Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Referinte romanesti in anime

#5
Personal nu ma deranjeaza cand observ referinte in anime despre Romania, in stransa legatura cu vampirii. In schimb ma deranjeaza enorm cand referintele sunt ametite si imprecise. Andrei cred ca mai toti de aici stim ca Alucard vine de la Dracula, nu ne trebuia o explicatie, mersi. Nu suntem asa tembeli.

Nu a zis nimeni nimic de Hetalia inca spre surprinderea mea; se mentioneaza ca Ungaria si Romania sunt in aceeasi relatie ca pisicile si cainii. De asemenea Romania e depictata ca avand colti, alta referinta catre Dracula.

Si ca tot mi-am adus aminte de primele anime vizionate odata cu Hellsing, in Karin, vanatorul de vampiri, Winner-kun, provine din Transilvania.

In Trinity Blood se face referinta si la Timisoara, ca fiind unul din cele mai mari orase din imperiu.

Nu stiu daca ati vazut Dance in the Vampire Bund, cautasem ceva ecchi pentru fostul prieten si am dat peste el. Personajul principal este Mina Tepes, ca urmasa a lui Vlad Tepes; vampire anime obviously.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: Referinte romanesti in anime - de MimiÅŸor - 18-01-2012, 09:49 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Andrei. - 18-01-2012, 09:51 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Allen - 19-01-2012, 09:36 AM
RE: Referinte romanesti in anime - de Lia - 19-01-2012, 02:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Referinte romanesti in universul manga/anime Romania 4 4.687 31-05-2014, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Referinte crestine in anime Shiva 4 5.813 07-11-2013, 07:53 PM
Ultimul răspuns: Coyote Stark
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.297 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)