Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Regina Fara Nume

#5
I Captiv (2)


In timp ce acampeaza, gardienii par a fi uitat de captiva. Nu stiu cine sunt. Langa mine, niste razboinici vorbesc, fara sa le pese de existenta ostaticei. Incep atunci sa inteleg cuvintele din limba diferita. Conversatia lor e lenta, nu cu tipete ca pe drum. Unul dintre sefii faptei vorbeste cu un subaltern.

Simteam nevoia de protectie. Tanjeam dupa Enol. De mica credeam ca el nu va muri nicioadata. Cu ani in urma, cand verficam destinul oamenilor, el mi-a promis ca nu va muri. Si acum…nu stiam daca el era printre cei vii si eu trebuia sa continui, singura, intre necunoscuti; cu un destin ce putea fi mai rau ca moartea.

Niste pasi se apropie de carut unde, legata de picioare si maini, incerc in zadar sa ma ascund fara sa fiu vazuta. Un barbat, de vreo’ cincizeci de ani, cu barba intunecata, imbracat cu piei si o casca stralucitoare, cu o tunica de vant, ma elibereaza de legaturile ce-mi prindeau picioarele. Ma conduce langa foc, imi dezleaga mainile si ma obliga sa beau dintr-un vas. Dupa un semnal de la sefii lui, ma aseaza in fata unui copac, si imi intinde bratele in jurul trunchiului. Simt cum imi pocnesc articulatiile. Ma inconjoara diferiti luptatori ce rad fara compasiune. Unul dintre ei imi ridica barbia pentru a-mi vedea mai bine fata, il privesc neincrezatoare si-mi rotesc brusc capul. Cand am intors capul, parul meu i-a lovit fata. El il prinde cu o mana, iar eu incerc sa-l musc. Barbatul rade si astfel incat sa il inteleg imi sopteste:

-Lubbo te va imblanzi.

La vocea unui lupator cu coif, unul dintre capitani, barbatul se departeaza inca razand.
Oamneii imbraca scurte tunici, cu cape aspre, negre, care se impreuneaza la peroneul umarului. Poarta scuturi usoare si-si acopera picioarele cu benzi de lana. Unii au pe cap coifuri din bronz; sefii, crestele argintii.

Dupa incendiul din sat, am crezut ca nu se vor intoarce, dar au facut-o pentru a cauta ceva intre ruinele caselor, si asa m-au gasit langa izvorul de apa. Poate ceea ce urmareau eram chiar eu.
Mananca in jurul unui foc si incep sa bea ceva fermentat a carei origine nu o cunosc. Suna un cimpoi primitiv, sunetul unui flaut si al unui tambur. O melodie ritmica si salbatica.Rasete si cuvinte puternice. Doi barbati se bat. Luptatorul al carui coif avea varf ii opreste si ei, probabil pentru a-l distrage pe capitan, isi dirijeaza privirile asupra mea, glumind. Toti rad si ma arata cu degetul.

Ma uit spre luna si o rugaciune spre Mama Zeita iese din inima mea. Repiratia mea devine din ce in ce mai obosita de teama. Cand sunt deja aproape, la mai putin de cativa pasi, intru in transa ca in atatea alte ocazii multi ani inainte. Druidul mi-ar fi prins suav capul, mangaiandu-mi tamplele si calmandu-ma. Dar sunt singura si transa continua. Vad o lumina puternica, precum un foc urias ce cuprinde totul, lumina se transforma in figuri geometrice si, in final, apare iubita figura a unui barbat cu barba gri. Incep sa-mi dau seama ca transa seaca puterea din mine, atunci ma mut convulsiv, imi intorc capyul spre directia lunii. Imi ridic bratul stang, care, cu forta transei, rupe legaturile si arata astrul noptii. Inainte de a-mi pierde complet simturile, vad expresia barbarilor ce emana oroare si uimire.

Cand imi recuperez constiinta, membrele ma dor si sunt incoerente. Mainele, deja libere, au cazut la pamant. Cand m-am adunat, luptatorii ma inconjuara la o distanta prudenta si formeaza un cerc mare in jurul copacului. Luna straluceste de deasupra, sparta de un nor fin, intunecat. Oamenilor le e frica de mine si de luna. Inca tremurand, ma ridic de pe pamant. O briza fina face ca hainele mele albe sa se onduleze in vant. Razboinicii se departeaza terorizati.




Merci pentru comentariile anterioare, apreciez foarte mult.Sper ca va placut macar putin acest capitol si nu v-am dezamagit sau ceva.
@Eby: ai dreptate, nu vroiam sa spun casca, dar pur si simplu nu-mi venea in minte cuvantul 'coif', merci mult.
Yeah, yeah...stiu ca e foarte scurt, dar prefer sa-l termin aici pentru ca s-a incheiat capitolul "Captiv". Urmatorul capitol ("Ranitul") va fi mai lung, promit. xD Astept critici si sper sa nu va suparati ca e scurt, dar o sa pun next-ul maine sau oricum foarte curand.
Edit: Bine, poate am exagerat cand am spus 'maine' :))
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !




Răspunsuri în acest subiect
Regina Fara Nume - de Dragonz Eyez - 04-05-2011, 11:29 PM
RE: Regina Fara Nume - de Rose ^^ - 04-05-2011, 11:54 PM
RE: Regina Fara Nume - de Vero - 12-05-2011, 01:12 AM
RE: Regina Fara Nume - de Eby - 14-05-2011, 11:42 AM
RE: Regina Fara Nume - de Dragonz Eyez - 21-05-2011, 08:18 PM
RE: Regina Fara Nume - de Rose ^^ - 21-05-2011, 09:45 PM
RE: Regina Fara Nume - de SnowFlake. - 21-05-2011, 10:02 PM
RE: Regina Fara Nume - de Vero - 29-05-2011, 11:35 PM
RE: Regina Fara Nume - de Eby - 27-06-2011, 10:31 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Regină printre blonde Cherie 32 14.657 30-10-2011, 01:43 PM
Ultimul răspuns: What sky scrapers
  Tinerete fara batranete si viata fara de moarte! [parodie] bastard_in_love 1 3.704 03-10-2008, 08:05 PM
Ultimul răspuns: clauchan
  Cand o regina decade... silver_storm 1 3.490 16-12-2007, 12:59 AM
Ultimul răspuns: Crystal


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)