Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa

#88
Oo wow, cum de am reusit eu sa vin pe aici, desigur impinsa de la spate de tine, scuze ca nu am reusit sa citesc toate capitolele.. stii tu cum e treaba la mine, imi cer mi de scuze. Am reusit decat ultimul capitol pe care le-ai pistat sa-l descifrez si sa-l citesc.
Te asigur nu prea am sa fiu blanda, am mai citi oricum primele doua capitole de la ficul tau, dar doar atat, insa am vazut cateva schimbari... hmm dar tot mai necesita schimbari, neaparat. ;;)
Acum te voi ajuta sa vezi ce ai gresit si ce ar trebui sa imbunatatesti, cat si lucrurile bune si pozititve ce au fost atribuite acestui ultim capitol. ;))

1` Titlu & Tema [al capitolului]

De acum iti spun, trebuia sa scrii sus Capitolul 1 si jos sub el Let`s go, cel putin asa era mult mai frumos, mai bine si asezat cum trebuie acolo in pagina.. --"
Nu ma intereseaza ca titlul este in engleza, franceza, spaniola, chineza sau chiar japoneza.. :)) don't fuking care... e una spun ca este interesant, primeste odata cu el o aura prlina de adrenalina, dar continutul lasa de dorit my love. :[
De ce fiindca: prin cuvantul "Let`s Go", inteleg ceva in miscare, iar fiindca in acest fragment de randuri, ce prezinta o excursie la munte... ar fi trebuit sa descrii atat sentimentele nebune, de dezmat si adrenalina ce-i curpinde pe elevi, cat si pe protagonistii principali ai ficului, cat si peisajul inconjurator. [dau mai multe detalii de descriere la 2`].
Eu una asa vad si asa ar fi trebuit sa faci, nu am nimic cu titlul, ba din contra imi place foarte mult...
Tema, pai te rog eu e asa de perversa.. >:) si stii de ce, ca fiind excursie copii au ganduri nebune si murdare.. XD si nu glumesc. ^^
Deci e foarte buna...


2` Descriere & Dialog & Actiune

Ma leg si de ce am spus mai sus, si sa stii "..." alea, le-am pus cu un scop intemeiat, deci fi gata de some rought rount. >:}
Deci cum ziceam si mai sus, continutul lasa de dorit, de ce fiindca: nu ai descris suficient incat noi sa ne prindem si sa ne agatam de toata povestea cu care tu ai patat capitolul.
La tine sunt doar niste urme, pete sterse de descriere ce nu au indeajuns de multa culoare, ca sa le de-a viata.
Trebuia inca de cand ai scris titlul sa te infigi in el si sa descrii cu amanunte, mair sau mici, nu conteaza, in asa fel incat cu toate ca nu putem noi sa traim odata cu ei, dar indeajuns incat sa simtitm ceva, sa ne imaginam mai bine tot ce inconjoara, tot ce simt si etc... daca nu simtit macar sa vezi.
Ai avut fraze foarte scurte, mereu isi gaseau sfarsitul, nu le permiteai sa-si duca sirul... dar iti spun, nu este foarte rau, ne ti pe jar, cu toate ca unii cred ca sunt banale si ca necesita descriere si ca trebuiai sa pui virgula si sa descrii in continuare.. etc.. da le dau dreptate, dar doar in anumite momente, in care este necesar sa descrii abundent.
Cand ai astfel de ocazi te sfatuiesc sa abuzezi de oportunitate. Nu chiar in excer.. sau mai bine da, in exces daca este necesar, ca aici sunt foarte multi devoratori, "obsedati" [nu chiar obsedati.. :)) de aia este si in ghilimele, nu jignesc pe nimeni.] de acest aspect care nu trebuie, nu isi poate permite sa iasa, sa piara din peisaj, ci din contra tre' sa fie permanent aruncat si situat in continut. [sper ca intelegi ce spun]
Iar legat de acea oportunitate ma refer la faptul ca: cu toate ca ai anumite fraze, randuri foarte scurte si seci aproape, dar care tind la ceva mai amre, cu volum si continut carnos, trebuie ca dupa ce le "inchizi" cu mister si suspans, sa revi inapoi la ele, sub o alta forma si sa le dezvolti si sa le umplii de descriere.
Adica sa revi asupra lor in continut si sa le dezvolti mult mai bine, incercand totusi sa te ti de misterul produs si suspans. ^^
La fel si cu sentimentele, nu le-ai dat nici o sansa.. --" sincer acum, nu asa tre' sa faci, trebuie sa le desfasuri cu o descriere abundeta si plina de zbucium, sa creezi o furtuna in ele, nu conteaza ca rozalia nu este furioasa sau ca este calma si etc, nu conteaza asta, dar necesita oricum sa le dezvolti idea si sensul, ca asa prinde mai bine si se vede ca exact cum si ce simte Sakura.
Tu va trebui sa te axezi enorm pe acest aspect, cat si de insiruirea peisajelor, inafara de cuvintele : "alb" sau mai stiu eu ce, nu te-ai mai folosit de absolut nici o alta fig. de stil. ^^
WTF !! Iti spun, nu asa.. incearca sa mai adaugi continut si maia les cand trebuie sa caracterizezi peisajele si personajele si etc.. bla bla.. si sorry pentru anumite repetiti. >__<

Actiunea, a fost asa de intrerupta de colo colo, a zburat timpul asa de iute, incat nici nu-mi dau seama cand au plecat cei doi porumbei de la scoala.. XD
Trebuia si tu sa fi mai atenta sa le aduci un final promitator, nu sa lasi atatea spatii si poc, woosh au aparut deja in autocar, dupa aia acolo, dupa aia acolo si tot asa, chiar a fost grabita, mie tot asa mi-sa parut pe tot parcursul cititulul. [hai ca m-am exprimat super.. XD pe naiba]
Nu cred ca te-a amenintat cineva cu pistolul la tampla ca sa termin acest capitol.. :))
Oricum hai sa nu devin rea, ca nu imi sta in fire, iar cu tine sunt blanda. >:D<
Descrierea ascunde graba, dar mai bine pune bine si gandeste bine toata actiunea pe care doresti sa o expui in cadru. :]

Dialogul da a fost de multe ori sec, foarte putin si nu prea m-a impresionat cu nimic.. O_O;
De ce ? Uite de ce: pentru ca ai pus punct, sau semn de intrebare si sfarsit, that's al kids.. Ha ? pai ma trebuia sa descrii ce facea, sa descrii.. pardon, sa spui ce facea pe moment acel personaj.. ca na sigur facea ceva si el... XD
Oricum de multe ori poate nu, deci nu ma am-ai stresez.
Incearca sa mai pui si dialog, mergea aici cu tona, dar nu ai pus, nu te teme ca ai pus prea exagerat, incearca sa te echilibrezi, nu conteaza ca ai pus foarte putin, dar tot asa, echilibreazate.
Insa si dialogul isi are rostul aici, pentru ca asa amplifica nerabdarea noastra, curiozitatea si dinamizeaza vorbirea cat si actiunea ce va urma in viitor.
Nu mai pune astea : "-","." nu mai pune asa de brusc punct si continui, se pune virgula si continui, iar acea linie, ce nu isi are rostul ce cauta colo.. /:) ??
Nu mai pune, pune un semn daca este necesar si dupa aia cu litera mica, fiindca este in continuare se scrie restul... sau pui virgula.

3` Greseli

Ai avut, nu foarte multe, insa am sa-ti spun sa incerci sa te corectezi mai cu atentie sau mai bine scrie cu ochii beliti in monitor. [pe asta o stiu de la Gaby ca ea mi-a spus si e bun sfatul.. i love her. :X]
Cele mai multe au fost de asezare.. de ce fiindca ai lasat prea mult spatiu si in de multe ori ai lasat un rand in plus intre paragrafe... nu era necesar si nu este oricum necesar sa delimitezi dialogul de descriere, nu este corect si oricum se poate citi. [This is for Moxxy, fara suparare, dar asa este.] Si desigur valabil for you my love. Sunt al dracului, stiu.. dar chiar mi-a venit cheful de a critica ceva.. insa incerc sa te intrept. :']
Incearca sa le reduci prin a citi cu voce tare si intonatie, fi mai atenta. For help contact me`. :3

4` Simplicitate & Volum de Substanta

De simplu a fost simplu, chiar prea simplu as putea spune.. dar asa nu zic ca nu mi-a placut.
Dar trebuie sa mai adaugi continut, cantitate, ca sa para mai plin.
A fost siplu si dragut intr-un fel.
Cand ma refer la volum de substanta sa nu crezi ca trec pe capitolul de chimie.. XD nup, ci ma refer la faptul ca volumul nu a fost mare, volumul de continut, de expresii, intamplari, actiune si descriere.. etc.
La mister te-ai mai integrat, iar bomba ce-a mare este la final, pentru ca acolo ramane totul in ceata si mister. Si asta mi-a placut, insa ma pune pe jar. :3

Stiu, al dracului de lung este.. =)) dar ce pot sa spun, mi-am infipt ghiarele prea tare in el. >:3 Dar sper din tot sufletul meu sa te ajute.
Si sper ca nu am fost rea sau rautacioasa, da stiu am avut o replica la un com.. scuze de pe acum.
~Meow` :3



Răspunsuri în acest subiect
RE: Cea mai retrasă și singură floare este și cea mai frumoasă - de hiimera - 06-05-2011, 09:30 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Suspine de singurătate Buubz :) 12 4.607 28-12-2011, 03:05 PM
Ultimul răspuns: Buubz :)
  Ehe, prima si singura mea poezie... :)) Black Rose 2 2.883 04-12-2011, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Black Rose
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 9.335 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  O floare de Iris Acadea' 6 5.973 13-01-2010, 04:43 PM
Ultimul răspuns: Acadea'
  Frumoasa din Garsoniera Adormita si Printul pe Motocicleta Neagra Selena. 2 4.231 16-09-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.235 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
18 Vizitator(i)