Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Posibilitati [ By Little M and Savarina Ali ]

#6
Hei, buna tuturor.
Va multumesc ca ati comentat primul capitol si prologul. Sa va explic si eu putin ca sa se inteleaga. Prologul este din perspectiva lui David, fratele Miei si cel mai bun prieten a lui Edi. Va dati seama ca intr-o asemenea situatie nimeni nu mai este atent la detalii. Primul capitol a fost facut din perspectiva Miei, iar acum al doilea vine din partea lui Edi.
Sper sa va placa capitolul, l-am postat asa de repede ca sa va dati seama de continutul povestii, va asigur ca nu vor mai veni asa de repede capitolele, ca altfel povestea s-ar termina in 2 saptamani.
So scuze de greseli, capitolul urmator :

Capitolul 2 :
Edi :

Dupa ce am palavragit cam trei minute cu David la telefon, m-am intors catre pustoaica. Aceasta avea parul ud, de la ploaia care tocamai s-a terminat. Parul de abanos i se lipea de fata ei fina, care ii dadea un aer de ingeras. Cateva fire din parul ei matasos ii astupau ochii de un verde rar, asemenea smaraldelor. Ma indrept spre ea. Aceasta se uita la mine, cu subanteles. Din priviri ma intreba ce a zis fratele ei. Nu bag in seama expresia chipului ei, si imi intind mana spre chipul sau firav. Se vedea pe fata ei ca ii era frica, dar nu vroia sa recunoasca. Cand mana mea dreapta, i-a atins obrazul stang, a tremurat involuntar. Ii dau usor firele de par negre, de pe ochii sai stralucitori, ca sa o pot privi mai atent. Se uita la mine ca si cum as fi fost Michel Jackson. Dumnezeu sa-l ierte, a murit saracul. Pe fata mea apare un zambet discret, care ii ofera fetei cateva semne de intrebare.
-Banuiesc ca doresti sa sti ce a zis fratele tau asa-i? o intreb eu pe aceasta.
-Da ... As dori, daca vrei sa imi spui, imi raspunde la randul ei, timiditatea simtindu-se in voce, in timp ce isi pleaca capul, asemenea unui ghiocel.
-Da, sigur ca iti zic. David este la liceu, deoarece a avut putina treaba si cum e seara, ne vom duce noi sa il luam. Haide sa mergem la masina, spun in timp ce ma ridicam de pe bancuta, pe care ne asezasem cu putin timp in urma.
Eu o iau la dreapta, iar ea la stanga. Ma uit putin la ea, si fluer ca sa se simta si sa se intoarca cu fata la mine. Aceasta tresare cand zgomotul facut de fluieratul meu, ii mangaie timpanul. Se intoarce cu fata la mine. Eu ii spun ca trebuie sa mergem in directia indicata de mine. Aceasta se uita cu semne de intrebare la mine, iar eu imi dau ochii peste cap spunand :
-Am zis ca margem la masina, nu? Atunci tu de ce o iei in directia aceea? o intreb ridicand o spranceana.
-Pai, masina este in directia asta, nu in ...
-Dar nu mergem cu autobuzul, mergem cu masina mea ... spun eu nelasand-o sa-si termine propozitia. Am si eu carnet de sofer, la fel ca David, ca doar am si eu optisprezece ani si sunt major. Sau nu stiai asta, pustoaico, spun eu accentuand ultimul cuvant. La auzul lui, Mia se incrunta putin, iar eu zambesc. Ii fac semn sa vina, deoarece trebuie sa il luam pe David de la liceu. Aceasta aproba, si merge cu mine. Observ ca tremura. Probabil din cauza faptului ca este uda, si mai este si imbracata intr-o rochita de primavara, scurta, dar nici prea scurta. Rochita era de culoare alba. Ii punea in evidenta parul negru, ca taciunele. In picioare avea o pereche de sandalute albe, cu baretute, pe care erau imprimate cateva pietre verzi si negre, se potriveau perfect cu ochii si parul ei. Isi puse mainile in asa fel incat sa se incalzeasca. Imi dau jos geaca de blugi pe care o aveam pe mine si o pun pe umerii ei, speriind-o putin. Acum am ramas cu un tricou negru, pe mine. Mai purtam o pereche de blugi largi, iar in picioare aveam o pereche de adidasi.
Am mai mers cativa metri si am ajuns in parcare. Acolo era parcat un BMW negru. Scot din buzunarul blugilor o cheie cu buton. Apas acel butonas, deblocand masina. Ma duc spre partea dreapta si ii deschid portiera fetei. Dupa ce aceasta intra in vehicul, inchid portiera si ma duc spre locul soferului. Dupa ce ma asez si bag cheia in contact, motorul incepe sa se trezasca. Apas acceleratia si plecam in viteza. Liceul era destul de departe, faceam in jur de jumatate de ora pana acolo. Prima jumatate de drum nimeni nu a scos nici-o vorba, tacerea asternandu-se peste noi. Eu ma uitam atent la drum, cu mana stanga pe volanul masinii si cu cea dreapta pe schimbatorul de viteze. Mi-a venit o idee de discutie, insa cred ca se v-a termina mai repede dacat mi-a luat mie sa ma gandesc la aceasta idee.
-Si de ce este tatal tau suparat pe tine? o intreb eu neluandu-mi ochii de la traseu. Aceasta cand auzi intrebarea mea tresari usor si vru sa spuna ceva, dar a ezitat.
-Pai, eu l-am intrebat ceva si el s-a suparat pe mine, spune intr-un final si regretul se vedea cu exactitate in vocea ei.
-Si mai exact ce l-ai intrebat? Tatal tau nu se supara din orice, defapt nu prea l-am vazut nervos.
-Pai nu credeam ca il va afecta asa de mult daca il intreb de ... de mama, spune si pe obraz ii cade o lacrima de cristal.
-Ah, da. Acest subiect. „Mama” este un subiect special, pentru tatal tau. Draci de cand am devenit asa de sentimental? El a iubit-o foarte mult pe doamna Mina. Si nu vrea sa isi mai aduca aminte de acele vremuri, cand ea, ... ea a parasit aceasta lume, spun eu ezitand.
Drace ce-i cu mine? Ma uimesc singur, dar poate asa o voi face si pe ea sa inteleaga ceva.
-Eduard ... o aud cum imi pronunta numele cu teama, tu ai intalnit-o pe mama? Continua aceasta cu aceeasi voce.
-E putin cam dificil de spus. Cand mama ta a murit, eu aveam trei ani, la fel si David, iar tu unul. Tot ce imi amintesc este faptul ca ea, avea o inima pura, plina de dragoste. Mai tin minte ca il pusese pe David sa promita cavea, dar nu mai stiu exact ce. Si apropo, poti sa imi spui Edi.
Nu a mai durat mult si am ajuns la liceu. David ne astepta in fata portii. Ii fac semn sa urce, iar acesta incuviinta din cap. Dupa ce se urca ne saluta pe amandoi iar apoi incepe :
-Mia, de ce este tata suparat pe tine?
-Deoarece l-am intrebat de mama, spune aceasta si isi lasa capul in jos.
-Dar ti-am zis ca daca vrei sa sti ceva despre ea, ma intrebi pe mine, spune-mi a dat in tine? in starea asta ar face orice ...
-Da.. A dat, dar nu ma doare faptul ca a dat, ci faptul ca i-am spus ca il urasc, spune si incepe sa planga. Il aud pe prietenul meu cum ofteaza, si imi asez oglinda retrovizoare sa il vad mai bine. Era trist, si asta se citea pe fata lui.
Fata inca plangea, asa ca mi-am luat mana de pe schimbatorul de viteze si am mangaiat-o usor pe parul sau negru. Aceasta a tresarit, iar eu i-am facut cu ochiul.
-David, ce zici daca am vorbi putin cu tatal tau? Il intreb pe baiat.
-Nu stiu daca este o idee buna, Edi, adica tata nu stiu in ce dispozitie este acum, imi spune prietenul meu.
-Hei, cat este ceasul? intreb eu, si mi se raspunde ca este cinci. Deci mai este timp, ce zici daca am incepe de acum sa facem acel proiect la chimie?
Acesta aproba si noi ne indreptam spre locuinata celor doi.

Am decis cu Mirunica sa punem poze si melodii la capitole (voi pune eu si pentru primul capitol)
So poze :
Mia
Edi (va imaginati ca are ochii caprui :D)
David
Tatal Miei
Mama Miei

Melodii :
Melodia prologului
Melodia primului capitol (Am alos aceasta melodie deoarece este trista si de dragoste in acelasi timp, exact ca si sentimentele Miei)
Melodia capitolului doi (este mai energica, la fel ca si actiunea)


sper sa va placa si sa lasati comentarii
va pup bye bye :*:*:*
Te iubesc la nebunie,
Tu esti inima mea pe vecie...pupicpupic:X:X

Imi amintesc...

Te-am cunoscut in zi de toamna
Cand totul m-i se parea pustiu
Si m-am indragostit de tine
Fara sa vreau,fara sa stiu.
Te aseman unui soare
Ce pluteste lin pe cer
Iar eu fiind intinsa mare
O singura raza-ti cer;
O raza plina de iubire
O vorba dulce si un sarut
Sa pastrez ca amintire
Tot ce-am trait sau am avut.
Iubirea noastra-i vantul
Ce adie oftand
Iar de ar fi sa nu mai bata
As mai avea un gand;
Sa fi tu fericit
Cu sau fara amintirea mea
Si eu...Oriunde as fi
Sa-ti pazesc dragostea!


[Imagine: normalanimegirlpic2093.jpg]
[/align]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Posibilitati [ By Little M and Savarina ali ] - de Savarina Ali - 11-07-2010, 02:48 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)