Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#62
Am fumat pe la sfarsitul clasei a 8-a cam o luna de zile. Apoi m-am lasat. De fapt, nici nu m-am apucat bine. Nu aveam nici un motiv serios, doar in afara de faptul ca nah, adolescenta. Apoi nu am mai fumat pana acum o saptamana cand am mai tras patru tigari in cam doua zile. Siiiii ma simt atrasa iar. Problema nu mai e ca 'ce zic parintii' pentru ca, sa fiu serioasa, nu am incercat mai devreme, auzeam din partea tatei 'Daca te prind, te las fara dinti.'. La cat de bine ne intelegem...nici nu are rost. Oricum, mi se pare totusi fara bun-simt, oricat te-ai certa cu ei, sa fumezi pe banii lor. Adica un pachet de tigari e 10 lei, frate, banii aia imi ajung o saptamana la scoala. Chiar daca lucrez in vacanta de vara cam de doi ani, nu m-am gandit sa dau banii pe tigari. Mi-am luat toate prostiile dar nu ma lasa inima sa ii dau pe tigari. Plus, nu am unde sa fumez. Acasa, nici vorba. La scoala, nici atat. Avem un director strict care pe langa faptul ca e perfectionist pana la sange, se intelege bine cu tata, deci ma uraste. La sora mea as putea sa fumez dar asta ar insemna sa plec de la ore. Dar asta iese din discutie.
Deci, pana la urma, nu sanatatea e destul de importanta pentru mine incat sa nu vreau sa fumez. E faptul ca imi dau seama, daca ma apuc bine de ele, chiar o sa fac o prostie. Asa ca imi pun pofta in cui macar pana termin liceul si ajung la facultate, unde o sa lucrez cel mai sigur tot anul. Poate imi dau seama si mai bine cat de greu faci banul si o sa dau la o parte dorinta de a fuma.
[Imagine: ak8THBQ.png]




Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de DeDal N. - 26-05-2011, 07:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)