Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Pretul amintirilor

#26
Un nou cap. Stiu ca a trecut mult dar n-a fost vina mea....decat 99,9% :-). Anyway enjoy it !






Capitolul XIV




-Ce zi mohorata !
Mi-am retras rapid ochii de la fereastra privind plictisita cateva haine asezate pe patul moale. Chiar daca era trecut de 12:30 eram inca in pijamale, ratacind impacintata prin camera.Ma nelinistise destul de mult atitudinea parintilor mei de la micul dejun. Erau tacuti, fara chef, iar ceea ce ma intriga cel mai mult...pareau oarecum ingrijorati. Am incercat sa aflu ce era cu ei dar parca eram total invizibila. Abia mai tarziu, mama parca trezita din transa mi-a spus ca vom lua pranzul in oras fie ca vreau sau nu. Asta m-a facut sa devin si mai nelinistita.
-Of ce e cu atata mister! Chiar e nevoie de toata tevadura asta?
Am oftat morocanoasa indreptandu-ma spre pat pentru a ma imbraca. Mi-am pus indiferenta maioul de un negru pal, simplu. Mi-am tras incet o pereche de colanti negrii, peste care am luat o pereche de pantaloni scurti de un crem inchis.Putin creion dermatograf, mascara si un luciu incolor. Parul mi l-am prins neglijenta intr-un coc simplu insa totusi cochet.M-am privit destul de sadisfacuta in oglinda in timp ce imi luam pe mine o jacheta scurta de un crem la fel ca cel al pantalonilor. Intamplator mi-am atintit ochii asupra ceasului de pe noptiera. O gimasa de nemultumire mi-a aparut pe chip si fara sa mai zabovesc m-am incaltat rapid cu o pereche de botine negre din piele intoarsa cu toc mediu, iesind din camera.
In timp ce coboram lent scarile, l-am vazut pe tata cum ma astepta ingrijorat la capatul lor.I-am zambit sters voind sa il intreb ce e cu el. Nu mi-a dat ocazia, intorcandu-se imediat, facandu-mi semn sa ma grabesc.
-Ar fi bine sa primesc o explicatie buna pentru asta , i-am soptit nemultumita trecand pe langa el si iesind afara din casa. Ajunsa in curte, m-am apropiat de masina deschizand poartiera. Am ezitat insa sa ma urc, ochii atintindu-mi-se pe ceva. In fata se inalta mandra casa a familiei Damon. Un fior de greata si furie m-a patruns, doar imaginandu-mi ca nenorocitul ala locuieste acolo. Era ciudat, dar chiar daca il cunosteam doar de doua zile, fara sa adaug si faza cand m-a lasat in mijlocul pustiului, neajutorata, tipul imi provocase o multime de neplaceri. Am batut usor cu tocul in asfalt doar gandindu-ma la cat timp imi luase sa il conving pe Riley de cat de nenorocit si mizerabil e Ace, dar mai ales de inxistenta relatie amoroasa dintre noi. Spun inexistatenta, pentru ca, oricum as privi-o, intre mine si el existau totusi sentimente. O multime de sentimente: de ura, de dispret, de repulsie, si lista poate lesne continua.Si ce doamne iarta-ma fusese faza de aseara. Bine, bine, imi puteam imagina ca gustul lui la femei este la fel ca si caracterul sau, jalnice si deplorabile, dar nu stiam ca ii plac chiar cele mai parasute dintre parasute.
Am oftat dispretuitoare. Si totusi, de ce mi-ar fi pasat. Poate umbla cu oricine vrea. Totusi, ma mira ca Elizabeth ii permitea sa aduca astfel de...specimene in casa ei, dar asta, oricum nu ma privea. Ceea ce facea, sau nu " scumpul" meu vecin tinea doar pe el, atata vreme cat eu eram lasata in pace. Oricum, ar trebui sa nu ii mai dau atata importanta. In fond, chiar daca ar ameninta ca se impusca, eu nu i-as incalzi patul, pentru ca, in sinea mea, stiu sigur ca asta urmareste el defapt. Oricat ar incerca s-o ascunda.
Mi-am intors privirea scuturandu-mi usor capul. Nu am mai zabovit intrand in masina. Tata venea si el.


Drumul fusese plictisitor, linistea fiind la ea acasa. Am incercat la inceput sa aflu ceva de la ei, dar tot ceea ce am primit ca raspuns a fost un " Vei afla incurand " rece si neprietenos.Nu mi-am mai batut capul cu asta, ochii afundandu-mi-se in peisajul nu foarte primitor pe care il observam de la geamul masinii.
Odata ajunsi am coborat usor din masina, neavand nici cheful si nici consimtamantul sa analizez macar restaurantul. Toata atentia imi era indreptata spre parintii mei. Am intrat incet, nerabdarea si nelinistea facandu-si si ele aparitia pe chipul meu. In scurt timp am fost intampinati de un tanar inalt, zvelt, cu un zambet fermecator, ce ne-a aratat politicos o masa.
" Uimire " e un cuvant prea bland pentru a descrie ceea ce am simtit in momentul cand am observat ca la masa, ce se inchipuia a fi rezervata pentru noi, se afla si familia Damon, impreuna desigur cu " adorabilul" lor fiu.
-Pana aici ! am marait furioasa privindu-mi parinti. Ati zis ca aveti ceva important sa-mi spuneti , asa ca m-ati adus aici fara nici o explicatie si chiar daca nu aveam nici un fel de chef v-am ascultat. Perfect, dar acum ce naiba se petrece. Ce cauta ei aici ! Cer o explicatie acum, sau ma car imediat de aici.
-Allison, calmeaza-te! m-a apucat mama usor de mana, vorbind cat se poate de incet. Vrei sa afli? Foarte bine, vei afla. Ai doar putina rabdare!
-M-am saturat de asta. Ce cauta ei aici? Se presupunea ca e o problema de familie nu?
-Defapt nu, a intervenit vocea grava a tatei. E o problema mai mult profesionala, ce are legatura si cu familia Damon. A facut o scurta pauza privind in jur, dupa care a continuat rece, inexpresiv. Te-as ruga sa te conformezi situatiei si sa asculti ceea ce avem de zis. Depinde de tine daca vreai sa ne ajuti, sau nu.
-Sa va... ce? Cu ce as putea eu sa VA ajut ? am intrebat exasperata ridicand usor tonul, dar din nou, intrebarea mea a ramas in aer, neprimind nici cea mai mica lamurire.
Am oftat nervoasa, urmandu-mi incet parinti spre masa. Imediat cum am ajuns, zambetul atat ce cicalitor al lui Ace m-a intampinat, facandu-ma sa ma stramb pentru o clipa.Au urmat apoi toate acele formalitati, ce,in acest moment, nu faceau decat sa ma deranjeze si mai mult. Toti erau zambitori, draguti, insa, desi incercau sa o mascheze, in aer plutea o usoara incordare ce pusese stapanire pe fiecare...pe fiecare inafara de Ace bineinteles, care isi savura nonsalant pranzul, fara a da nici cea mai mica importanta tensiunii.
Desi muream de curiozitate sa aflu ce naiba se petrece, am incercat pe cat posibil sa ma abtin. Doar nu eram eu cea care sa strice buna dispozitie a celorlalti.Dupa un timp, cand atmosfera s-a mai dezmortit putin i-am putut auzi vocea grava a domnului Damon ce a intrebat ingrijorat.
-Si i-ati spus? A aflat despre ce e vorba?
-Nu, nu inca. Vroiam sa fiti si voi de fata cand o vom face.
-Ei bine...GATA! M-am saturat de tot misterul asta. Vreau sa stiu ce se intampla. ACUM! Am spus pe o voce imunatoare, facandu-i pe toti sa tresare.
Pentru un moment o linistea s-a asternut, nimeni neindraznind sa faca sau sa zica nimic.
-Allison, ideea e ...ca, a incercat mama, pe cea mai blanda vocea a sa sa imi explice,fiind insa brusc intrerupta de vocea puternica a lui Ace ce parea incredibil de ironica
- Ca atat parintii tai, cat si ai mei, sunt extrem de ingrijorati din cauza unor evenimente neprevazute ce s-au intamplat, si vor sa te roage sa ii ajuti intr-o problema ce pare extrem de urgenta.
-Si mai degraba cum ar vrea sa ii ajut? l-am intrebat la fel de ironica si totusi curioasa.
-Oh, sunt convins ca nu va fi nici o problema pentru tine in a le fi de ajutor, a continuat mieros,zambindu-mi de fiecare data. Vor doar...sa defilezi in cea mai importanta prezentare de moda din viata lor, ca model profesionist, in timp ce cei mai mari creatori de moda ai lumii, toata presa si aproape un sfert din populatia va fi cu ochii pe tine.
Ce Doamne e in neregula cu baiatul asta ! Inteleg ca ma uraste si profita de orice moment pentru a ma face sa ma simt prost dar....dar acum pur si simplu ma uimeste.Ahh si sa-i sterga cineva zambetul ala tampit de pe fata!
Am tras amuzata aer in piept gandindu-ma la cat de ilar ar fi sa cad din nou intr-una din cursele sale murdare.L-am privit banuitoare, incercand totusi sa zambesc atat cat puteam eu de bine, mascandu-mi tot dezgustul ce ma stapanise.
-Hmm, buna gluma...aproape ca m-ai convins, am reusit sa rostesc zambitoare cu un aer ironic.
Nu a asteptat insa mult, replica sa facand sa imi rasara o urma de indoiala.
-Priveste putin in jur ! Daca e o gluma, de ce nimeni nu rade ?
Am renuntat la al mai privi, atentia indreptandu-mi-se spe ceilalti. Toti erau tacuti, cu privirile plecate.
-Mama?....Tata? Asta nu e adevarat nu? am intrebat neincrezatoare privindu-mi parintii.
O liniste subtire s-a asternut. Cu o voce joasa, dar ferma, tata a rostit:
- As fi vrut sa nu fie adevarat, dar totusi este. Tu esti singura care ne poate ajuta. Stiam ca va fi greu si ca nu vei accepta. Tocmai de asta suntem aici, pentru a te convinge sa ne ajuti.
-Nici gand ! am raspuns categorica tintuindu-l cu privirea. Nu ! Pur si simplu nu o voi face ! Nu imi pasa care e miza sau din ce motiv v-ati gandit tocmai la mine, dar cert e un lucru : nu voi defila nici pentru voi, nici pentru altcineva.
Din nou tacerea s-a asternut, de acesta data mult mai adanca. Mi-am privit parinti cum au incercat sa imi spuna ceva. Au renuntat repede la idee inghitand in sec.
-Asculta Allison ! Stiu de la mama ta ca tu esti o persoana ce prefera sa nu iasa in evidenta.Mareu ai preferat sa te tii la distanta de tot ce are legatura cu camerele de filmat sau blitz-uri. La fel de bine, stiu ca nu te atrage deloc lumea modei sau a modelingului.Shhh ...lasa-ma sa termin, a rostit calma Elizabeth in momentul cand am vrut sa o intrerup. Peste doua zile va avea loc o prezentare extrem de importanta la care vor fi prezente nume grele din lumea modei.Sotul meu, precum si tatal tau, dupa cum bine stii sunt asociati, si avand atata succes, au fost angajati pentru a aduce manechine profesioniste pentru eveniment, dar datorita unui teribil accident, unul dintre modele si-a luxat piciorul.In fine, ceea ce vreau sa spun este ca, daca tu nu accepti sa ne ajuti, totul se va duce de rapa. Agentia a promis sa aduca treizeci si unu de modele sau nici unul, iar timpul e mult prea scurt pentru a mai face rost de altcineva. Tu esti perfecta: inalta ,zvelta, frumoasa.Sunt sigura ca i-ai cuceri din prima !
-Omiti un lucru Elizabeth. Nu sunt model profesionist ! Da e adevarat ca la cererile mamei mai defilam in adolescenta pe la cate un eveniment, dar asta era doar o joaca. Nu vreau sa ma fac de ras sau pe voi, atunci cand o multime de paparatzzi ma vor fotografia . Categoric nu sunt persoana potrivita pentu asta. Regret, dar nu.
-Bine ! Atunci va trebui sa ne facem bagajele. Nu am de gand sa raman aici si sa vad cum intreaga presa ma va denigra si critica, a spus tata sigur pe sine, privindu-ma trist.
Am oftat icordata, cantarind fiecare lucru in parte. Daca continuam sa refuz, tata va parea un om neserios, afacerea se va duce de rapa, vor urma scandaluri nefolositoare care nu vor face nimic altceva decat sa ne amarasca si mai mult viata, iar parintii mei probabil ma vor uri mult timp de-acum incolo. Daca in schimb acceptam, riscam sa ma fac eu de ras, sa apar in toate ziarele, sa fiu ironizata , plus ca tata tot va avea de suferit, presupanandu-se ca trebuia sa aduca numai modele profesioniste.Mhh, nu aveam prea multe variante, plus ca de mine mai depindea si soarta familiei Damon. Daca ma gandesc mai bine nu mi-ar fi displacut deloc ca Ace sa sufere , dar sotii Damon erau niste persoane atat de amabile, mai ales Elizabeth. Of, de ce e atat de greau sa fiu in pielea mea?!
Am respirat adanc, o grimasa ce exprima teama dar in acelasi timp si oroare de ce s-ar putea intampla intiparindu-mi-se pe chip.
-Prea bine...accept. Dar sa fie clar ca o fac doar pentru ca vad cat e de important pentru voi, si pentru ca nu imi place sa imi vad parintii ingrijorati.
Zambete sincere si pline de caldura mi s-au arata drept raspuns, iar admosfera brusc, a devenit mult mai relaxata si placuta
-Multumesc printeso ! Am stiut mereu ca nu ma vei dezamagi ! s-a auzit glasul mult mai usurat al tatei in timp ce imi saruta calduros crestetul.
-Nu nu nu ! Sa nu crezi ca scapi asa usor ! asta o sa te coste scump. Foarte scump. Si nu e vorba de bani.
A zambit inca o data multumindu-se doar sa imi sopteasca usor la ureche:
-Orice ! Pentru tine voi face absolut orice imi ceri ,indiferent de circumstante.


[Imagine: geishao.jpg]

O.o'Destinul lucreaza prin amanunte'o.O





Răspunsuri în acest subiect
Pretul amintirilor - de mady - 29-01-2011, 05:25 PM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 31-01-2011, 11:50 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 02-02-2011, 02:40 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 05-02-2011, 11:52 AM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 05-02-2011, 10:50 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 08-02-2011, 08:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 08-02-2011, 09:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-02-2011, 03:07 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 12-02-2011, 03:46 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 14-02-2011, 09:09 PM
RE: Pretul amintirilor - de *ILY Yaoi Maniac* - 18-02-2011, 09:31 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 25-02-2011, 07:16 PM
RE: Pretul amintirilor - de perenelle - 26-02-2011, 01:24 AM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 01-03-2011, 07:23 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-03-2011, 06:55 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-03-2011, 04:14 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 14-03-2011, 07:10 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 16-03-2011, 12:26 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 25-03-2011, 07:05 PM
RE: Pretul amintirilor - de Katniss - 01-04-2011, 11:56 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 10-05-2011, 09:16 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 18-05-2011, 08:52 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 24-05-2011, 03:48 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 02-06-2011, 07:48 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 23-06-2011, 10:17 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 09-08-2011, 01:29 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 27-09-2011, 07:36 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 11-10-2011, 08:55 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 10-12-2011, 12:37 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-01-2012, 10:13 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 26-02-2012, 12:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de DiZ - 18-05-2012, 10:20 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 21-05-2012, 08:22 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 11-07-2012, 02:28 PM
RE: Pretul amintirilor - de Lara - 11-07-2012, 05:18 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 30-08-2012, 12:56 PM
RE: Pretul amintirilor - de DiZ - 26-10-2012, 10:55 AM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 26-10-2012, 03:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-12-2012, 08:22 PM
RE: Pretul amintirilor - de kame. - 09-01-2013, 07:23 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 16-02-2013, 12:51 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 06-05-2013, 10:55 AM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 21-06-2013, 07:17 PM
RE: Pretul amintirilor - de mady - 12-08-2013, 03:06 PM
RE: Pretul amintirilor - de Crazy~Tenshi - 13-11-2013, 12:16 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [+18] Pre?ul libert??ii Andromeda 0 1.303 29-06-2013, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Andromeda
  Volumul amintirilor wolfkidgirl 2 2.557 11-12-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Pretul dragostei[yaoi][akira-chan and love_anime] akira-chan 0 2.294 01-08-2010, 10:25 PM
Ultimul răspuns: akira-chan
  Pretul unui "NU!" (SK & YYH) Goddess of Cookies 4 5.175 22-07-2009, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Goddess of Cookies
  Umbrele amintirilor [Yaoi] Yaku-chin 38 20.714 05-07-2009, 05:05 PM
Ultimul răspuns: aoixtenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)