Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nedreptati si Altele

#12
Din greseala am dat peste topicul asta...si vad ca toata lumea vorbeste despre nedreptatile pe care le fac profesorii. Imi aduc si eu aminte de ele de cand am fost in generala. (urata perioada) La liceu a fost mai bine...iar acum la facultate iar am dat de ele. Dar, cel putin acum, ma amuza toata situatia.
La facultate nu mai ai un colectiv asa de inchegat ca in liceu sau in generala. De obicei fiecare isi vede de treaba lui. Eu ajunsesem in anul 2 si nu stiam cum ii cheama pe toti colegii mei. Bine, adevarul e ca nici nu m-am dus la toate orele. Facultatea mea e bestiala. Pacat ca e pusa in varf de munte. Credeti-ma ca nimeni nu are chef dimineata la ora 7 sa urce 100 si ceva de scari pentru a ajunge la cursuri...mai repede ajungem la o cafenea.
Ok...toate bune si frumoase pana pe la sfarsitul semestrului. Preferam sa fiu invizibila. profesorii nu aveau treaba cu mine, colegii (unii) habar nu aveau cum ma cheama, viata mea era linistita si fara nicio grija. Dar, fiind sfarsitul semestrului au inceput sa bata la usa noastra olimpiadele si simpozioanele, iar o colega de-a mea s-a trezit intr-o dimineata cand inca nu reusisem sa-mi beau cafeaua (fac foarte urat daca nu imi beau cafeaua dimineata) sa zica ceva de genul: "ma asteptam la mai multe de la tine...sunt complet dezamagita." Traducere libera (in cazul de fata): cred ca esti proasta si ca nu ai ce cauta aici la facultate.
Recunosc, uneori sunt al naibii de flegmatica si aroganta. Nu avea niciun rost sa ma cert cu ea, asa ca am facut un lucru stupid: m-am inscris la unul dintre simpozioane. partea si mai prosta e ca am reusit sa iau premiul doi la nationala. Si la o saptamana dupa "marea mea realizare" m-am trezit ca toti colegii mei stiau cum ma cheama, unde stau si numarul meu de telefon. Si mai auzeam si chestii de genu: ...sti am un proiect...te uiti peste el...imi spui si mie ce parere ai...etc."
Intr-un fel, da, am fost mandra, ca am reusit sa atrag atentia, dar...stau si ma gandesc...e un pic netrept sa sara cnv pe tine asa dintr-o data sa-ti ceara ajutorul si sa se astepte sa-i oferi ore din viata ta cand in urma cu cateva luni nici macar nu stia sa te salute pe strada.
Nedreptate? Eu o numesc superficialitate.

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui



Răspunsuri în acest subiect
Nedreptati si Altele - de Flash - 13-12-2011, 08:46 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Daria - 14-12-2011, 08:39 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Flash - 17-12-2011, 12:02 AM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Evvie. - 15-01-2012, 07:17 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Ana - 16-01-2012, 10:55 AM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Evvie. - 19-01-2012, 03:52 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Rose ^^ - 17-01-2012, 06:35 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Amy :3 - 17-01-2012, 10:38 PM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de MiraA - 22-01-2012, 12:10 AM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Nirv - 22-01-2012, 01:39 AM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Lia - 22-01-2012, 03:46 AM
RE: Nedreptăţi şi Altele - de Azazel - 28-02-2012, 09:03 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)