Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un nou trandafir infloreste la Kaleido star

#19
Capitolul VIII
Probleme si solutii



Andreea parasi Kaleido Stage si se duse direct acasa. Lasase in urma scena, singura care i-ar fi putut linisti tumultumul sufletesc. Stia ca nu trebuia sa reactioneze asa, mai ales in fata atator persoane, dar pur si simplu nu si-a mai putut infrana lacrimile. Lovi cu pumnul in perete pana acesta amorti din pricina durerii facand-o pe adolescenta sa se prabuseasca in genunchi. Isi acoperi fata cu mainile incercand sa-si stapaneasca lacrimile.
Lupta din rasputeri cu ea insasi, lupta cu latura ei sensibila, pe care o lasase in urma cand parasise casa ei parinteasca. Se ascunsese dupa o masca placata cu indiferenta si raceala pentru a nu suferi din pricina vorbelor rautacioase si privirilor invidioase.
Fata nu observa praful de stele ce curgea pe podea. Cand ridica privirea vazu o silueta ciudata plutind in aer, nesustinuta de franghii. Dadu sa se departeze dar micuta faptura isi desprinse bratele formand un arc de cerc, dand la o parte pelerina.
- Cine esti? intreba Andreea mai sigura pe ea.
~ Cine sunt eu? ....Sunt, Fool, Spiritul Scenei si cine ma poate vedea ii destinat sa-si indeplineasca visul pe scena. Dar, doar cei care isi doresc din toata inima acest lucru vor reusi sa straluceasca precum o stea.
- Am auzit de tine. Mama mi-a spus multe, despre cum i-a fost alaturi un spirit. Am crezut ca sunt doar povesti sa ma adoarme cat am fost copil, niciodata nu am dat crezare vorbelor sale.
~ Drumul tau va fi zdrumicat cu piedici si capcane, dar daca vei privi mereu inainte vei reusi sa le depasesti, spuse Fool serios. Si nicio masca nu va mai putea sa ascunda adevarul mult timp, caci se va sfarama in fata celui drag.
- Ce vrei sa spui cu asta? Hei, unde te duci?
Fool devenise transparent, semn ca in curand avea sa dispara. Facu o plecaciune ampla in fata tinerei in semn de respect, apoi adauga:
- Se pare ca de-acum inainte voi locui aici si trebuie sa-mi iau la revedere de la o anume persoana. Pe curand, Andreea Oswald, si disparu lasand in urma praf si pulbere de stele.
Tocmai atunci doua batai puternice in usa o trezira pe Andreea la realitate. Se ridica agale de la podea, inca frecandu-se la ochi si deschise usa. Pentru o clipa inlemni in pragul usii cand vazu cine o vizita.
O femeie blonda pasi pragul si intra in apartament. Nu era nimeni alta decat Layla Hamilton, decat ca acum arata total diferit. Prin bluzita semi-transparenta burtica ii era proeminenta, semn ca era insarcinata. Vru sa spuna ceva, dar adolescenta i-o lua inainte:
- Buna ziua Layla! Sau mai bine iti spun nasa?
- Am vrut sa vorbim! spuse Layla intrand in apartament. N-am crezut ca voi fi nevoita sa vin atat de curand aici, dar se pare ca ai starnit cateva persoane impotriva ta.
Intre timp Andreea se calma si se aseza pe un fotoliu. Cu o privire dezaprobatoare o urmari pe Layla pana lua loc pe canapea. Stia ca n-ar fi putut sa-i intoarca propriile cuvinte asa ca nici macar nu incerca.
- Yuri, Vivian, Alec….ai macar idee ce faci? Nu-mi vine sa cred ca este adevarat ce mi-a spus Sora, te-ai schimbat mult, mult prea mult. La inceput cand am vorbit cu Yuri am crezut ca glumeste cu mine, dar auzind-o si pe Sora mi-am dat seama de adevar. Amandoi au dreptate, semeni prea mult cu el. Am venit sa te intreb de ce faci toate astea.
- Nu e vina mea, incerca adolescenta sa se explice. Daca ei nu ma pot suferi, eu de ce sa-i suport. N-am nimic impotriva nimanui, vreau doar sa fiu lasata in pace. N-am nevoie de Yuri pe post de bona, nu trebuie sa ascult ordinele unei acrobate insignifiante si nu in ultimul rand nu trebuie sa ma duc la antrenamentele impuse de Alec. Stiu ce e bine pentru mine si nu am nevoie de nimeni sa ma dadaceasca si sa-mi spuna ce sa fac.
- Daca tu crezi asta, atunci eu nu te pot ajuta in niciun fel. Daca vrei sa fi lasata in pace, vei fi lasata in pace, incheie Layla pregatindu-se sa plece. La revedere, Andreea!
- Stai, nu pleca! Vroiam sa te intreb cum decurge sarcina.
- Suntem bine, atat eu cat si copilul. Ayuko a intrebat de tine acum cateva zile, dar i-am zis ca esti din nou plecata. Ii este dor de tine si vrea sa te vada. Poate ar trebui sa-l mai vizitezi si tu.
- Cand ma voi duce acasa o sa-l vizitez, caci si eu vreau sa-l vad. Pana atunci ai putea sa-i transmiti salutari din partea mea. La revedere Layla!
Andreea inchise usa in urma femeii si-si indrepta pasi spre baie. Decise sa faca un dus care s-o revigoreze sa se poata intoarce la Kaleido. Stia ca orele de antrenament nu se terminasera si vroia sa beneficieze intr-un fel cele ramase.
Vrand sa-si dea bluza jos auzi un ras infundat. Asculta cu atentie incercand sa-si dea seama care este sursa acelui ras. Deschise usa dulapiorului suspendat pe perete si-l vazu pe Fool ghemuit.
- Tu ce cauti aici? il intreba Andreea cu o privire dubioasa. Inteleg ca voi fi nevoita sa impart apartamentul cu un spirit, dar nu si ca fantomele au nevoi personale.
~ Nu te pripi in a trage concluzii, spuse Fool. Vroiam doar sa te vad, atata tot.
- La dus?! Asteapta aici! spuse Andreea si iesi din baie.
~ In fine, poate am o sansa, spuse Fool cu ochii stralucindu-i. Andreea, unde te-ai dus?
Fata se intoarse cu o banda adeziva si cu o cutie de bijuterii goala. Insfaca micuta fantoma, o infasura in banda adeziva din cap pana-n picioare si o inghesui in cutiuta.
- Acum mi-am amintit cine esti, spuse Andreea inainte sa inchida capacul, o fantoma perversa.
Isi lua gandul de la dus si pleca din apartament. Nu parea a avea vreo tinta anume, pasii fiiindu-i inceti. Vrusese sa se duca la Kaleido, dar conversatia cu Layla a pus-o pe ganduri cat si cuvintele spuse de Fool. “Drumul tau va fi zdrumicat cu piedici si capcane, dar daca vei privi mereu inainte vei reusi sa le depasesti. Si nicio masca nu va mai putea sa ascunda adevarul mult timp, caci se va sfarama in fata celui drag.”
- Oare ce a vrut sa spuna cu asta?

Scuze, este cam scurt , dar data viitoar o sa il fac mai lung ;)
ficurile mele :

Un nou trandafir infloreste la Kaleido star:
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=26108

Viata de pirat nu e un vis, e un cosmar:
http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=27596#

sper sa va placa 3

[Imagine: blue.jpg]

My Family- I love you :

scumpa mea bunicuta : Venus-Roseta
matusile mele dragutze : Contagieuse., Tigroaica
surorile mele minunate : Renesmee, Mailin, dancing_in_the_night, *Black~~Heart*, FrogyGirl, Kahlan
neopoatele mele simpatice : ioanayoanna, ~BreNda~
minunata mea mamica : KittyKat

[Imagine: chibi_8775.gif]
Mira, chibi-ul lui





Răspunsuri în acest subiect
RE: Un nou trandafir infloreste la Kaleido star - de Sasame - 07-04-2011, 04:01 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Zambet de trandafir [ YAOI ] Kohoko-sama 4 4.098 03-01-2014, 12:29 AM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  Un trandafir ascuns in umbra Zuzy Is Angell 4 3.782 26-06-2011, 02:38 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Kaleido star - continuarea povestii mailin 17 11.054 24-03-2011, 05:34 PM
Ultimul răspuns: RinMi♫♪
  O ultima lacrima de sange pe o petala de trandafir MooN. 41 21.050 18-03-2011, 09:29 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  [ Twilight ] - Un trandafir albastru robsten 8 6.547 06-03-2011, 11:42 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Iubirea dintre un Uchiha si un Trandafir stea Shadow. 18 14.765 19-06-2010, 11:56 AM
Ultimul răspuns: Shadow.
  Dragoste pe spini unui trandafir ♥ღ ♥ Iris ♥ღ ♥ 2 3.300 16-09-2009, 06:50 PM
Ultimul răspuns: ♥ღ ♥ Iris ♥ღ ♥
  [kaleido star]Kaleido Star: Recreation AoiButterfly 17 10.622 03-08-2009, 09:10 AM
Ultimul răspuns: angeliqueVampire
  I won't let you die again [+16] (Kaleido Star) Maria Kurenai 10 8.265 25-03-2009, 09:59 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Kaleido Star-O alta viata adyna_45 7 6.310 02-12-2008, 03:58 PM
Ultimul răspuns: adyna_45


Utilizatori care citesc acest subiect:
6 Vizitator(i)