Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In tara nimanui

#2
Am revenit si incep cu comentatul.

In primul rand ador ca personajul principal se numeste Daniella, adica pentru acest lucru voi citi capitolele, te- ai facut cu un cititor model si fidel. ( sa fii mandra, este unul printre putinele ficuri pe care le comentez si le citesc, la multe doar comenetez fara a citi, greselile se vad de la o posta - . - ).

Te sfatuiesc sa nu mai scrii cum ai inceput tu capitolul, adica poti scrie asa : Marea. Cuvantul cel mai iubit de mine. . Sau in orice caz puteai folosi Don`soara Virgulita, nu strica. Evita sa folosesti Punctele de Suspensie, chiar daca ti se pare corect cum le- ai folosit poate sa nu fie asa, mie mi se intampla des - . -.

Ah, stii ce urat suna aceasta propozitie : Daniella Christiano sunt eu si ma mandresc cu numele, pentru ca data este baronul baronilor ? Suna ingrozitor. Cand te duci la piata sau unde te duci ceri : Pere trei ? Nu, ceri Trei pere . Asa si aici, suna mai frumos : Eu sunt Daniella Christiano . Acum trebuia pus punct si sa zici : Ma mandrec cu acest nume si bla bla bla . Si cred ca era tata nu data . Si Baronul Baronilor ? Hai te rog, nu suna ciudat si urat ? Parca ar fi o poveste cu Zana Zanelor si Printul Printilor printre care si Baronul Baroniilor, de aceea suna urat. Puteai inlocui cu altceva.

Ai niste probleme cu frazele, sau mai bine zis propozitiile. Sunt foarte incurcate si lungi, poti folosi virgula pentru a le despartii sau punct si incepi cu litera mare. Unele nu se leaga intre ele, dar trec cu vedeara, fiind primul capitol.

Ai o idee buna si originala, eu una nu am mai citit asa ficuri, deci ai facut o treaba buna. Pe de alta parte nu imi place cum abordezi ideea, adica trebuie sa o dezvolti si sa o exploatezi la maximum, intelegi ce vreau sa zic - . -. Ideea imi place dar ai un mod simplist de a descrie si nara, de aceea poti sa mai bagi cate o picanterie ca sa faci cititorul sa vrea si mai mult, la un moment dat ar putea deveni plictisitor.

Descrierea nu prea exista si nici actiunea nu o ajuta, care si ea la randul ei este cam grabita. Poti sa dezvolti mult mai mult la descriere. Puteai descrie cum se simtea cand a fugit cu calul tatalui ei si multe altele, astfel faceai un capitol mai lung si mai frumos. Sentimentele frumoasei Danielle nu sunt deloc descrise, nu eu sau oricare alt cititor trebuie sa ghiceasca ce simte don`soara, nu ?

Naratiune ai, dar cam banala, unele figuri de stil, imagini vizuale si picanterii se mai pot strecura pe acolo cred ca cu cea mai mare placere. Actiunea cam grabita, mai incetineste trenuletu`, sigur ii faci tu ceva pe parcurs, nu ? Greseli de tastare am vazut decat doua sau trei, poti reciti capitolul de mai multe ori, dar este bine pentru ca vad ca esti atenta, dar zic sa fi si mai atenta ( si eu aia Sfanta - . - ).

Estetica saracuta este schimonosita. Cand vei face capitole mai lungi iti vei da seama ca se va aseza si mai frumos in pagina. Mai aeriseste capitolul, fa- l pe fragmentele, dar ai grija cum il desparti daca imi asculti acest sfat. De ce zic asta ? Pentru ca orice user care vede ficu` si il vede asa mic se bucura ca nu are de citit mult, dar cand il vede inghesuit nu prea mai are chef, defapt asa sunt eu, nu stiu de altii o . o

Cam atat iubita, sper ca nu te- ai suparat de ce ti- am zis si voi venii si data a.viatoare. >:D<
[Imagine: Jun0xCa.png]



Răspunsuri în acest subiect
In tara nimanui - de Ana - 07-03-2011, 02:19 PM
RE: In tara nimanui - de Daria - 07-03-2011, 06:52 PM
RE: In tara nimanui - de Vero - 08-03-2011, 01:10 AM
RE: In tara nimanui - de hiimera - 08-03-2011, 09:39 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [ Tara Duncan ] - I have a sister?! Leny 1 3.075 16-04-2011, 01:42 PM
Ultimul răspuns: Alle


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)