Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

No name

#3
OK, am chef de citit un fic + de comentat. Aşa că am aterizat aici. Mă primeşti *puppy eyes* ?
Să încep cu începutul: Titlul. Sincer, ficul are un punct în minus pentru că n-are titlu. Eu pur şi simplu nu pot să încep o lucrare fără titlu. E agasant. Titlul reprezintă ideea generală a textului, aşa că te rog să găseşti ceva bun.
Aşezarea în pagină. Nu mă mulţumeşte. Vrei să pui trei puncte de suspensie [...] cu mai mult de 3 [şti ce vreau să zic]. Apoi, pune space după fiecare semn de punctoaţie, dă bine.
Dialogul. Prea mult, mă agasează! Sincer, e mult şi inutil în unele faze. Niciodată să nu clădeşti acţiunea pe dialog. Există şi alte moduri să faci un dialog - dar mai bine să mai renunţi la câte ceva.
Descrierea. Absolut inexistentă. Sincer, dacă nu există, mă înnebuneşte. Cum arată acastă Zoe foarte indecisă? Ah, pardon, am văzut că ai zis că roşcată, etc. etc. Aia nu prea e descriere but anyway.
Acţiunea. Rapidă. Trasă de păr. N-o înţeleg. Firul narativ este ambiguu, începe de la coadă şi se termină la mijloc.
Personajele. Sunt şi ele, ambiguu. Zoe este foarte schimbătoare. Acum e indiferentă, în următoarea secundă e răutăcioasă. Etc.

Deci sper că nu te-ai supărat, dar e vina orei şi a faptului că n-am mâncat nimic dulce de vreo... ăăă... patru ore. Oribil. Nu te-ai supărat, nu?
P.S.: Te rog, numai folosi smilesuri într-o proză! E inestetic şi aia nu se numeşte operă literară.

[Imagine: MANOWAR.jpg]
Brothers everywhere
raise your hands into the air
we're warriors, warriors of the World !



Răspunsuri în acest subiect
No name - de yunsan - 17-01-2011, 09:47 PM
RE: No name - de yunsan - 09-03-2011, 08:50 PM
RE: No name - de Axel . - 10-03-2011, 01:01 AM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)