Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Autorul/poetul preferat este...

#14
Al. Dumas este si va fi intotdeauna autorul meu preferat!!!!(ce-i drept imi plac si Paul Feval,J.K.Rowling,etc,dar Dumas e epic).Imi place Dumas pt modul lui dinamic de a scrie.Foloseste un limbaj ales,se adreseaza direct cititorului,iti da indicii semnificative dar in acelasi timp te tine cu sufletul la gura!De asemenea creeaza personaje cu insusiri bn conturate,care uimesc prin calitatile sau defectele (in exces satirizate de multe ori,cu mult umor 21 ) si de multe ori sunt puse in antiteza.Cele mai tari carti ale lui Dumas dupa mn sunt "Cei Trei Muschetari","Dupa Douazeci De Ani","Vicontele de Bragelone","Contele de Monte Cristo","Laleau Neagra" si "Robin Hood"(As vrea sa mai citesc si "La Picioarele Esafodului")Cele mai tari personaje ar fi: d'Artagnane,Athos,Porthos,Aramis,Raul de Bragelone,Edmond,Cornelius si.....nu-mi vine acum in minte....Alti autori care-mi plac ff mult ar fi10aul Feval(pt "Cocosatul" cunoscut si ca "Micul Parizian"...la o adica...Lagardere e unul dintre pers mele preferate iar Feval scrie in acelasi mod comic si dinamic)J.K.Rowlling(cui nu-i place Harry Potter?!),Victor Hugo("Mizerabilii" este o carte care m-a miscat,de vreme ce prezinta vietile unor oameni batuti de soarta...Monseniorul Bienvenu,Jean Valjean si Marius Pontmercy sunt niste persobaje remarcabile)si Ioan Dan(tipul asta a scris prima serie de carti romanesti care mi-a placut vreodata!"Curierul Secret","Cavalerii" si "Taina Cavalerilor" sunt...efectiv...EPICE!Am spus-o si o mai spun,singurele carti scrise de un roman despre romani care mi-au placut cu adevarat!Ador modul cum scrie,iar personajele lui,cum ar fi Cae Indru,Ducu cel Iute,Chirila Zece Cutite,Costache Caravana sau Sile Adormitul si Nita Prastie,sunt..n-am cuvinte!)

Edit:ok a intervenit o schimbare majora in topul meu.Dumas ramane preferatul pt ca ,totusi, a scris cartile copilariei mele ,dar in top trei taman si-a facut loc si Orson Scott Card.Ok,deci tipul e genial."Ender's game" mi-a placut foarte mult dar "Ender's Sadow","The Hegemon's shadow","Shadow Puppets" si "Shadow of the Giant" sunt preferatele mele (aici e vorba de Bean,pe care l-am catalogat din prima ca fiind personajul meu preferat).De asemenea am citit recent si Ender in Exile.Acum astept cu nerabdare sa apara "Shadoe in flight",ultima carte din universul lui Ender.(pana apare reusesc sa citesc si "Speaker for the dead","Xenocid" si "Children of mind".Spre rusinea mea inca nu le-am citit,in mare parte pt ca am inceput cu saga umbrelor si am fost din prima cucerita de Bean.D-aia Ender nu m-a mai dat atat de mult pe spate si am citit Ender's game doar ca sa am o viziune completa.)Ma rog lui Dumnezeu sa traiasca nenea Orson muuult si bine,sa termine seria lui Ender(si Bean) si mai mai scrie inca o mie si una de carti geniale.
Of course I'm weird.If I wasn't weird, you'd be weird and I'd be out of job:yes:



Răspunsuri în acest subiect
Autorul/poetul preferat este... - de Himisoara. - 23-03-2010, 11:10 AM
RE: â—„Autorul/poetul preferat este..... - de noname... - 29-08-2010, 09:00 PM
RE: Autorul/poetul preferat este... - de Clau~ - 04-01-2013, 02:04 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Genul preferat Obsession. 24 13.820 10-02-2012, 06:00 PM
Ultimul răspuns: Saravis


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)