Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Viata departe de casa

#12
Hello again dear :*
Acum am realizat cat de dura am fost. Insa asa sunt eu.. nu ai ce sa`mi faci :)).

Acum. Bineinteles ca te voi face calendar. :-l Insa asta numai ca sa te perfectionezi.

1.“Trecura cu totii prin padurea Satului Frunza, o padure inalta si lunga, cu..” – aici chiar nu suna bine “inalta” adica doar nu o fi padurea inalta. Ci arborii presupun.. deci puteai sa formulezi altfel. Si “lunga” :-? Hmm asta nu prea are sens. Decat daca te refereai la faptul ca drumul pe care il aveau de parcurs era lung. Asta e altceva.

2. “ce avea o mireasma de aer curat de padure de toamna”. Suna mai bine “unde se simtea mireasma aerului curat” insa aerul nu prea are miros :-? Puteai sa zici a florilor sau ..nu stiu. Intelegi tu.

3.” il ochii pe agresorul sau si-l hipnotiza” –ochi cu un “i”.

4. “sut puternic la cei ce o tineau..”- “le dadu o lovitura puternica de picior celor ce o tineau” e un exemplu doar..

5.” -Am inteles! spun Naruto si Sakura in cor..” – uite honey :)) ca sa fiu sincera… eu nu am suportat niciodata folmularile gen asta. Ma refer la “au spus in cor”. Puteai sa ii faci si pe ei sa zica ceva. Orice. Este ficul tau.. mai schimba putin actiunea si personajele.. gen :-? Fa`l pe Naruto mai autoritar, sau Sakura sa fie mai putin naiva si prostuta :)) insa pune ceva mai diferit sa vedem o diferenta dintre personajele de la TV si cele din ficul tau.

6.” si dupa o zi intreaga de mers incontinuu..” – la ultima verificare eu am aflat ca se spune “mers continuu” sau poate vroiai sa formulezi “dup ce au mers incontinuu”.

7. “-Salut, fratilor! Ce faceti? Sasuke, cam tarziu... Sakura, uita de decolteu... Naruto, lasa maimutareala..., spune baiatul glumind si enervandu-i pe noii sai colegi.” - Asta a fost stupid si penibil :)) parerea mea :-“

8. “Deodata, dintr-un nor de fum, apare un alt ninja:
-Ce cauti aici Kabuto? Iar chiulesti de la ore?
-Poi... poi... am plecat! spune baiatul fugind spre clasa.” –Huh ? :-? Dialogul este super SEC ! ..mai sec decat desertul ._.” incearca propozitii mai lungi dar care sa fie bine formulate si … sa aiba sens evident :))

9.” facura conversatie cu noul lor sensei” – “au tinut o conversatie cu noul sensei” ar suna mai bine ;d.

10.” -Poi... poi..., doar atat a putut spune Sakura” – Nu mai folosi “poi” si atatea punctulete dupa >.< suna stupid si nu da bine la ureche. Un simplu “Pai..” este deajuns.


Cam atat am avut de spus. so.. dupa cum ai observant am incercat sa-ti dau exemple de formulari si te-am lasat mai moale cu criticile.:))
Daca te supara ceva in comentariile mele spune`mi .



Răspunsuri în acest subiect
Viata departe de casa - de Paty.Paty - 20-04-2011, 03:57 PM
RE: Viata departe de casa[SasuSakuNaru] - de Rain - 20-04-2011, 04:40 PM
RE: Viata departe de casa[SasuSakuNaru] - de Ayuu. - 26-06-2011, 10:31 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Suntem asa de aproape ,dar totusi departe Yin 12 10.008 14-09-2010, 05:50 PM
Ultimul răspuns: Debb.'
  Casa din vis [+15] sunshine 5 5.490 12-04-2010, 10:05 AM
Ultimul răspuns: sunshine


Utilizatori care citesc acest subiect:
5 Vizitator(i)