Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Dragoste de adolescent

#8
Ultimul capitol e mult prea scurt, trebuie sa ai peste 40 de randuri, iar tu nu ai nici macar 30. O sa increc sa critc putin desi nu prea am ce.
Actiunea e foarte grabita si nu faci legatura intre capitole. In capitolul 3 spuneai ceva de o slujba la circul ala, iar in mini-capitolul (capitol nu pot sa-i zic) 4 nici n-ai pomenit de asa ceva.
Dialogul e foarte sec. Inceraca sa eviti replicile seci de genul "Alo? Cine e?" sau "Pa!". Mai bine povestesti asta. De exemplu ai putea sa zici ceva de genul "Am auzit ca suna telefonul si am alergat sa raspund. La telefon era x care mi-a spus: bla bla bla". Se subintelege ca cei care vorbesc la telefon se saluta mai intai si e enervant sa vezi un cuvant de trei litere pe tot randul. Nu trebuie sa inchei dialogul cu "Pa!" ci poti sa spui "ne-am luat la revedere si am inchis telefonul" sau ceva in genul. "Pa!" e un cuvant foarte sec, inlocuieste-l cu "La revedere" sau "Mai vorbim".
Descrierea e inexistenta. Cand povestesti la persoana I poti sa descri mai bine sentimentele personajului. Ai facut si asta, dar putin in capitolul 1 si gata. Descrierea e foarte importanta intr-o poveste, ajuta cititorul sa intre mai bine in actiune.
Totusi, ficul tau nu-i asa rau. Cred ca problema ta (daca o pot numi asa) e ca te grabesti sa pui continuarea. Sa sti ca suntem dispusi sa asteptam mai mult dupa un nou capitol daca chiar muncesti la el si iti iese ceva frumos. Nu te grabi si fa capitolele mai lungi.
Astept next-ul si iti doresc mult succes in continuare!
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Răspunsuri în acest subiect
Dragoste de adolescent - de brunetzika_rebela - 02-07-2010, 03:50 PM
RE: Dragoste de adolescent(sasusaku, naruhina, inosai and sayaitachi) - de Unia - 11-07-2010, 04:17 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Un adolescent pierdut în emoÅ£ii macabre Mhg 0 1.457 27-12-2010, 10:03 PM
Ultimul răspuns: Mhg
  Iubire de adolescent shiro 0 6.266 27-10-2009, 12:23 AM
Ultimul răspuns: shiro
  Nebunie de adolescent MaDyY 7 5.331 19-07-2009, 04:36 PM
Ultimul răspuns: Argenta
  O viata de adolescent(a story about sasuke and sakura) Annya 67 75.632 17-03-2009, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Isis-Zeita iubirii
  O viata de adolescent Nevermind 10 8.051 25-12-2008, 02:53 PM
Ultimul răspuns: Nevermind


Utilizatori care citesc acest subiect:
4 Vizitator(i)