Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Blood Ties 2-Mostenitoarea puterilor

#9
Capitolul 5
Ma plimbam nelinistita prin camera.Era ziua nuntii si eu nu aveam nici rochie,neci model de cuafura si nici partener.Cordelin mergea cu idiotul de Claud cu care s-a impacat oricat de mult as fi protestat eu.M-am imbracat cu un maieu negru si niste blugi cu capse aruncati prin camera si am plecat la magazinul de rochii.Magazinul era mare,cu pereti aurii,geamuri in stil gotic si lampadare rosii.Inauntru peretii erau galbeni cu modele albe.Luminile erau albe si rosii,iar locul era foarte spatios.Am luat o rochie mov cu bretele si modele albe.Imi venea perfct asa c aam cumparat-o.Model de cuafura ma gandeam sa fie cam asa.Parul desprins iar in el cativa clestisori albi cu sclipici.M-am intors acasa si am pus rochia pe umeras.Mama tocmai imi impletea cosuletul negru cu panglici rosii.Nu eram asa de interesata si m-am dus in camera.Coafura si rochia erau rezolvate.Dar partenerul?Mama mergea cu tata,Cordelin cu domnul idiot in persoana,Coreen si Mike trebuiau sa mearga imbpreuna ca erau mireasa si mirele.Si eu?Cu cine sa merg?Ma uit la telefon si vad ca am un apel nepreluat.Era de la Shain.Poate mergea el cu mine.Nu imi venea sa cred ca ma gandeam la asta dar eram disperata.I-au telefonul si formez numarul.
-Alo!zice o voce somnoroasa
-Alo.Shian sunt Malathea.
-Buna.Nu credeam ca o sa ma suni inapoi.
-Am sunat sa te intreb ceva.
-Pai intreaba.
-Nu prea vreau sa intreb.Ma doare sufletul sa intreb dar...Vrei sa mergi cu mine la nunta mamei unei prietene?
-Bine.
-De ce nu vrei?
-Am zis bine.
-Serios?
-Da.De ce nu as veni?
-Ok.Ne vedem la 20:00.
-Ok.
Am inchis si am inceput sa vad ce mai era de pregatit.Cadoul de nunta era un fel de storcator de fructe.Parintii mei nu se prea pricep de cele mai multe ori.Totul era gata.Pana la ora 20:00 am tot stat in curte.La ora stabilita Shain a venit cu masina.Nu stiam ca el conduce.Masina era un lamborghini negru si stralucitor.Am vrut sa ma asez in spate,dar Shin mi-a deschis portiera din fata si m-a tras inauntru.El era imbracat cu un costum negru,iar pe dedesubtul hainei negre avea o camasa alba.Nu avea nici papion si nici cravata.Am stat tacuti aandoi pana la jumatea drumului.Atunci si-a deschis el gura:
-Arati foarte bine.a zis el
-Multumesc.Si tu la fel.
-Deci cine se casatoreste?
-Coreen mama lui Cordelin.
-A,mama prietenei tale.Si cu cine?
-Cu cine ce?
-Cu cine se casatoreste,toanto!
-Cu Celluci.Si nu imi zice toanta ca presimt ca o sa fie un accident.
-Bine nu trebuie sa iti scoti ghearele.
Am mers tot drumul incercand sa il ignor,dar pur si simplu nu puteam lua ochii e la el.Haina de la costum era deschisa si se putea observa abdomenul prin camasa mulata.Am ajuns si toata lumea era deja acolo.Barbatii purtau costume negre,gri sau maro,iar femeile purtau rochii lungi si scurte.Cordelin purta o rochie rosie cu sclipici,iar Claud tot un idot era chiar si in costum.Totusi idiotul suprem tot Shain era.Am mers la ei ca sa vedem ce fac.Cand l-a vazut pe Shain Cordelin a ramas cu gura cascata si m-a luat deoparte.
-Cine e asta?Sunteti impreuna?Si daca da de c enu mi-ai spus?a intrebat ea
-El e Shain si Doamne fereste sa fim impreuna.El e dusmanul meu.
-Pai si de ce ai venit cu el?
-Nu aveam cu cine.
-OK dar daca strica nunta mamei va infig cate un tarus in inima.
-Am inteles.
Ne-am intors la baieti si am inceput sa discutam toti.Claud zicea numai tampeni pe care nimeni nu le intelegea si zicea glume proaste la care numai el radea dar Cordelin era iubita lui deci trebuia sa il suport.O masina opreste in fata bisericii.Biserica era mare in stil gotic.Geamurile erau vitralii si pe acoperisi erau gargoi.Din masina au iesit mirele si mireasa.Mike avea un costum alb,dar Coreen arata uluitor.Rochia ei era alba si lunga cu modele florale si margele.In picioare avea pantofi cu toc de culoare alba si acoperiti de panza.In cap avea un voal lung cu dantela,iar parul era facut coc.Buchetul era din tranafiri si crini.Am intrat in biserica.Acolo peretii erau albi si erau picturi cu sfinti.In fata altarului erau Coreen si Mike.Langa erau intr-o perte mama si in cealalta tata cu lumanari mari in maini.Eu Shain,Cordelin si Claud eram si noi pe langa ei.Si-au spus juramintele si si-au pus verigetele.Insfarsit sarutul si am plecat toti la restaurant.Acolo era mult spatiu.Totul era decorat cu alb si albastru.Coreen isi schimbase gursturile.La masa cea mare erau Coreen,Mike,mama si tata.Noi ne-am asezat la o masa de patru persoane in asa fel incat sa nu mai incapa nimeni inafara de noi.Shain statea foarte aproape de mine asa ca din cand in cand isi mai plimba mana pe picioarele mele.Tata imi se sa am grija dar totusi era o nunta deci nu putea sa atac.Insa din cand in cand ii mai dadeam peste mana.La dans era toata lumea ianafara de noi.Eu ma uitam la biata Cordelin.Claud o invartea si o lovea de toti stalpii si peretii.Vad ca Shain inca avea lantul cu piatra albasta-verzuie la gat.
-De ce porti lantul si seara?am intrebat eu
-E o nunta deci o sa ma prinda dimineata si nu vreau sa ma ard.
-Ca sa nu te arzi ai nevoi de lant.ziu in timp ce ii zmulg lantul
-Dami-l.
-Trebuie sa ma prinzi.
Am iesit afara in fuga,iar Shain dupa mine.Amandoi alergam in jurul restaurantului si al fantanii de acolo.Shain ma tot alerga,dar nu reusea sa ma prinda.Cand am dat a 3-a tura pe langa fantana Shain a luat-o pe partea cealalta si m-a daramat la pamant.A liuat lantul si cand a vrut sa se ridice eu l-am prins si l-am daramat sub mine.Am inceput sa ne luam la tranta,dar avand grija sa nu ne murdarim.Parca eram doi copii de 5 ani si ne conosteam de o viata.Cand ne-am oprit am inceput sa radem.Ne-am intors in lumina restaurantului si atunci am descoperit ca eram ciufuliti si plini de iarba.Am fugit repede la baie sa ne aranjam ca sa nu rada lumea.Baia era comuna asa ca am intrat in aceeasi incapere.Amandoi la singura oglinda care totusi era mare dar noi ne-am ales aceeasi oglinda.Am inceput sa ne inghesuim,dar pana la urma ne-am inteles.Aveam numai iarba in par si nu puteam sa o scot,dar Shain s-a oferit sa ma ajute.Cand am terminat eram curati si ne puteam intoace la petrecere.Am intrat inapoi,dar am vazut ca matusa lui Cordelin fumase un pachet intreg de tigari deci era un fum gros acolo.Am fugit amandoi afara si am inceput sa tragem adanc aer in piept.Ne-am revenit si am inceput sa vorbim despre o gramada de chesti.Deodata Shain ma intreaba:
-Vrei sa ne plimbam?
-Da dar sa venim inainte de tort ca daca nu apuc o felie te omor.
-OK.
Ne-am dus in parc unde eleile erau luminate de stalpii de iluminat.Ne-am asezat pe o banca si am inceput sa dicutam din nou.La un moment dat am lasat capul pe spate ca sa simt aerul rece pe gat.Buzele lui Shain mi-au atins usor gatulia de frica sa nu me muste am inchis ochii.Am asteptat dar nimic.Deodata am simtit o presiune pe buze.Shain ma saruta.Ciudata era faptul ca nu ma deranja deloc.Cand arutul s-a terminat ne-am hotarat sa ne intoarcem.Cand am intrat tocmai se servea felul doi.Ne-am pus la masa si am inceput sa mancam.Era pui cu piure.Am mancat repede si ne-am grabit sa ne ducem sa dansam si noi.L-am rugat sa nu imi mai dea drumul pe pardoseala.De data asta aveam mai multa indemanare si eu.Dansam tot vals.Toti erau cu gurile cascate chiar si mama si tata.M-am uitat intr-o oglinda si am vazut ca eu si Shain aratam uluitor impreuna.Parca stralucem.Cand dansul s-a terminat toti ne aplaudau.Ne-am intor la loc iar Cordelin zbiera de uimire.Spre dimineata soarele aproape ca rasarise,iar Shain se afla langa geam si rasaritul il deranja.M-am oferit sa schimbam locurile din moment ce eu puteam sta la soare.Cand tortul a fost servit,pentru mine nu mai ramasese si m-am enervat.Era tort de vanilie si ciocolata.Shain s-a oferit sa impartim felia lui.Am mancat si am asteptat pana sa arunce buchetul Coreen.Eu si Cordelin si inca catva fete eram acolo.Coreen a aruncat buchetul si surprinzator eu l-am prins.Toti se uitau la mine.Am luat buchetul si am mers la masa.Shain chicotea si s-a apropiat de urecheamea spunandu-mi in soapta:
-Deci sa vedem cine prinde jerteaua.
-Ia mai taci.am zis eu
Mike trebuia sa arunce jerteaua de pe piciorul lui Coreen.Shain si Claud si iubitii celorlalte fete erau acolo.Cand Shain a prins jerteaua m-am inrosit si apoi m-am facut alba ca varul.S-a intors la masa zambind.
-Deci o sa fi mireasa mea.a zis el razand
-Taci dracu pana nu iti scot dintii.
Coreen ma chemat pentru ca trenuia sa imi puna mie voalul in cap,iar ea sa il schimbe cu un batic.Eu urma sa ii dau voalul maine.Am plecat cu voalul si buchetul lui Coreen.Shain se hloba la mine in loc sa se uite la drum.
-Ce mama dracului faci?Uiatate la drum sa nu fie vreu accident.
-Scuze dar mi te imaginam in rochie de mireasa.Ca tot ai voal.
I-am dat una peste cap cu toata puterea pe care o mai aveam la ora 5 dimineata.Cand am ajuns nu eram la mine acasa,ci la vila lui Shain.
-Devil de ce mama naibi m-ai adus aici?in intrebare i-am folosit numele familie
-Casa mea e mai aproape si nu am chef sa te duc pe tine si sa ma sin intorc.
-OK.
Am iesit din masina dupa ce Shain mi-a deschis portiera.Am vrut sa urc pe trotoar,dr tocul mov de la pantofi nu a fost deacord cu mine.Acesta s-a rupt si eu am cazut peste Shain.
-Scuze dar tocul s-a rupt.am zis eu
-Nu e nimic.
Ne-am ridicat si am intrat in vila mare.Holul era o incapere mar unde pe parti erau doua siruri de scri.SUs era un candelabru,iar peretii si parchetul erau auri si scarile erau un galben pal.Am urcat sus unde Shain m-a dus intr-o camera mare cu un singur pat.Peretii si parchetul camerei erau negrii.Patul era din mahon.Asternuturile erau albe si tot restul mobilei era tot din mahon.M-am trantit in pat obosita.Shain a plecat si mi-a adus o camasa in care sa ma schimb.Am pus repede camasa pe mine.Cand am vazut ca aceasta era prea scurta am inceput sa injur.Atunci Shain a intr in ra si a inceput sa se uite la picoarele mele zambind.L-am dat afara si m-am culcat cu nervii la pamant.
Bleidy e sora mea si cine se i-a de sora mea inseamna ca sa luat si de mine si va da de necaz.

High and mihty color,Good Bye:
http://www.youtube.com/watch?v=04x9dnP0f2A

[Imagine: chibi_4812.gif]
, chibi-ul lui Yoko-sama



Răspunsuri în acest subiect
RE: Blood Ties 2-Mostenitoarea puterilor - de Aly - 28-08-2010, 02:35 PM
RE: Blood Ties 2-Mostenitoarea puterilor - de Yoko-sama - 30-08-2010, 06:45 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)