Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Votul merge la lucrarea....
Ultima zi din viata mea
60.00%
3 60.00%
Fluturele de fier
40.00%
2 40.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Hope vs. Saravis

#5
First of all: Tema e kind of interesting, desi ideile, ambelor creatii sunt cam.. oxidate [okay, incep sa vorbesc aiurea.] Ce vreau sa zic e ca nu stiu cine stie ce idei de geniu care m-au facut sa reflect profund asupra subiectului adus in discutie. Insa an reusit sa fiu destul de placut surprinsa de registrul stilistic si de alte lucruri pe care urmeaza sa le mentionez. De asemenea, nu ma voi lega de redactare pentru ca nici eu nu excelez la asta si nu vreau sa va critic in legatura cu ceva ce nici eu nu fac foarte bine.

Fluturele de fier: Actiunea a fost destul de concentrata, stilul imi aminteste clar de filmele de actiune americane (ia asta ca pe ce vrei tu). Personajul principal a fost caracterizat destul de detaliat, genul feminin tipic manipulativ, al fetei care poate juca teatru si minti fara rusine ca sa isi atinga scopul. In rest personajele si actiunea nu au fost speciale, nu au avut acel ceva din cartile ca acest gen care te atrage in a mai citi un alt rand. Cred ca asta s-a datorat si faptului ca textul este de dimensiuni reduse, actiunea fiind prea concentrata. Acele crime au fost putin trase de par dupa parerea mea, cel putin a doua mi s'a parut aproape imposibila deoarece in cadrul acestor intalniri dintre puscariasi si vizitatori exista elementul numit gardieni ce te impiedica sa comiti asemenea fapte21. Un lucru care mi-a placut (poate sunt doar eu ciudata, dar sincer am ras) a fost o parte din discutia Luciei cu judecatorul. Mi s-a parut un dialog foarte real care, cel putin pentru mine, spune destul de multe atat despre relatia celor doi, dar si in general despre acea politete ipocrita intre cunostinte.
Citat:Judecatorul lua o inghititura din ceai apoi se instramba. Avea un gust amar.
- E prea...?
- Nu nu, este bun
In mare compunerea a fost mediocra, nu m'a atras in mod deosebit.

Ultima zi din viata mea: Nici ideea acestei compuneri nu a fost stralucita, dar mi'a placut regirtrul stilistic, modul in care ai conturat personajele. Sincer mi'ai dat impresia ca actiunea se petrece acum cateva secole, in viziunea mea fata are aproximativ 16-17 ani (atunci erau foarte inocente) si ai descris-o foarte bine cu ajutorul diminutivelor si a felului in care gandeste. Desi compunerea este destul de sweet si romancy (ceea ce nu imi place in mod deosebit, dar asta a fost ideea ta cand ti s-a dat tema “crima/ sinucidere”) a reusit sa ma introduca intr-o atmosfera placuta si sa nu ma mai gandesc asa de mult la cat se siropoasa si clicheica e. Din cate am observat, doar finalul se potriveste cu tema duelului, restul fiind ca un fel de invelis colorat la ceea ce urma sa se intample. Ah, am insa o problema cu personajul. Oricat de inocenta, calma si fericita ar fi, nu cred ca cineva ar putea sa gandeasca cu atata seninatate
Citat:Pentru că azi e ultima zi din viata mea.
Ce vreau sa zic e ca ai facut-o oarecum sa zica pe acelasi ton “Acum mor.” si “Ma duc sa fac briose.” Finalul a fost bun pentru tema textului, nu stiu daca asta e dovada suprema de iubire, dar aici e diferenta de concepte (sau poate tu ai scris asta doar pentru ca se potrivea cu tema si textul) dar oricum nu vreau sa ti le bag pe ale mele pe gat.
All in all: Compunerea, desi nu este exact my style (nici nu trebuie sa fie), a fost scrisa bine si in ciuda unor lucruri cu care nu sunt de acord si a reusit sa ma surprinda intr-un mod placut.

Toate acestea fiind spuse, votul meu merge catre Ultima zi din viata mea .
[Imagine: 522246_219898604789356_100003076546488_3...9097_n.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Hope vs. Saravis - de Saravis - 24-04-2012, 08:08 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Hope - 24-04-2012, 08:23 PM
RE: Hope vs. Saravis - de K.V. - 24-04-2012, 11:07 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Pikachu - 26-04-2012, 03:50 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Delyth - 27-04-2012, 10:15 AM
RE: Hope vs. Saravis - de Saravis - 01-05-2012, 10:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Matt vs. Hope Hope 2 4.115 05-05-2012, 05:50 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Matt vs. Hope Hope 5 5.508 05-05-2012, 05:44 PM
Ultimul răspuns: Niska


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)