Animezup - forum manga si anime
Redline (2009) - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Anime Genre (https://www.animezup.com/forum/Forum-Anime-Genre)
+--- Forum: Mecha/Science-Fiction (https://www.animezup.com/forum/Forum-Mecha-Science-Fiction)
+--- Subiect: Redline (2009) (/Thread-Redline-2009)



Redline (2009) - CyBeR - 02-02-2012

Voi prelua prezentarea direct de pe anidb.net de vreme ce eu nu am in general rabdare sa scriu un synopsis.
[Imagine: 198317668_Redline_122_791lo.jpg]

Anidb A scris:The most dangerous and exciting car race in the universe is held only once every five years. And that's tonight. The competitors are lined up at the starting block. In his vehicle, JP, the most daredevil driver on the circuit, is ready for the green light. Female driver Sonoshee, with whom he is secretly in love, is also on the starting line. She will stop at nothing to get on to that podium. In this race, not only is anything possible, but also anything is allowed. In fact, their adversaries have modified their vehicles to equip them with highly destructive weapons; with such participants, it is hardly surprising that Redline is forbidden by the authorities, who will try anything to halt the proceedings. These speed addicts have to put themselves in mortal danger to achieve their aim: eternal glory for those who finally mount the podium.

Takeshi Koike's first animated feature Redline was presented as an international premiere on the Piazza Grande (Locarno International Film Festival).

Opened in Japanese cinemas more than a year later, on the 9th of October 2010.


Anime-ul asta pentru mine a reprezentat un fel de renastere a genului. Mi-a restarnit interesul pentru anime-uri mai recente (adica sa nu tot revizionez ceea ce mi-a placut in trecut, scarbit fiind de ce prind in prezent). Un film plin de actiune, de momente de dezvoltare de personaj superbe, cu un stil grafic care mi-a mers direct la inimioara mea de fan anime al anilor '90 (si mi-a amintit incredibil de mult de doua dintre anime-urile mele preferate: Dead Leaves si RE: Cutie Honey) si povestea simplista dar foarte bine executata.

Nu pot decat sa recomand filmul fanilor SF (stiu ca va ascundeti pe aici pe undeva) si celor ce au o placere in a viziona filmele celor de la MadHouse Studio, care prea rar dezamagesc (eh...a fost Highlander...ne putem preface ca n-a existat).

Ah, si recomand din inima soundtrack-ul.


RE: Redline (2009) - CyBeR - 09-08-2012

Nimeni?
Chiar asa?
Ma dezamagiti copii. Nici un fan al curselor nebune? Nici un impatimit fan al anime-urilor MadHouse? Nici un fan eye candy pana la carie?
Nimeni?!

Asta e un anime ce merita vazut doar ca exercitiu grafic daca nimic altceva, ca un mod de a vedea cat de departe poate fi inca impinsa animatia 2D detaliata. Un film care vazut in 1080p e absolut poezie vizuala.
Dati-i o sansa. Daca veti regreta povestea sau personajele, cu siguranta nu veti regreta vizualul si audioul.


RE: Redline (2009) - Azazel - 10-08-2012

Hehe, nu ma psioneaza pe mine cursele/masinile dar asta mia placut. (oare pentru ca nu ma uit la acest gen?sau nu).
Ideea e buna,poate putin banala dar grafica exceleaza sau cel putin mie asta mia placut. Efectul ala de viteza sugereaza oarecum adrenalina deci +.
Nu le am cu argumente si alte chestii.


RE: Redline (2009) - Stormrage - 17-05-2013

I wonder how high the one who drew the main characters was.
Frisbee este un ciudat, marsav, machiavelic, ciudat, prieten.
Imi place enorm hover racerul lui Sonoshee, si tipa in sine e foarte tare. JP mi-a adus aminte de Ryu din Shaman King -datorita frezei-. Plotul e tare, ceva inovator pentru cei 4 ani de atunci.
Sfarsitul cursei din Yellowline a fost neasteptat, asa ca mi-a trezit interesul pentru intregul film. Si iarasi, 2dul face minuni. Mi-a placut, nu-i pot da nota insa chiar mi-a placut.

Citat:Ah, si recomand din inima soundtrack-ul.

Da da!


RE: Redline (2009) - Ozymandias - 27-06-2014

Citat:Asta e un anime ce merita vazut doar ca exercitiu grafic daca nimic altceva,

Sincer cam la atat s-a rezumat pentru mine. In rest nu m-a impresionat cine stie cat. Foarte colorat, imaginativ, un univers interesant. Stilul animatiei mi-a placut mult, convingandu-ma inca o data ca 2d-ul va ramane superior 3d-ului, cel putin pentru mine. [:


RE: Redline (2009) - wolfie - 20-03-2016

vizual arata bine, dar mi s-a parut povestea cam... neterminata, nu am simtit o atragere deosebita fata de personaje, dar pt a pierde timp, este o animatie buna