Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste de adolescent

#18
In sfarsit am trecut si eu pe aici. Am fost plecata si n-am apucat sa-ti citesc ficul, dar iata-ma gata sa-ti las un comentariu.
IMPORTANT: sa nu te lasi de fic doar pentru ca primesti critici. Trebuie sa vezi partea plina a paharului pt ca ficul tau are si parti bune.
1. Descrierea: e destul de buna desi nu prea imi place cum descrii diminetile Sakurei. Nu trebuie sa descri absolut tot ce face ea, fiecare haina pe care si-o ia si cum se machiaza. Astea pot sa vina pe parcurs, de exemplu poti sa spui la un moment dat "a inceput sa bata vantul si mi-am strans jacheta din piele mai aproape de corp", "mi-era firg pentru ca nu purtam decat o fusta scurta" sau "mi-a admirat bluza roz". Ma rog, intelegi tu, vreau sa spun ca nu e neaparata nevoie sa stim cu ce e imbracata Sakura mereu, nu preciza decat atunci cand e relevant pentru actiunea ficului. In rest e bine.
2. Dialogul: mai e sec din cand in cand, dar apreciez faptul ca nu te bazezi numai pe el. Sincer, mie imi place dialogul, daca e prea putin o carte/fic poate deveni plictisitor/plictisitoare. As vrea totusi sa-ti dau un sfat: cand dialogul se desfasoara doar intre doua persoane, nu trebuie sa scri la finalul fiecarei replici cine a rostit-o, poti sa scri doar la inceput ca sa se stie cine incepe; in continuare e usor de urmarit si iti dai seama cine vorbeste.
3. Actiunea e putin grabita dar imi place ideea ficului. Totusi faza cu circul e luata din Kaleido Star (vad ca iti place), puteai maca sa nu mai pomenesti faza cand ea era mica si a venit cu parinti la circ pentru ca aduce prea mult a Kaleido Star. Faza cu biletul scris cu sange e putin cam exagerata avand in vedere ca actiunea se petrece in zilele noastre.
4. Personajele: ai grija sa nu creezi tipare. Vreau sa spun ca nu imi place cand sti de la inceput care e personajul negativ si care e cel pozitiv. Admiratorul secret e putin prea dur, Sasuke e prea iubitor si ingrijorat pentru Sakura, iar Sakura e prea perfecta. Uneori e enervant sa ca personjaul principal sa nu aiba defecte. Oricum la chestia asta poti lucra in timp si ai nevoie de experienta.
5. Mai sunt inca gerseli de exprimare care ma deranjeaza, asa ca inainte sa postezi un nou capitol lasa pe altcineva sa-l citeasca. Poate sunt greseli care tie iti scapa, sau de care nu iti dai seama si nu e nimic rau in a cere ajutor.
A, si inca ceva. "Flash Black" e gresit, se spune "Flashback" (se refera la ce a fost in urma nu la ce negru).
P.s. eu o sa continui sa iti citesc ficul deci te rog sa il continui daca mai ai idei. Pentru a face un fic bun ai nevoie de experienta si nu castigi experienta decat daca muncesti. O sa ajungi sa scri mai bine numai daca continui sa scri, asa ca nu te lasa descurajata de critici.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Răspunsuri în acest subiect
Dragoste de adolescent - de brunetzika_rebela - 02-07-2010, 03:50 PM
RE: Dragoste de adolescent(sasusaku, naruhina, inosai and sayaitachi) - de Unia - 23-07-2010, 01:51 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un adolescent pierdut în emoÅ£ii macabre Mhg 0 1.457 27-12-2010, 10:03 PM
Ultimul răspuns: Mhg
  Iubire de adolescent shiro 0 6.265 27-10-2009, 12:23 AM
Ultimul răspuns: shiro
  Nebunie de adolescent MaDyY 7 5.331 19-07-2009, 04:36 PM
Ultimul răspuns: Argenta
  O viata de adolescent(a story about sasuke and sakura) Annya 67 75.632 17-03-2009, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Isis-Zeita iubirii
  O viata de adolescent Nevermind 10 8.051 25-12-2008, 02:53 PM
Ultimul răspuns: Nevermind


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)