Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

My magic life

#2
N-o să-ţi iau capitolul la puricat, dar am să-ţi spun, în mare parte, ce m-a deranjat pe mine. Estetica e groaznică, crede-mă; între "Capitolul 1" şi text puteai lasa macar un rând liber, aşa pare înghesuit. Ai foarte mult dialog şi neglijezi cu desavârşire descrierea; dacă-mi spui că-şi ia un hanorac alb cu nu ştiu câte inimioare şi nişte teneşi albi nu înseamnă că ai descris mare lucru. Profită de faptul că narezi la persoana întâi şi descrie mai mult sentimente, trairi. Uite un pont: dacă vrei să ai capitolele mai lungi şi să nu te pierzi aiurea în dialog ( al tau mai este şi sec ), încearcă să mai descrii din trecutul ei, ce-şi aminteşte, cum s-a simtit atunci şi tot aşa. Actiunea e mult prea grabită: pam pam, acum a înşelat-o, cinci minute mai târziu s-a facut sirenă, apoi Nessie a devenit prietenă la cataramă cu Bella. Asta da viaţă, este ? Apoi: nu ştiu dacă tu ai vrut ca acele porecle să sune draguţ, cred că asta ai urmarit, dar ele nu sunt deloc dragute, sunt de-a dreptul ciudate şi mult, mult prea infantile. Despre personaje: mai, mai, le-ai modificat complet, dându-le personalităţi complet diferite; nu spun că e greşit, din contră chiar, apreciez ideea ta de a face ceva aşa cum doreşti şi e complet corect, dar personajele astea sunt dubios de entuziaste, de parcă ar trai pe altă planetă. Ca idee: Dumnezeule mare, iartă-mi reactia, dar când am citit am ramas like "wtf". Să vedem: combinam Twilight cu H2O şi oare ce ne iese ? Mai, nu e ilegal or smth să le combini, dar pe mine una m-a lasat rece, puteai să alegi ori Twilight ori H2o, nu să faci o ciorbă de poveşti/filme/etc. Ce te-ai gândit tu ? Dacă Edward e vampir, hai să-i dam şi Bellei ceva, iar la sfârşit facem o sirenă vampir. o,o Ai avut şi greşeli de tastare "gen marul în loc de parul", dar probabil că sunt facute din neatentie şi nu mă mai leg de ele. Despre titlu nu prea am ce să spun, nu mi-a atras atentia, e banal şi nu sare nimanui în ochi cu nimic.

Te-aş sfatui să mai citeşti, să-ţi îmbogăţeşti vocabularul, să adaugi descriere şi s-o laşi mai moale cu dialogul, pentru că e prea mult. Ai grijă la greşeli şi evită clişeele ca "bună, eu sunt x şi am zece ani".
Oricum, îţi urez baftă şi sper ca urmatorul capitol să fie mai bun



Răspunsuri în acest subiect
My magic life - de emy_sweet_girl - 13-01-2012, 08:17 PM
RE: My magic life - de Abbeh. - 13-01-2012, 10:18 PM
RE: My magic life - de Me_Samy - 14-01-2012, 04:23 PM
RE: My magic life - de emy_sweet_girl - 12-02-2012, 02:01 AM
RE: My magic life - de DiZ - 12-02-2012, 11:56 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [ Harry Potter] - Love is magic...Magic is powerfull and power means boom : : :Theo: : : 4 4.577 17-02-2011, 06:23 PM
Ultimul răspuns: Syryus
  Magic Luna hiimera 2 2.707 01-08-2010, 06:39 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  About Magic and Love Ariku`` 7 5.014 28-12-2009, 09:17 PM
Ultimul răspuns: Ariku``
  Magic Wish blueobelix 11 7.585 17-08-2008, 04:39 PM
Ultimul răspuns: blueobelix


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)