Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dinozaurii si inceputurile lumii

#3
Si eu am studiat mult din capitolul "Dinozauri" pana acum, ma fascineaza. Uitati teoria mea despre disparitia lor (ca viata lor o stiti mai toti):

Disparitia dinozaurilor (nonavieni, pasarile se exclud 10), la limita dintre Cretacic si Tertiar, acum 65 de milioane de ani este foarte frecvent prezentata drept una dintre marile probleme nerezolvate ale stiintei. Pana la sfarsitul secolului XVIII, extinctia parea chiar de neconceput: nu se putea ca fiintele vii, create de Dumnezeu sa fi disparut in decursul timpului, ar fi pus la indoiala atotputernicia Creatorului acesta neputand fi banuit ca ar fi conceput creaturi imperfecte, incapabile sa supravietuiasca. Parerea mea mai nebuneasca este ca El le-a distrus pentru a-l lasa pe om sa supravietuiasca... Si pentru ca Teoria Evolutiei cu Teoria Crearii sa se impace cred asa: mamiferele erau existente deja (asta e clar inca de pe atunci). Insa nu puteau supravietui asa de usor din cauza dinozaurilor. Din mamifere s-a ajuns si la om. Dar pentru asta era nevoie ca ele sa se dezvolte. pentru asta dinozaurii au fost distrusi... Iar primele mamifere evoluate (de fapt primul) a fost Adam, then Eva... Asta e logica mea... Prin urmare si inceputul lumii... Chestia cu big-Bangul.... Universul s-a format foarte greu daca privim secundele din punctul nostru de vedere. Dar pentru Dumnezeu, o secunda ar insemna si 60 de milioane de ani sau orice alt numar... Prin urmare... Si teoriile astea doua... cred ca s-ar putea impaca... Asa privesc eu inceputul lumii si dinozaurii...



Răspunsuri în acest subiect
Dinozaurii si inceputurile lumii - de Melyeter - 24-03-2008, 04:41 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)