Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Copii si sexul/dragostea

#6
Ofc ăsta e unul dintre motivele pentru care eleve de la mine din liceu au rămas gravide. [ se pune şi clasa a noua no worries ] Întai trebuie să te informezi. Întrebi : mama, tata, profesorul, dirigintele cineva în lumea asta care să te lămurească în privinţa acestui lucru. Multe fete o fac neprotejat, unii băieţi poate nu doresc să poarte, însă asta nu se cheamă relaţie. Atunci când eşti într-o relaţie, partenerii stabilesc ce şi cum [ ofc nu daia de o lună, şi-o trag apoi săru'mâna şi la revedere ]. Părerea mea e că ar trebui să o facă după 16 ani fiindcă îţi strici copilăria. În loc să stea şi ele în banca lor se îngrijorează dacă o să le vină luna viitoare sau nu [ în caz că nu au folosit nimic pentru a împiedica sarcina şi un posibil BTS ]. Aici ar trebui să intervină şi părinţii [ fac o paranteză, e adevărat că un adolescent poate să o facă şi fără ştirea părinţilor, însă dacă aceştia ştiu cum să vorbească cu plodul şi să-i explice pe larg care sunt riscurile şi ce responsabilităţi au partenerii unul faţă de altul, atunci cu siguranţă fata / băiatul va percepe totul diferit şi educându-l de mic va ştii ce să facă. ]

Mama spre exemplu a discutat cu mine acest lucru şi nu numai. La şcoală, cu prietenele mereu poţi să te informezi mai ales dacă eşti virgină. Dacă partenerul e potrivit atunci mai merge, însă din proprie experienţă spun că e mai bine după 16 ani sau chiar mai mult. [ nu ţin neapărat după această vârstă ]Sunt multe lucruri la care te gândeşti. Dacă băiatul este potrivit [ aici nu mă regăsesc ], o posibilă sarcină, ce se întâmplă după actul sexual [ schimbări fizice şi psihice ], ce implică un contact sexual, vreo posibilă boală [ vezi tu... foloseşti anticoncepţionale, însă doar prezervativul te protejează de BTS şi sarcină ]. Sunt lucruri pe care un copil nu le poate lua în cârcă pentru că nu poate face faţă.

Şi după ce te părăseşte ce faci ? Stai şi plângi că nu te-a iubit. A fost cu tine doar pentru a se da mare la amicii lui or what ? Părerea mea [ şi nu mi-o schimb ] aşteptarea e bună. Iubirea nu înseamnă că l-ai întâlnit pe mess printr-un amic, e în echipa de fotbal a şcolii şi mori după el. Asta nu face nimic fiindcă nu ai de unde să ştii că într-o lună mai staţi împreună. Primul meu prieten vroia sex, i-am zis că o fac dupa 17 ani poate la 18, iar după o lună ne-am despărţit. Relaţii de genul ăsta se duc pe ulei.Da, dacă eşti cu el de un an sau mai mult [ sunt de 2 ani cu cineva ] şi ştii sigur că rezistă, stă lângă tine necondiţionat indiferent că o faci sau nu cu el, te sprijină când eşti nesigură şi nu te forţează să faci lucruri pe care nu le vrei, atunci da, însă fiind la o vârstă fragedă poţi oricând să fi fraierită.


Lynn here. Have a good day.
-



Răspunsuri în acest subiect
Copii si sexul/dragostea - de matzaplouata - 08-09-2011, 11:19 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de +Rin+ - 21-12-2011, 12:34 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Storymaker - 21-12-2011, 01:27 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Amy :3 - 21-12-2011, 03:54 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de C r i s a - 09-09-2011, 01:07 AM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Panzer - 09-09-2011, 10:14 AM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Teh - 09-09-2011, 02:38 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de sickness - 13-09-2011, 09:34 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Flash - 14-09-2011, 01:54 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Panzer - 14-09-2011, 08:13 PM
RE: Copii si sexul/dragostea - de Sign of hell - 12-12-2011, 03:52 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Copii si sexul/dragostea Azazel 1 3.670 09-09-2011, 02:40 PM
Ultimul răspuns: Azariah'
  Copii ÅŸi telefoanele Flash 38 17.810 14-04-2011, 06:52 PM
Ultimul răspuns: LoLix


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)