Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Roşul tău în seringa mea

#13
Well, a venit şi nextul ,care este ceva mai prost scris decat capitolul 2 >.< . Este şi mai mult dialog, iar eu nu mă prea pricep la aşa ceva T_T.Mulţumim pentru comentarii ,şi sper să mai treceţi pe aici .

Capitolul 4

Încerc să deschid ochii , dar o durere de cap face să îi inchid la loc . Ce naiba s-a întamplat cu mine ? Niciodată nu am fost aşa de mahmură .Cred că am întrecut măsura aseară . Ridic încet o pleoapă şi încep să îmi rotesc ochiul prin cameră . Răman surprinsă cand în loc de culoarea verde a pereţilor din camera mea văd nişte pereţi albi . Inspir adanc, apoi deschid şi celălalt ochi . Capul începe să-mi zvacnească de durere, şi un miros înţepător , de spirt şi iod îmi acaparează nările . Privesc mai bine în jurul meu , şi îmi dau seama că mă aflu într-o cameră de spital .Încerc să îmi ridic mana dreaptă , dar parcă este ţintuită de pat . Mă uit la ea, şi văd un capătul unei branule cu un fir care se ridica în sus . Pentru ce naiba am eu perfuzie ? Şi de ce am piciorul bandajat ? Închid ochii şi încerc să mă liniştesc , dar aud paşi pe hol apoi uşa camerei deschizandu-se . Paşii se apropie de patul meu , apoi o mană mare, bărbătească este aşezată pe fruntea mea dar după cateva momente este retrasă . Încerc să îmi controlez respiraţia în aşa fel încat să pară că dorm , şi întredeschid ochii pentru a-l privi pe furiş pe cel ce părea a fi doctorul meu . Îl văd aplecat deasupra piciorului meu , examinandu-l cu meticulozitate . Îşi trece mana dreaptă prin părul negru şi strambă din nas , apoi îşi ridică privirea spre mine . Închid repede ochii şi încerc să liniştesc bătăile inimii .
-Ştii , îl aud zicand , mi-ar fi mult mai uşor să te examinez dacă nu te-ai mai preface că dormi . Să ştii că nu te mănanc dacă mă priveşti .
Deschid ochii şi încerc să zambesc . Oare chiar aşa de prost am jucat teatru ?Îmi îndrept privirea spre cel ce părea a-mi fi medic . Chiar arată bine tipul , şi e mai tanăr decat credeam . Nu părea să aibă mai mult de treizeci de ani .În plus, pare a fi genul meu :înalt , corp atletic, păr brunet şi ochi albaştri . Mi se pare oarecum cunoscut , dar nu îmi amintesc unde l-am mai văzut .Dar totuşi, mai bine i-aş cere cateva explicaţii .
-Deci, încep eu zambind , cat de mult am baut de am ajuns în starea asta ?
-Poftim ? Domnişoară , nu eşti aici din cauza unei beţii . Eşti aici pentru că ai avut un accident de maşină.Ai o contuzie serioasă la cap şi piciorul drept fracturat .
-Un accident de maşină ? întreb eu speriată . Cum e posibil aşa ceva cand eu nici măcar nu am maşină ?
-Scuze, o să reformulez . Ai fost lovită de o maşină , iar şoferul te-a adus direct la spital . Eu te-am operat la picior .Ştiu că ai multe întrebări de pus, dar crede-mă că nu e timpul. Momentan nu îţi pot spune mai multe .
O linişte apăsătoare se lăsă în salon . Nu-mi vine să cred că mi s-a întamplat aşa ceva . Eu mereu am fost atentă şi am respectat regulile de circulaţie .Probabil că idiotul ală de şofer era beat şi a pierdut controlul . Doamne , ce i-aş da una în moacă dacă l-aş vedea ! Închid ochii şi strang mana stangă în pumn , ca să mă pot calma .
-E ceva grav la picior ? îl întreb pe medic , deschizand ochii şi privindu-l . Te rog sa fii sincer, nu mă ajută cu nimic dacă mă menajezi . Dacă e grav şi nu voi mai putea merge , spune-mi !
Îl văd zambind şi simt că mai am un pic pană explodez de nervi .Ce dracu e asa de amuzant? Se presupune că e medic şi trebuie să mă ajute .
-Aş putea şti ce este aşa amuzant? Ţi se pare funny că un tembel a dat peste mine şi mi-e frică de faptul că aş putea rămane paralizată? îl intreb aproape ţipand .
-Linişteşte-te , spuse el . Nu e nimic grav , o să poţi merge în curand ,după cateva şedinte de fizioterapie . Zambeam doar pentru că mi-am amintit ceea ce a zis Emilian despre tine şi mi-am dat seama că are dreptate .
-Emilian ? Adica fratele meu ? întreb eu surprinsă.De unde îl cunoşti tu pe Emi şi ce anume ţi-a zis despre mine ?
-Mi-a spus că ai o personalitate puternică şi că vei reacţiona cam violent , zise el zambind . Emilian mi-a fost coleg la liceu , dar eu am făcut în alt oraş facultatea .Ne-am mai întalnit o dată, dar erai prea mică atunci . Acum eu şi Emi lucrăm pe aceeaşi secţie ,ca medici ginecologi .
Îl privesc uimită ,nevenindu-mi să cred ceea ce tocmai am auzit . Gravitatea situaţiei mă lovi din plin . Viaţa mea a fost în mainile nepricepute ale unui ginecolog , nu în cele experimentate ale unui chirurg . Doamne , îmi vine să-l omor !



Răspunsuri în acest subiect
Roşul tău în seringa mea - de Flash - 21-08-2010, 01:05 PM
RE: Roşul tău în seringa mea [ by Deea and Lynn ] - de Khonsu - 24-08-2010, 05:53 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Flash - 10-04-2011, 07:30 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Khonsu - 10-04-2011, 10:23 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Flash - 11-04-2011, 07:46 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Ymequa - 11-04-2011, 08:44 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Ash. - 11-04-2011, 09:17 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Khonsu - 13-04-2011, 04:50 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Flash - 18-12-2011, 08:53 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Flash - 02-01-2012, 11:16 PM
RE: Roşul tău în seringa mea - de Daria - 02-01-2012, 11:51 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)