Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ţigările şi adolescenţii

#44
Niciodata, dar niciodata nu o sa ii pot intelege pe copii (si eu tot copil sunt), colegii, de obicei persoanele care au varste cuprinse intre 12-18 ani de ce se apuca de fumat. Personal, nu cred ca un copchil de 15-17 ani are domnule atatea probleme pe cap incat saracul cedeaza nervos si trebuie neaparat sa fumeze. Consider ca tot ce fac e din teribilism, de fapt, cred ca toate prostiile care se intampla cu adolescenti sunt din aceasta cauza. Nu am nimic cu un om adult care fumeaza pentru ca se presupune ca stie ce face si nu cred ca cineva la varsta de 20-25 de ani s-ar apuca sa fumeze doar pentru ca este cool (daca totusi face asta inseamna e un pro(a)st(a)).

Am prieteni care fumeaza, de fapt cam toti prietenii mei fumeaza, dar asta nu inseamna ca de acum ar trebui sa incetam orice relatie. Atat timp cat ma respecta si nu imi sufla mie fumul lor in gura este perfect.

Mi se pare lipsa se respect sa fumezi pe strada. Se pot intampla diverse lucruri. Cel mai enervant lucru este ca atunci cand tu te plimbi fericit(a) sa iti vina scrum de tigara pe fata sau in par, poate chiar si mai rau: pe haine. Fratilor, eu nu zic "Nu fumati!", eu vreau doar ca cei care o fac sa o faca undeva retras iar eu sa nu trebuiasca sa le inghit mizeriile. E simplu.

Am incercat si eu sa fumez. Am tras o singura data, mi-a fost rau de am zis ca nu-i adevarat, nu mai puteam sa respir, tuseam si cam asta a fost "eu si tigara". Nu imi place ca miroase. Nu imi place ca e daunatoare. Nu imi place pentru ca e prea scumpa. Un alt lucru pe care nu il suport: fetele care fumeaza. Am o problema generala cu asta: ca fata mi se pare normal sa mirosi frumos, a parfum, a ce vrei tu, dar nu a tigara. Atunci cand mergi si lasi in urma ta o duhoare de iti vine greata, ceva nu mi se pare normal. Plus, iti miros mainile, parul, hainele, deci nimic nu e bun in asta.

Maria♥ ai dreptate in legatura cu ceea ce ai zis: noi, ca si fumatori pasivi, avem mult mai multe sanse sa ne imbolnavim decat un fumator.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.



Răspunsuri în acest subiect
Ţigările şi adolescenţii - de Flash - 03-08-2010, 03:58 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 03-08-2010, 04:33 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Lia - 06-08-2010, 01:27 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de She - 10-08-2010, 06:09 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ymequa - 13-04-2011, 10:31 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Ada - 27-06-2011, 11:37 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Absinthion - 07-07-2011, 11:28 PM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 04-08-2011, 11:13 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 05-08-2011, 09:03 AM
RE: Ţigările şi adolescenţii - de Teh - 06-08-2011, 01:52 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
6 Vizitator(i)