Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mi-e greu sa ignor

#5
Mersi tuturor ca ati trecut si ati lasat comentarii... Si multumesc de asemenea pentru critica, incerc sa ma perfectionez ^^ si nu ma deranjeaza cu nimic. Si am revenit cu un nou capitol, care sper sa fie mai bun >:D<

Capitolul II.
Hinata P.O.V
M-am trezit foarte devreme, cand ziua inca nu se deosebea de noapte. N-am putut sa dorm deloc din cauza a ceea ce mi-a zis Neji. La ce se referea? Imbrac noua uniforma, de o culoare albastru inchis, imi pieptan parul lung si negru cu reflexii violet, imi fac ghiozdanul dupa orarul dat de doamna Tsunade si cobor in bucatarie, o incapere destul de mare, cu mobilier din lemn de cires rosiatic si care mirosea intotdeauna a flori de portocali.In casa domnea cea mai mare liniste. Ceasul arata ora sase si jumatate dimineata. Ma apuc sa pregatesc niste paine prajita si omleta. Cand termin de gatit coboara si matusa si Neji. Se uita mirati la mine.
- Buna dimineata! V-am pregatit micul dejun! Sper sa va placa!
- Chiar nu trebuia sa te deranjezi, Hinata. Multumim.
Dupa ce am terminat de mancat am plecat impreuna cu varul Neji spre scoala. M-as fi descurcat si singura, dar el a insistat sa mergem impreuna. Soarele stralucea jucaus pe cerul de un albastru ca ochii lui Naruto, iar ciripit de pasarele imi incantau urechile. La mijlocul drumului ne-am intalnit si cu Ten Ten. Acum ma simt putin prost ca stau cu cei doi proumbei. Cei doi se dragalaseau, in timp ce eu priveam fascinata la forfota din jurul meu. Mereu mi-a placut sa privesc persoanele din jurul meu.
Ajungem la scoala care se vede impunatoare de la cateva sute de metri distanta. . Eu sunt in aceeasi clasa cu Ten Ten, iar Neji cu un an mai mare. Clasa este de un crem destul de deranjant la ochi, cu o gramada de planse agatate pe pereti. Bancile sunt scrijelite si vai de ele si nici catreda nu a trecut prea bine testul cu anii si cu clasa aceasta. Ten Ten imi arata locul meu si in timp ce-mi pregateam cartile pentru prima ora, in clasa intra Naruto, brat la brat cu o tanara cu parul roz ca al petalelor florilor de cires si cu ochii verzi ca smaraldul. Inima mi se opreste o clipa in loc. Acum am aflat la ce s-a referit varul Neji. Naruto nu si-a tinut promisiunea. Mi-a promis ca ma va iubi doar pe mine si totusi acum se saruta cu fata aceasta chiar in fata ochilor mei. Vreau sa ma ridic si sa-i spun adevarul despre mine, dar ma opresc inainte sa fac aceasta prostie caci pe usa intra bunul meu prieten Sasuke. Intr-adevar, foarte schimbat de cand l-am vazut ultima data, dar are acelasi aer de “ nu-mi pasa de nimic”. Parul negru ca pana corbului era in forma de crwasta, iar ochii lui patrunzatori ma fixeaza calmi. Ma indrept spre el si-l salut.
- Hana? Esti chiar tu?izbucneste el cand ma vede.
- Ssstt! Sa nu te auda Naruto!
- De ce nu? Se va bucura sa te vada din nou.
- M-a vazut, dar nu m-a recunoscut.
- Imposibil! Oricum eu ma bucur foarte mult sa te revad printre noi.
Il imbratisez de revedere si il intreb despre iubita lui Naruto. O cheama Sakura. Ce nume potrivit pentru o persoana asa superba. Stau numai cu Sasuke, incercand sa nu atrag atentia asupra mea, insa o gramada de lume se apropie de mine sa ma salute.
- Salut! Eu sunt Ino, iar el e iubitul meu Sai.
- Eu sunt Temari, iar acesta e iubitul meu Shikamaru.
- Eu sunt Kiba, iar catelusul acesta e Akamaru.
Ino este o fata foarte dragutan in ambele sensuri. Amuzanta, prietenoasa si frumoasa, parul ca spicele graului si ochii de un albastru intens ca si a varului ei, Naruto. Sai este o persoana misterioasa, cu un par negru ca pana corbului si niste ochi hipnotizanti de aceeasi culoare. O fire prietenoasa si artistul neinteles al clasei. Temari, o superba fata cu parul blond ca puful puilor de gaina si ochii de un verde ca frunzele copacilor in primavara. O persoana cam autoritara, fiind sefa clasei, dar foarte amuzanta, iar Shikamaru e un baiat cu parul negru spre saten cu ochii de un cenusiu inchis si un geniu lenes. Kiba este un tanar cam... enervant. E destul de simpatic, cu un par de culoarea caramelului si ochii de aceeasi nuanta. In ciuda faptului ca nu stie nimic despre mine, totusi aproape saliveaza in preajma mea. Am aflat ca Naruto si Sasuke sunt cei mai populari baieti din liceu. In legatura cu Sasuke, ma asteptam la asa ceva, el fiind inca din scoala generala popular printre fete, insa Naruto m-a surprins.Cand soneria s-a auzit, in clasa a intrat profesorul nostru diriginte, Hatake Kakashi.
- Buna ziua! Vreau sa prezint o noua colega, Hyuuga Hinata. Hinata, vino te rog si povesteste-ne despre tine.
- Salut! Numele meu e Hinata. Am mai locuit in Konoha cand eram mica, dar am fost nevoita sa ma mut si sa-mi parasesc bunii mei prieteni. Acum m-am intors si ma simt mai bine ca niciodata. Sper sa fim prieteni!
Dupa prezentare profesorul a renuntat sa mai tina ora si ne-a permis sa ne cunoastem mai bine. Naruto din pacate nici macar nu ma privea si asta ma ranea profund. M-am imprietenit rapid cu fetele, iar baietii faceau glume si ne faceau sa radem. Nici n-am crezut vreodata ca prima zi de scoala va fi asa amuzanta. Cu Ino ma inteleg de minune, devenind in mai putin de o ora o prietena foarte buna. Sakura nici nu s-a apropiat sa facem cunostinta, dar oricum m-ar fi durut mai tare daca mi-ar fi prietena. Orele urmatoare au decurs normal, iar cand prima mea zi de scoala inapoi in Konoha s-a terminat, m-am dus acasa insotita de Temari, Ino, Shikamaru si Sai. Temari si Ino se comporta foarte frumos cu mine si am reusit sa ma integrez in grupul clasei. Sasuke, din pacate, a ramas in urma, sa-i astepte pe Naruto si Sakura.

Naruto P.O.V
Am iesit din casa urmat de o raza de soare. Pe drum, Sakura a rasarit iar langa mine de pe nu stiu unde. N-am chef de ea acum. Mintea mea aiureaza la fata intalnita ieri, Hinata, care seamana izbitor de mult cu prima si de fapt singura mea dragoste, Hana. Pe Sakura nu o iubesc. Am acceptat sa fim impreuna doar pentru distractie. Ea vrea sa fie cu mine doar pentru popularitate, iar eu m-am cam plictisit de ea. Cand am intrat in clasa si am vazut-o acolo, in ultima banca, inima mi s-a oprit o clipa in loc. Era ea, Hinata, stand acolo si privindu-ne, pe mine si pe Sakura, cu o expresie de tristete si dezamagire pe fata. Mi-am adus aminte de promisiunea pe care i-am facut-o Hanei in ziua in care a plecat si ma simteam de parca o dezamageam. Ce-i drept mi-am tinut promisiunea, caci nu ma indragostisem de altcineva, dar cand Sakura m-a sarutat, parca buzele ma frigeau vrand sa platesc pentru ca o faceam pe aceea Hinata, reconstructia Hanei, trista. Cand Sasuke a strigat-o pe Hinata Hana, am impietrit. Deci aceea Hinata era de fapt Hana, iubirea mea pe care credeam ca n-o voi mai vedea niciodata. Nu am mai putut-o privi pe Hinata, de frica ca ochii aceia movulii ca florile de liliac imi vor arde sufletul pe dinauntru. N-am mai vorbit nici cu Sakura. Am ignorat-o, dar nu ca si cum as fi ranit-o sau ceva, caci eu mereu o ignoram. La sfarsitul orelor am hotarat sa vorbesc cu Sakura. Cand iesim afara ea se indreapta spre Sasuke. Ii privesc nedumerit. Atunci a picat ca prin minune vestea ca ei doi erau impreuna, pe la spatele meu. Nu m-am simtit ranit, poate doar orgoliul si mandria mea erau putin ranite. Ma simteam liber si fericit. Ma bucuram sincer pentru Sasuke si Sakura. Ei doi chiar se potrivesc impreuna si Sasuke e chiar fericit acum ca s-a aflat adevarul. Acum trebuie doar sa ma mai impac cu Hinata. Oare ea ma mai iubeste? Am ranit-o profund din cauza faptelor mele si imi e teama ca nu ma va putea ierta. Va trebui sa gasesc un moment potrivit pentru a-mi cere scuze.

P.S.: Stiu ca la Naruto P.O.V e cam incalcita povestea :)).
She's wiskey in a teacup.





Răspunsuri în acest subiect
Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 24-09-2011, 06:21 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 24-09-2011, 07:24 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Ġ'♥.' - 30-09-2011, 07:59 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 02-10-2011, 01:47 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 02-10-2011, 02:11 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de i Ramenn. - 02-10-2011, 08:06 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Ġ'♥.' - 02-10-2011, 08:26 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Mina-chan - 02-10-2011, 09:09 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 06-10-2011, 06:05 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de i Ramenn. - 06-10-2011, 06:28 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 06-10-2011, 06:34 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Mina-chan - 06-10-2011, 10:09 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Ġ'♥.' - 08-10-2011, 02:48 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Too Many Dreams. - 09-10-2011, 10:26 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 13-10-2011, 04:55 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 13-10-2011, 05:10 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de i Ramenn. - 13-10-2011, 07:20 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 15-10-2011, 10:04 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 16-10-2011, 12:53 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 15-11-2011, 07:05 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 15-11-2011, 08:41 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de i Ramenn. - 20-11-2011, 02:47 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de Saravis - 11-12-2011, 07:37 PM
RE: Mi-e greu sa ignor - de crazy little red - 11-12-2011, 10:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
13 Vizitator(i)