Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Votul merge la lucrarea....
Ultima zi din viata mea
60.00%
3 60.00%
Fluturele de fier
40.00%
2 40.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Hope vs. Saravis

#3
Uu, duel. ^^ La tema ati pus "crima/sinucidere". Sunt pana la urma doua lucruri diferite. Una e sa ucizi un om si alta e sa'ti iei propria viata. Sunt subiecte diferite cu discutie proprie. De asta nu prea poti sa compari textele din punctul de vedere al respectarii temei. Daca vreti puteti sa puneti simplu "moarte", asa va incadrati cat de cat:-J.
Fluturele de fier: Un lucru care tin sa ti'l spun de la inceput e ca povestea ta a sunat mai mult ca rezumatul unui roman. Ai probleme cu tehnoredactarea. Regula generala cand scrii ceva: cuvant, imediat virgula, pauza [ ex: Si totusi, avea un plan...]. Nici la virgule nu prea te pricepi, la locul lor in propozitie ma refer. Iar cuvintele "pute-ai" si "pute-am" m'au uluit @-). Se scrie legat, cratima leaga doua parti de vorbire diferite. La tine pur si simplu nu e cazul :-??.
In legatura cu continutul. Ideea mi s'a parut un pic cam cliche [ membru al familiei bagat la zdup pentru ceva ce nu a facut, copilul innebunind dea binele si facand omoruri pe motiv de razbunarea - suna ca plotul unui film american from nowadays =)). Plus ca tema ta a fost 'razbunarea' mai mult decat 'crima/sinucidere'. Nu cred ca ai fost inspirata cand ai ales sa bagi asa de multa actiune intr-o compunere de lungimea redusa. De ce zic asta, personajele tale sunt fade. Avocatul acela nu este omul inteligent care a reusit sa'l bage pe tatal protagonistei la inchisoare, ci un pusti naiv de 16 ani care alearga dupa fustite :)).
Alec a iesit mai bine in schimb- tipicul omului din inchisoare. Mi'a placut si ideea aceea "in urma informatiilor pe care le furnizase primise un statut mai special cu multe privilegii." Caracterizeaza indirect societatea. Ai dat'o in bara cu " doamen cat e de frumoasa", what the hell? E un criminal, totusi. Ti se parea el atat de Eminescu incat sa zica "frumoasa"?
Mi'a palcut mult ca la inceput ai spus lucrurilor pe nume.
" A fi muscata de setea de razbunare e una, dar sa ticlui un plan de razbunare e alta. " Lucrurile nu par atat de simple:>.
Ultima zi din viata mea: Nici ideea asta nu mi se pare foarte originala. Vechea poveste cu printesa care din anumite motive este tinuta intr-o casa [prin metafore si altele devenind "cusca"] toata viata ei. Probabil esti genul care scrie romante... not my type so i won't say much about it. Ai descris foarte bine sentimentele personajului, putin prea dramatic for my taste, dar bine. Stii cum sa asezi cuvintele in propozitie.
Ce nu mi'a placut... ideea de final. Mi s'a parut ca ai scris finalul doar ca se incadreze cu tema :)). I mean, fata aia [ oh, care btw, din cauza diminutivelor am avut impresia ca e vreo inocenta de 8-9 ani @-). O dadeia in pedofilism=)). Ai grija.] care si-a luat tot curajul sa-i spuna lui Lavi ca-l iubeste, renunta asa... pur si simplu la viata si se arunca de pe pod. Ma rog, tipa a fost crescuta intr-un mediu ostil, asa ca orice actiune care o face este sub semnul intrebarii. Chiar si asa, tot mi s'a parut tras de par.
Desi tu ai descris moartea lor ca o dovada de iubire suprema, mie mi-a sunat a lasitate :-?.
All the things considered, i vote for "Ultima zi din viata mea."
[Imagine: wmb5n8.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Hope vs. Saravis - de Saravis - 24-04-2012, 08:08 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Hope - 24-04-2012, 08:23 PM
RE: Hope vs. Saravis - de K.V. - 24-04-2012, 11:07 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Pikachu - 26-04-2012, 03:50 PM
RE: Hope vs. Saravis - de Delyth - 27-04-2012, 10:15 AM
RE: Hope vs. Saravis - de Saravis - 01-05-2012, 10:05 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Matt vs. Hope Hope 2 4.115 05-05-2012, 05:50 PM
Ultimul răspuns: Niska
  Matt vs. Hope Hope 5 5.508 05-05-2012, 05:44 PM
Ultimul răspuns: Niska


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)