul, spuse Harold punandu-i o bacnota pe tava.
- Mersi, spuse Liam zambind si se departa spre bar, cand auzi din spatele sau o voce abia sesizabila in toata galagia de acolo.
- Unde e baia? Liam se intoarse, incepand deja sa epxlice si cand vazu persoana ce il intrebase, ramase imobil.
- Mai bine imi arati de-a binelea, spuse brunetul si o lua usor inainte, asteptandu-l insa pe chelner. Liam il indruma atent spre baie, zambind, insa, fals si incordat. Cand ajunsera in fata baii, Liam se scuza si vru sa plece insa o mana il trase in incaperea ingusta. Fara sa poata actiona sau spune ceva, buzele i-au fost acoperite de un sarut salbatic ce il lasa fara aer.
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Avatar - de Clau~ - 21-11-2012, 05:16 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 22-11-2012, 04:34 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 24-11-2012, 04:11 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 25-11-2012, 04:27 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 02-12-2012, 04:51 PM
RE: Avatar - de Mac - 07-12-2012, 11:01 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 09-12-2012, 02:30 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 12-12-2012, 12:36 AM
RE: Avatar - de Clau~ - 20-12-2012, 04:54 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 23-12-2012, 01:01 AM
RE: Avatar - de Clau~ - 26-12-2012, 05:59 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 02-01-2013, 01:18 AM
RE: Avatar - de Clau~ - 03-01-2013, 02:26 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 09-01-2013, 08:11 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 19-01-2013, 11:33 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 29-01-2013, 08:53 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 01-02-2013, 06:25 PM
RE: Avatar - de Clau~ - 05-02-2013, 03:52 PM
RE: Avatar - de Kira's Scarlet - 06-02-2013, 07:17 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 10-02-2013, 12:33 AM
RE: Avatar - de Clau~ - 11-02-2013, 08:51 PM
RE: Avatar - de FuNnY bUnNy - 19-02-2013, 06:32 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)