Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pretul amintirilor

#36
Ok stiu ca am intarziat putin cu capitolul insa...l-am adus. Oh si inainte sa uit...Lara multumim pentru comentariul tau. E placut sa vedem ca munca mea si a lui kame e apreciata. Acum poftim capitolul. Enjoy it!

Capitolul XXI



Am deschis lenesa ochii, simtind o durere ingrozitoare de cap.Mi-am dus buimaca o mana la frunte incercand sa-mi stapanesc greata ce nu-mi dadea pace.Gatul mi-l simteam mai uscat ca Sahara,iar gustul acela amar din gura imi dadea senzatia ca tocmai am baut un litru de ceai de martipan. Absolut oribil. Capul mi-l simteam greu iar ochii ma usturau ca dracu'.Cu toate astea am realizat rapid ca eram intr-o masina,iar intorcand capul l-am putut vedea pe Ace la volan.Era inca noapte.
-Ce s-a intamplat cu mine? am intrebat obosita ghemuindu-ma mai bine in scaunul surprinzator de comfortabil.Ma simteam de parca trecuse peste mine un camion.Buzele imi erau uscate, eram ametita rau, avand permanent senzatia ca o sa vomez, iar corpul ma durea peste tot.Eram convinsa ca aratam groznic.
-Oh crede-ma iubito, nu ai vrea sa sti, l-am auzit pe Ace raspunzandu-mi ironic, aruncandu-mi o privire jucausa .
L-am privit rece, incercand sa scap de gustul acela amar pe ca il simteam in gura.Mi-am aruncat intamplator ochii pe geam,incercand sa-mi amintesc ce se intamplase.Imi aminteam ca Sonia, in incercarea ei de a ma face sa ma simt mai bine m-a convins sa iesim intr-un club.Nu stiam exact cum,dar ma intalnisem cu Ace.Ne-am asezat pentru a discuta,mi-a oferit ceva de baut,iar apoi...Brusc m-am ridicat speriata privindu-l.
-Ti-ai amintit in sfarsit? m-a intrebat jovial incercand sa-si inabuse rasul. Conducea relaxat,neincetand sa zambeasca.
-Esti un nenorocit! Cum ai putut sa profiti de faptul ca nu eram tocmai lucida si sa te comporti astfel, am raspuns indignata,incercand totusi sa nu tip prea tare, dat fiind ca nu ma aflam intr-o dispozitie care sa-mi permita acest lucru. Mi-am plecat capul, privind absenta portiera masinii, realizand ca era doar vina mea. Daca mi-as fi calcat peste orgoliu si nu as fi incercat sa-i dovedesc ceva lui Ace, nimic din toate astea nu s-ar fi intamplat. Am oftat enervata, constientizand ca, din nou, cazusem in una din cursele sale, iar acum trebuia sa suport consecintele...singura.
-Oh Doamne ! Nu-mi vine sa cred ca am facut asta ! am scrasnit nervoasa batand cu pumnul in portiera.
-Nu-ti face griji papusa. Tuturor ni se intampla, l-am auzit pe Ace rostind binevoitor, alimentandu-mi asfel furia.
L-am privit dispretuitoare simtind cum tot trupul imi ia foc. Voiam sa-i demonstrez ca sunt mult mai buna decat isi inchipuie el.Voiam sa-i arat lui, si intregii lumi ca s-au inselat, si ca in fond puteam fi mult mai presus decat fiecare dintre ei.Vroiam sa-i demonstrez ca defapt nu eram acel gen de fata care se lasa prada catorva pahare de whisky doar pentru a trece peste faptul ca cel mai bun prieten al ei se dovedise a fi un nenorocit, iar iubirea vietii sale o inselase cu o prostituata...pardon, animatoare.Simteam atata furie impotriva lui . Intr-un fel sau altul stiam ca, voit sau nu, Ace a facut in asa fel incat sa-mi pese ceea ce crede el despre mine.Habar n-aveam de ce imi doream sa-i demonstrez lui toate astea, stiind prea bine ca eu,pentru el eram doar fata draguta de alturi cu care vroia sa se distreze.Bineinteles ca nici el pentru mine nu reprezanta mai mult decat o durere ingrozitoare de cap,si totusi, aveam sa-i demontrez toate astea.Aveam sa-i arat ca eu nu sunt ca celelalte fete pe care le agata doar batand din degete.Vroiam sa-i arat cine e Allison Greys...adevarata Allison Greys.
-Realizezi ca tot ce s-a intamplat in seara asta este doar vina ta? am intrebat aparent calma dupa ce am pus punct tuturor gandurilor ce-mi treceau prin capsorul ametit ce-i drept de aburii alcoolului, incercand sa-mi domolesc furia, astfel incat Ace sa nu-si poata da seama cat de mult imi pasa si ca, acesta intamplare penibila va fi rapid data uitarii. Stiam ca singura vinovata eram doar eu,dar asta nu insemna ca eram dispusa sa si recunosc acest lucru. Aveam de gand sa il transform pe Ace in singurul si unicul responsabil, scutindu-ma asfel de orice remuscare.
-Realizez..., a raspuns absent insa neputandu-si ascunde sadisfactia din glas. Dar, realizez la fel de bine si ca, incepand cu acesta seara, tu vei fi iubita mea.
-Pardon? am intrebat sarcastica zambind cu un oarecare dispret Ce te face sa crezi asta? am suras mai apoi ironica privindu-l neincrezatoare. Nici in ruptul capului nu aveam sa devin iubita acestui tip, doar ca el sa se aleaga cu ceva.Aveam un suflet mare si imi placea sa fac opere de caritate, dar asta era deja prea mult. Nu aveam sa-mi distrug imaginea, pretinzandu-ma iubita celui mai mare afemeiat de pe intreg pamantul doar ca el sa-si atinga nu stiu ce obiective. Galusca cu "dezmostenirea" era prea patetica, chiar si pentru Ace.
-Hmm...Allison ce-ai spune daca intreaga lume, inclusiv iubitii tai parinti ar afla ce s-a intamplat in seara asta. Gandesate-te doar. Un simplu telefon din partea mea la un binecunoscut tabloid, si toata lumea ar afla ca nu esti tocmai fetita cuminte si inocenta, asa cum ii faci pe toti sa creada, a rostit relaxat, privindu-ma seducator.
Am inghetat instantaneu,scapand o injuratura printre dinti. Ok, la asta chiar nu ma asteptam. Stiam prea bine ca Ace era un profitor si ar fi fost in stare de orice pentru a-si atinge scopul, dar asta...Asta era de-a dreptul josnic. Era...atat de caracteristic lui.Mi-am intors rapid privirea, evitand ca el sa-mi observe uimirea. Am tacut pentru cateva clipe incercand sa ma linistesc. Abia dupa minute bune, cand am fost absolut sigura ca nimic nu ma va trada, l-am privit.
-Deci ai de gand sa ma santajezi ? am intrebat pe cel mai sarcastic ton al meu, un mic zambet aparandu-mi in coltul gurii.La dracu' cu tine Ace Damon.
-Hmm santaj e un cuvant prea dur, l-am auzit raspunzandu-mi, privind nepasator drumul. As spune ca e mai degraba un impuls.Poti la fel de bine sa refuzi, dar crede-ma papusa,n-ar fi deloc in interesul tau.
Nevoasa, i-am intors spatele nemai adresandu-i nici un cuvant tot drumul. Eram extrem de enervata stiind prea bine ca orice as fi facut, Ace n-ar fi renuntat niciodata. In acelasi timp ma ingrozea ideea ca mama, dar in special tata sa afle ce s-a intamplat in seara asta.Ultimul lucru pe care mi-l doream era sa-i dezamagesc. Sa fiu iubita lui Ace insa nu-mi suradea deloc, fie chiar de ochii lumi. Da, e adevarat ca , Ace ma atragea intr-o oarecare masura si, erau dati cand il simteam extrem de aproape de mine, dar asta nu insemna ca uneori nu ma scotea din minti cu comportamentul sau, absolut josnic. Brusc,o ideea absolut geniala mi-a aparut in minte, facandu-ma sa surad.
-Fie, accept ! am rostit nepasatoare in momentul in care masina a oprit in fata casei mele, facandu-l pe Ace sa ma priveasca mirat. Am zambit o clipa, constienta de faptul ca nu se astepta sa ma decid atat de repde. Mi-am trecut relaxata o mana prin par privind pe geam intunericul noptii. Am insa o conditie, am rostit categorica, evitand sa-l privesc. Iti poti continua viata ca si pana acum, si poti iesi cu cate pipite iti pofteste inima, poti face absolut orice iti doresti. In momentul insa in care presa va afla despre aceste mici "escapade" asa-zisa noastra relatie se va incheia imediat, fara ca tu, sau oricine altcineva sa intervina.De acord?
I-am aruncat o privire surazatoare chicotind usor. Stiam prea bine ca Ace Damon putea fi orice,numai fidel nu, iar cum presa era atat de interesata de viata sa privata, eram sigura ca "relatia" noastra nu va dura mai mult de trei zile. Desi am precizat de nenumarate ori ca urasc comportamentul sau, acum eram de-a dreptul recunoscatoare. Ace Damon niciodata nu va accepta ca cineva sa-i dicteze viata sau sa-i impuna reguli ori condintii. Tocmai de aceea eram atat de increzatoare. Nu avea decat doua optiuni : ori refuza, si totul s-ar fi incheiat aici, rapid si desigur discret, ori accepta si deveneam asa-zisi "iubiti" pana cand s-ar fi saturat sa-i fie fidel unei singure femei si s-ar fi abandonat in bratele unei alte domnisoare. Bineinteles ca speram ca Ace sa apeleze la orgoliul lui si sa aleaga varianta unu, pentru a nu fi nevoita mai apoi sa am statutul de "inca o puicuta pentru Damon" .Aveam si eu mandria mea.
-De acord ! l-am auzit pe Ace raspunzandu-mi cat se poate de relaxat facandu-mi provocator cu ochiul in timp ce isi butona de zor telefonul.
-Poftim? mi-am inghitit panicata cuvintele, neasteptandu-ma la un astfel de raspuns prompt si direct. Adica nu te deranjeaza conditiile mele? Nu esti deloc indignat...sau macar deranjat de ceea ce ti-am propus? am intrebat iritata incercand sa evit, prin absolut toate mijloacele posibile si onorabile, "idila" mea cu Ace.
-Absolut deloc ! Iubito,am incredere in tine ca nu ma vei insela, a rostit nepasator continuand sa ma scoata din minti cu aceea atitudine de smecheras plini de bani.O da,asta si era.Nervoasa, am lovit cu putere portiera iesind din masina indreptandu-ma cu pasi repezi spre casa.Capul nu incetase sa ma doara ca dracu' si habar n-aveam ce aveam sa ii spun mamei dimineata.Neatenta, mult prea preocupata cu greata ce o simteam in gura si cu durerea de stomac,nu l-am simtit pe Ace in spatele meu. Iritata,m-am intors rapid, cand i-am simtit bratul in jurul taliei mele, fiind gata sa il plesnesc daca va incerca sa intreaca masura.
-Ce anume vrei Ace? l-am intrebat rece, privindu-l fix in ochii aceia ridicol de minunati.Oh te rog ! De ce tocmai tipul asta trebuia sa aiba ochii aia superbi!
Mirata l-am vazut cum surade resemnat, aproape dezamagit, apropiindu-si chipul tot mai mult de al meu.
-Nu sunt chiar atat de rau pe cat ma crezi Alli, mi-a soptit seducator la ureche, apropiierea aceea atat de intima facandu-ma sa tresar. Noapte bune iubito! a soptit gatuit sarutandu-mi tandru obrazul, lasandu-ma mai apoi singura in intunericul covarsitor al noptii.
*
Usa a scartait usor dandu-mi de inteles ca cineva intrase. Somnoroasa, cu capul vajaindu-mi din cauza whisky-ului de aseara m-am intors lenesa, deranjata de razele prea puternice ale soarelui.
-Mama? Ce cauti aici? am intrebat ragusita privind-o destul de suspicioasa pe femeia ce-si lusese pozitia de "mama indignata". Ma privea sfidatoare incercand sa para dezamagita,aproape prea dezamagita.Eram absolut sigura ca nu facusem nici cel mai mic zgomot diminata,cand am intrat in casa tocmai pentru a nu fi nevoita sa infrunt astfel de momente penibile. Nu-mi reusise se pare, caci mama era postata in fata mea,mai hotarata ca oricand, cerandu-mi din priviri o explicatie buna. Nu-mi trecea nimic prin minte.
-Uite scumpo stiu exact la ce ora ai ajuns aseara si cu cine erai, asa ca nu te obosi sa imi explici...sau sa ma minti, a rostit pe un ton ferm, insa destul de cald.Daca voia sa fie mama ingrijorata si impunatoare, mai avea mult de exersat. N-am de gand sa-ti tin predici ore in sir, sau sa te amenit sau mai stiu eu ce. Stii bine ca niciodata nu am fost acel gen de mama, iar daca nu am facut chestiile astea cand aveai saisprezece ani cu atat mai putin o voi face acum cand ai douazeci si unu.Sunt insa mama ta asa ca nu-mi cere sa nu fiu ingrijorata ! Prin urmare in acest moment imi vei spune ce se petrece intre tine si Ace Damon?
Am inghitit in sec,privind-o panicata. S-a zic cu ziua mea linistita.
[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O





Răspunsuri în acest subiect
Pretul amintirilor - de mady - 29-01-2011, 05:25 PM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 31-01-2011, 11:50 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 02-02-2011, 02:40 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 05-02-2011, 11:52 AM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 05-02-2011, 10:50 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 08-02-2011, 08:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 08-02-2011, 09:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-02-2011, 03:07 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 12-02-2011, 03:46 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 14-02-2011, 09:09 PM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 18-02-2011, 09:31 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 25-02-2011, 07:16 PM
RE: Pretul amintirilor - de perenelle - 26-02-2011, 01:24 AM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 01-03-2011, 07:23 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-03-2011, 06:55 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-03-2011, 04:14 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 14-03-2011, 07:10 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 16-03-2011, 12:26 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 25-03-2011, 07:05 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 01-04-2011, 11:56 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 10-05-2011, 09:16 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 18-05-2011, 08:52 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 24-05-2011, 03:48 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 02-06-2011, 07:48 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 23-06-2011, 10:17 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 09-08-2011, 01:29 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 27-09-2011, 07:36 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 11-10-2011, 08:55 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 10-12-2011, 12:37 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-01-2012, 10:13 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 26-02-2012, 12:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de DiZ - 18-05-2012, 10:20 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 21-05-2012, 08:22 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 11-07-2012, 02:28 PM
RE: Pretul amintirilor - de Lara - 11-07-2012, 05:18 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 30-08-2012, 12:56 PM
RE: Pretul amintirilor - de DiZ - 26-10-2012, 10:55 AM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 26-10-2012, 03:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-12-2012, 08:22 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 09-01-2013, 07:23 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 16-02-2013, 12:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-05-2013, 10:55 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 21-06-2013, 07:17 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-08-2013, 03:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de Crazy~Tenshi - 13-11-2013, 12:16 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Pre?ul libert??ii Andromeda 0 1.226 29-06-2013, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Andromeda
  Volumul amintirilor wolfkidgirl 2 2.367 11-12-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Pretul dragostei[yaoi][akira-chan and love_anime] akira-chan 0 2.199 01-08-2010, 10:25 PM
Ultimul răspuns: akira-chan
  Pretul unui "NU!" (SK & YYH) Goddess of Cookies 4 4.960 22-07-2009, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Goddess of Cookies
  Umbrele amintirilor [Yaoi] Yaku-chin 38 19.102 05-07-2009, 05:05 PM
Ultimul răspuns: aoixtenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)