Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa

#42
OMG ! ... Cat de plictisitor poate fi fic-ul tau 8-| Imi pare sincer rau , dar asta e adevarul si eu [ prin " stilul " meu ] t-il arunc in fata !

Ideea abordata de tine e banala si plictisitoare. Oricine poate prevedea ce va urma [ sau cel putin eu ]. Iti sugerez sa vii cat mai repede [ chiar in urmatorul capitol ] cu ceva nou si interesant , care sa creeze suspans in inimile cititorilor.

Descrierea e si ea banala , epitetele sunt unele ... chiar vechi as putea spune [ le gasesti peste tot ] , adesea folosite in compunerile copiilor din clasele 5-6. Nimeni nu iti cere o descriere bogata , deci renunta la " Sakura era o fata ... , ... , ... " ; " Sasuke ... , .... " si tot asa , pentru ca nu reusesti sa redai o armonie , iar firul epic e intrerupt mereu la fiecare greseala de acest gen. E stupid cu alte cuvinte ! Parerea mea este sa renunti la descrierea insasi , pentru ca nu te pricepi si atunci cand descrii o faci mult prea amanuntit , lucruri nenteresante si neimportante. Daca chiar vrei sa te concentrezi si pe ea , atunci rezumate doar la aspectele importante si strictul necesar , daca nu ... las-o moarta si vezi dialogul sau naratiunea !

Dialogul e prea sec. Adesea Sakura gandeste pana moare cititorul pe scaun , apoi sora ei o trezeste la realitate , la fel si in cazul lui Sasuke. Dialogul il folosesti pentru a dinamiza actiunea , il folosesti cu un scop precis , nu pentru a " o trezi " pe Sakura. Poti foarte bine sa spui " Gandurile mele fura intrerupte brusc de vocea familiara a surorii , in momentul aterizarii in Konoha " , astfel incat cititorul isi da seama de faptul ca sora ei ii vorbise cu scopul de a o anunta ca avionul aterizaze , si totul intr-o fraza. Dialogul il folosesti pentru a sublinia ceva concret si important sau pentru a caracteriza un personaj indirect.

Naratiunea ... pas ... . Vreau sa vad indici temporali si spatiali , precizati mai des , si din ce in ce mai amanuntit , pentru a creea un efect constant de " siguranta " [ metaforic vorbind ] in mintea cititorilor referitor la actiunea povestii , si astfel incat sa redai realitatea intamplarilor intr-un mod placut.

Stilistica cam absenteaza. Asezarea in pagina e usor dezordonata , deci te rog sa fii mai atenta. Nu e mare lucru sa dai " Previzualizeaza mesajul " inainte de al posta. Greselile gramaticale exista si ele , dar o voi mentiona pe ceea mai des intalnita si mai suparatoare [ pentru mine ] : acuma - acum. In fic te rog sa nu mai folosesti linia de pauza " - " sau " ; ". Nu arata bine.


Ar mai fi multe de spus , dar sunt prea obosita acum sa fiu mai detaliata si concreta , lucru pentru care imi pare rau , dar voi mai reveni cu un comentariu mai bine gandit. Stiu ca acum exprimarea mea cam lasa de dorit , dar te rog sa faci un mic efort si sa treci cu vederea , concentrandute pe critica insasi si greselile observate de mine [ sau cam ceea ce intelegi din ele ]. ^^


Succes in continuare si te rog sa tii cont de spusele mele sau fac urat ! xD


P.S. : Daca ai nelamuriri sau te deranjeaza comentariul de rog sa-mi dai un PM !





Răspunsuri în acest subiect
RE: “CEA MAI RETRASA SI SINGURA FLOARE ESTE SI CEA MAI FRUMOSA” - de Danb - 23-02-2011, 10:39 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Suspine de singurătate Buubz :) 12 4.607 28-12-2011, 03:05 PM
Ultimul răspuns: Buubz :)
  Ehe, prima si singura mea poezie... :)) Black Rose 2 2.883 04-12-2011, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Black Rose
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 9.335 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  O floare de Iris Acadea' 6 5.973 13-01-2010, 04:43 PM
Ultimul răspuns: Acadea'
  Frumoasa din Garsoniera Adormita si Printul pe Motocicleta Neagra Selena. 2 4.230 16-09-2009, 11:06 PM
Ultimul răspuns: Selena.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.235 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
7 Vizitator(i)