Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#7
Salluty!
Ei bine, ma bucur ca ati postat o continuare si sincera sa fiu se vede o diferenta intre: Prolog, capitolul 1 si capitolul 2. Capitolul 2 este ceva mai bine lucrat, ati incercat sa adaugati descriere, insa-n anumite locuri chiar nu-i vedeam rostul, fiind un detaliu fara prea multa importanta. Insa mi-a placut ceva mai mult aceasta continuare.

Descriere: Sincera sa fiu, chiar daca scrieti la persoana I - din perspectiva unui anumit personaj - puteti sa adaugati mult mai multa descriere, sa incercati sa va bazati ceva mai mult pe sentimentele personajului, sa'i scoateti in evidenta caracterul. Incercati sa lucrati ceva mai mult la aceasta parte. Incearcati sa va puneti in pielea personajelor voastre, sa le intelegeti gandirea si totodata sentimentele. Exprimati mai pe larg sentimentele lor.

Dialogul: Fata de primul capitol, care in unele parti mi se parea ceva cam prea sec, acest capitol are un dialog mai bun, ceva mai dezvoltat, insa ar trebui sa mai lucrati nitel, sa combinati dialogul cu descrierea. Incearcati sa va jocati mai mult cu minunatele cuvinte si mariti mai mult enunturile, deoarece unele sunt cam prea scurte.

Greseli de tastare/gramaticale: Am vazut cateva virgulite care nu'si prea aveau locul acolo unde erau puse, insa asta nu-i asa grav, se mai intampla [ totusi inainte de `si` sau dupa `si` imi amintesc ca nu se pune virgula si daca se pune, se pune in anumite cazuri foarte rare --- exceptiile fiind cazurile acelea in care avem fraze cu idei intercalate sau in enumerarile retorice, iar aceasta avand rol de paranteza ( parca doar astea erau exceptile ) --- ]
(11-07-2010, 02:48 PM)Savarina Ali A scris: -Ah, da. Acest subiect. „Mama” este un subiect special, pentru tatal tau. Draci de cand am devenit asa de sentimental? El a iubit-o foarte mult pe doamna Mina.
Enuntul pe care l-am facut eu italic se presupune ca-l spune cu voce tare sau si-l spune lui in minte? Cred ca ar fi cea de-a doua varianta, dar e posibil sa ma si insel, in orice caz, daca este a doua varianta, ar fi trebuit sa lasi spatiu, sa adaugi aceasta fraza pe randul urmator, sa se poata face diferenta intre conversatia dintre cei doi si ceea ce el gandeste. Eu asa cred ca era cel mai bine, fiindca altfel se intelege ca ceea ce el gandea a zis-o cu voce tare.
cavea - ceva
Greseli de tastare n-au prea fost si asta-i foarte bine.
Va felicit pentru micuta evolutie si sper ca acest reply al meu nu v-a deranjat cu nimic. Eu va urez succes in continuare si astept sa citesc si urmatoarele capitole.
Povestea voastra imi place si sper sa vad si continuarea curand, sper ca ceea ce eu am spus sa va ajute cu ceva.
Ganbatte in continuare...
* Z-Bye *



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de Little Star - 11-07-2010, 09:29 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)