Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Citire online/Achizitionare

#8
In general cand vine vorba de carti prefer sa le am in format real. Problema este ca atunci cand imi cumpar o carte ce face parte dintr-o serie vreau sa imi cumpar toata seria. Daca toata seria nu se gaseste atunci in general evit sa cumpar cartea cu totu si o las intr-o lista pentru viitor.

Pentru manga aplic cam aceasi chestie. Problema e ca rar vei gasi o manga completa intr-un magazin. Pentru o serie cu vreo 10 volume, ceea ce e destul de putin pentru o manga suficient de populara sa ajunga tradusa, de cele mai multe ori lipseste un volum gen 5 sau 7 si asta pentru mine distruge o colectie. Desigur ca prefer traducerea oficiala decat fan made. Dar nu o sa cumpar doar jumate dintr-o poveste.

Cu citirea online nu am probleme. De foarte mult timp nu ma mai dor ochii cand citesc ceva pe calculator. Nu am inteles niciodata de ce fanii anime se plang ca nu pot sa citeasca pe calculator. Traim pe sub-uri. 20 de minute in care citesti text rapid, uneori multicolor, in timp ce trebuie sa urmaresti imaginea agitata de deasupra. Cum poate sa fie mai greu sa citesti ceva static cand un numar dintr-o manga dureaza sub 10 minute?

Aproape fiecare a zis "pe net e gratis" desi de la inceput Azazel a zis sa lasam partea financiara. Normal ca pe net e gratis. Aproape orice de divertisment e gratis pe net. Dar asta nu e un argument pentru ca la fel de bine poti sa printezi o manga si va fi reala si aproape gratis.

Personal prefer manga reala daca se poate sa fie completa. Este traducerea oficiala, in general cenzura este neglijabila (cel putin la lucrurile pe care le citesc eu) si la fel ca si cu cartile normale poti sa o pui in biblioteca cand termini 4
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Citire online/Achizitionare - de Azazel - 28-06-2012, 02:34 PM
RE: Citire online/Achizitionare - de Miauti - 28-06-2012, 03:49 PM
RE: Citire online/Achizitionare - de Cristina_ - 17-08-2012, 06:29 PM
RE: Citire online/Achizitionare - de Saravis - 28-06-2012, 04:03 PM
RE: Citire online/Achizitionare - de Mykoto - 29-06-2012, 07:36 AM
RE: Citire online/Achizitionare - de Leaf - 28-10-2012, 02:30 AM
RE: Citire online/Achizitionare - de Azazel - 28-10-2012, 09:07 AM
RE: Citire online/Achizitionare - de MajinCloud - 28-10-2012, 04:45 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Site-urile de manga online vor fi inchise noname... 10 7.597 20-08-2010, 03:10 PM
Ultimul răspuns: Ekkaterinna


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)