Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

CLAMP

#4
Dat fiind faptul ca XxxHolic e manga-ul meu preferat, ar fi fost trist si urat din partea mea sa nu citesc si alte manga-uri marca CLAMP.
Mi-au placut lucrarile CLAMP pentru ca aveau o grafica unica si pompoasa, cu toate zdranganelile, dantelele, bijuteriile, penele, etc cu care erau impodobite personajele; personajele arata mai mult a caricaturi din cauza anatomiei, dar banuiesc ca de asta sunt asa simpatice. Daca XxxHolic ar fi avut grafica gen Bleach, D.Gray-Man, Sailor Moon, whatever nu ar fi fost atat de apreciata; ar fi fost...comuna.
Mi se pare totusi ca in Chobits personajele arata mai normal, daca nu ma inseala memoria. In anime tin minte ca aratau mai estetic. Am citit/vazut Chobits acum...3 ani? Da, acum 3 ani. xD
De curand m-am apucat si de TRC, fiindca mi s-a spus ca trebuiesc citite/vazute toate lucrarile lor pentru a intelege mai bine ce se intampla, fiindca actiunile sunt foare complexe in toate lucrarile si peste tot apar personaje si din alte lucrari: In XxxHolic apar personajele din TRC, iar Maru si Moro citeau carticica aia din Chobits pe care i-o cumparase Hideki lui Chii, iar Yuuko si Watanuki comunicau prin niste headphones care aveau forma urechilor lui Chii. In Tsubasa apar personaje din Holic, si in Tsubasa si in Holic exista un Mokona (iui! 8 ) s.a.m.d.
Recunosc, eu am inceput acum nu mai stiu cat timp sa citesc/vizionez seriile CLAMP datorita lui kuro Mokona. Vazusem niste poze foarte simpatice care mi-au placut foarte mult si ajunsesem sa visez numai Mokona. Mai tarziu am descoperit ca exista si un shiro Mokona, care mi s-a parut mai dragut decat kuro Mokona. (Ce-as vrea si eu un Mokona *sigh*)

Dintre toate lucrarile CLAMP iubesc XxxHolic. Yuuko este superba din multe puncte de vedere, Mokona e cute, Maru si Moro enervante, Watanuki e simpatic (cand e inca inocent, fara de putere), Doumeki e fuah fuah xD , Himawari e simpatica. Are cate ceva din toate. Dar principalul motiv pentru care imi place este ca se bazeaza mult pe folclorul japonez.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Răspunsuri în acest subiect
CLAMP - de Zvingli - 16-03-2008, 10:33 AM
RE: CLAMP - de dawn - 01-04-2008, 02:12 AM
RE: CLAMP - de noname... - 10-10-2010, 09:55 PM
RE: CLAMP - de Agrona - 24-10-2010, 02:25 PM
RE: CLAMP - de noname... - 14-11-2010, 05:19 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)