Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un infinit de teme...

#4
Compozitia iti explica CUM sa compui o fotografie, cum sa faci sa iasa in evidenta un subiect si cum sa folosesti la maxim ceea ce ai acolo, sa exprimi ceva.
De exemplu, fotografia ta cu marea...nu zice nimic. E uniforma, cu o pata alba in stanga jos si...cam atat. Incearca ca atunci cand faci fotografii sa faci ceva care sa exprima ceva, sa aibe o idee clara, interesanta. E bine daca vrei sa arati ce frumoasa e marea, dar pune marea respectiva in cadrul a ceva. Ca asa, apa e curata si clara...siiiiiiiiiiii...atat.
Fotografia a doua, ai o gramada de chestii care aglomereaza treaba pe acolo. Subiectul ti-e fix in centru, ceea ce e deosebit de neinteresant, e de cam aceasi culoare ca si backgroundul ceea ce-l face sa nu atraga atentia deloc, si e prin intr-o mare de alte chestii care la fel, nu-l ajuta deloc sa iasa in evidenta.

Te rog eu, nu mai pune fotografii facute cu telefonul. Calitatea fotografiilor facute cu telefonul in general e jalnica iar ca tehnica nu poti face cine stie ce cu ele. Telefoanele mobile in general pentru partea de camera foto au niste lentile de plastic de doua parale, si un senzor foarte mic pe care incearca sa aglomereze cat mai multi megapixeli. Ca rezultat, fotografiile au zgomot de imagine mare si arata ca naiba.

Totul depinde acum si de ce vrei sa faci. Daca tu vrei sa faci niste fotografii care doar sa arate, intr-un fel sau altul, cine stie ce chestie care ti-a placut tie, nu te intereseaza toate astea.
Daca vrei sa inveti catusi de putin de tehnica fotografica, incearca sa aplici lucrurile de pe site-ul cu tutoriale, si poate ce mai zic si eu de aici, ca vorbesc din bruma mea de experienta.

Bafta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
Un infinit de teme... - de Twisty Emerald - 02-12-2011, 12:48 AM
RE: Un infinit de teme... - de CyBeR - 02-12-2011, 02:13 AM
RE: Un infinit de teme... - de Twisty Emerald - 02-12-2011, 04:28 PM
RE: Un infinit de teme... - de CyBeR - 02-12-2011, 07:59 PM
RE: Un infinit de teme... - de Alicia - 06-12-2011, 10:19 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)