Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Eurovision 2010

#17
Un Eurovision de excepţie. De departe cel mai bun de până acum. Ţările nu s-au mai axat pe prezenţă scenică, ne-au lăsat cu flăcările şi zbânţuiala [@Turcia anului trecut] şi s-au axat mai mult pe voce. Dar parcă nici aşa nu merge, căci a votat lumea ce era diferit. Poate anul viitor le îmbină mai bine >.<

Păi, ce pot spune, toate melodiile care mi-au plăcut au intrat în finală. Toate în afară de Suedia [very catchy, am fredonat vreo 3 zile melodia, până mi-am revenit în simţiri şi mi-am deschis winamp-ul].
Punctele noastre nu ştiu ce naiba au fost cu ele, dar oricât de porcărie putea fi melodia Moldovei, nu prea cred că se îmbulzeau românii să voteze Danemarca ._.
Rusia - de la câţiva ani încoace - exceptând anul trecut, roflol - a trimis numai melodii bune. Poate şi pentru că aveam un coleg juma' ucrainean care ne scotea din minţi într-a cincea cu Dima Bilan şi ne-am obişnuit cu el, dar c'mon, their songz kick asses. Anul ăsta au venit cu o melodie superbă - from my point of view [again, very catchy, dacă nu s-au săturat ai mei de Lost and Forgotten, apoi chiar n-am cântat, lol]. Poate şi pentru că am luat la rând cărţile de scriitori slavi şi m-am simţit mai apropiată de aşa ceva, dar amestecul acela de romanţă cu versurile comice plus senzaţia copleşitoare, sfâşietoare tipic rusească ... made smthg really awesome. Păcat că n-au luat un loc prea bun şi au primit puncte doar de la ţările din fosta uniune sovietică, I really liked them.
Ucraina - o voce excepţională, căreia nu-i trebuia nici un negativ care, combinată cu nişte versuri foarte bune, fac o melodie superbă. Unlike the russians, that girl really deserved to win xD Iarăşi, n-a apucat un loc mai bun şi-au primit tot voturi “de la ei”.
Serbia – chiar nu ştiu ce naiba a fost cu emo-ul care cânta aceleaşi versuri [ljubice, ljubice, ce naiba înseamnă “ljubice” ?! ._. că spunea asta cu atâta patos, de parcă cine ştie ce-ar fi, deci lămuriţi-mă şi pe mine ._.] O fi Goran Bregovic apreciat pe-afară, nu zic ba, dar totuşi, şi-aşa Eurovisionu’-i la baie de câţiva ani, dacă erau anul ăsta toate melodiile ca asta, cred că înnebuneam [şi pun pariu că nu sunt singura .-.]. Deşi zic asta, mi-au rămas versurile-n minte şi pe bune dacă pot să le uit.
Turcia – eeei, turcii au un punct în plus de la mine. Nu mă deranjează muzica arăbească [atâta timp cât nu-i înţeleg versurile], pentru că doar am tot fost prim lumea arabă - pe care, de-altfel, o ador -, dar, da, e o schimbare destul de bine-venită, căci schimbarea şablonului merge de minune, măcar din 5 în 5 ani sau aşa ceva. Mie mi-a plăcut, deşi, dac-o ascultam într-un alt cadru, nu prea pot să spun dacă m-aş mai fi înnebunit prea mult după ea [sau ei, depinde cum vezi situaţia]. Iar cu flăcări [those turkeys are nuts, I tell ya’, NUTS !], dar deh, acum că-mi place melodia, trec şi peste asta xDD Nu pot să spun c-aş fi văzut-o pe locul al doilea, nici în primii 3 nu-i vedeam, dar stau acolo ceva mai bine ca nemţii.
Germania – nu mi-au plăcut. Deci chiar nu mi-au plăcut. Dar hai, treacă de la mine, c-or să facă o scenă bună şi-o să iasă bine anul viitor. Tipa, Lena, nu ştie o iotă de engleză şi oricât se justifica ea că ar fi prea emoţionată să vorbească, ce naiba, o fi ea emoţionată, dar ceva tot zici. Oricum, a fost mai bună ca altele, dar în orice caz, nu de locul întâi sau de top 3.
Belgia – o melodie cuminte, catchy, luată după şablonul de anul trecut al Norvegilor – un tip cântând la un instrument. Mie mi-a plăcut, se vedea că nu era nici o melodie făcută la repezeală, şi nici ceva care să nu-l reprezinte, pentru că o cânta cu atâta emoţie, de se vedea clar asta. Păcat că n-a ajuns mai sus.
Danemarca – tipu’ semăna cu un Sting tânăr o.o A fost o melodie drăguţă, pe care, iar, nu mi-o mai puteam scoate din minte [şi nu eram singura, şi colegu’ de bancă tot cânta “in a moment like this ... wanna know what you’re looking for ...” – el m-asasina cu asta mai rău decât îi asasinam eu cu melodia ruşilor, deşi lui nici măcar nu-i plăcuseră danezii].
Moldova – tipul cu saxofonu’ făcea toţi banii ! lol Doar ... cum o chema ? ei, mă rog, tipa nu mi-a plăcut deloc cum a cântat, colegu’ ei, în schimb, a cântat chiar calumea. Cum am mai spus, aproape că mă oftic că nu au avut ei 12 puncte de la noi [nu, nu, eu n-am votat, dar zic pentru cei care n-au votat basarabenii :’D şi nu că mi-ar fi plăcut în mod special, dar sunt moldoveni, for cry out loud]
România – surprinzător, şi-a revenit lumea în simţiri şi au trimis ceva mai de calitate [anul cu ‘Nico’ nu l-am prins, nu m-am uitat atunci, dar am văzut-o pe Elena Gheorghe zbânţuindu-se acolo şi făcând mişto de români. Adică, pe bune, ‘fete balcane’ ?! Şi nici măcar nu era o melodie făcută la mişto, că atunci mai înţelegeam. Mda ...]. Mie, sinceră să fiu, mi-a plăcut, dar nu merita locul 3 [dar oricum, în top 10 tot trebuiau să fie xDD].
În rest, au mai fost melodii bune şi rele, ofc. Eu am comentat care mi-au atras cel mai mult atenţia. Desigur, mai era şi Bosnia şi Herţegovina, Irlanda, Georgia şi ... mă rog, încă câteva ţări pe care nu mi le mai amintesc care mi-au mai plăcut, plus tipa cu portocala sau ce naiba era, caisa [asta, parcă, nu ?] care mă călca pe nervi, englezu’, la care râdeam de-nnebuneam [ştiţi când zicea comentatorul britanic după fiecare melodie că se oripilează şi se uită la poza tipului, cum naiba-l chema, ca să se liniştească. şi acum amintiţi-vă locul lor] plus alte câteva ... Oricum, poate e şi la anul unul cam ca ăsta, dacă nu se poate mai bun.

[şi da, acum m-am trezit să dezgrop topicul, lolol]



Răspunsuri în acest subiect
Eurovision 2010 - de Sin - 30-05-2010, 05:53 PM
RE: Eurovision 2010 - de Elusive wolf - 30-05-2010, 06:13 PM
RE: Eurovision 2010 - de nemo-chii - 30-05-2010, 06:24 PM
RE: Eurovision 2010 - de Hitman - 30-05-2010, 06:45 PM
RE: Eurovision 2010 - de Lori. - 30-05-2010, 07:09 PM
RE: Eurovision 2010 - de Cherie - 30-05-2010, 07:45 PM
RE: Eurovision 2010 - de Nami - 30-05-2010, 08:25 PM
RE: Eurovision 2010 - de Zăpă - 30-05-2010, 08:45 PM
RE: Eurovision 2010 - de βεκi - 31-05-2010, 11:20 AM
RE: Eurovision 2010 - de Nya. - 31-05-2010, 12:12 PM
RE: Eurovision 2010 - de Me†al. - 31-05-2010, 07:14 PM
RE: Eurovision 2010 - de Vir - 02-06-2010, 07:50 PM
RE: Eurovision 2010 - de Summer - 07-06-2010, 05:47 PM
RE: Eurovision 2010 - de Shiva - 10-06-2010, 01:02 PM
RE: Eurovision 2010 - de Dydo1234 - 16-06-2010, 09:28 PM
RE: Eurovision 2010 - de Crazy~Tenshi - 18-06-2010, 10:40 AM
RE: Eurovision 2010 - de Nidryne - 18-07-2010, 07:12 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  La multi ani, 2010! Flaw 10 6.491 10-01-2010, 10:21 PM
Ultimul răspuns: Teh


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)