Animezup - forum manga si anime
Primul Anime... - Versiune listare

+- Animezup - forum manga si anime (https://www.animezup.com/forum)
+-- Forum: Animanga Zone (https://www.animezup.com/forum/Forum-Animanga-Zone)
+--- Forum: Anime Area (https://www.animezup.com/forum/Forum-Anime-Area)
+--- Subiect: Primul Anime... (/Thread-Primul-Anime)

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17


RE: Primul Anime... - Lottaime - 12-08-2010

Primul anime cred ca a fost Mew Mew power...Pe A+
Pe atunci chiar imi placea totul: povestea, personajele...
Iar apoi am urmarit Kaleido Star, care mi-a placut foarte mult si-mi place si acum. Ceea ce mi-a placut la Kaleido Star a fost ambitia Sorei de a reusi, faptul ca nu se dadea batuta.


RE: Primul Anime... - Meko-chan - 12-08-2010

Primele mele anime-uri erau sailor moon si dragon ball (mai tin minte si acuma cum episoadele erau traduse in romana parca de o singura persoana ? care interpretea vocile tuturor xD) ... doar ca atuncea nu stiam ca eu vizionam ''anime-uri'' xD nu stiam de acea categorie.... prima data cand am auzit de ''anime'' e cand am inceput sa vizionez yu yu hakusho si inuyasha .


RE: Primul Anime... - OneSkyCloud - 20-08-2010

Se pune Pokemon? Cred ca nu, nu prea stiam concret ce inseamna anime. In orice caz, Shaman King a fost un fenomen. S-a produs o schimbare, o transformare, o mutatie in mine cand am pus ochii pe primul episod din ceea ce avea sa fie primul meu anime. Si nici macar nu era episodul 1, era pe la partea cand se batea Ren cu tacsu. MI-aduc aminte ca eram prin clasa a treia sau a patra si ma plangeam nu aveam Jetix la cablul ala pe care il detineam atunci, astfel incat sa vad W.I.T.C.H. . Si m-am dus la mare si ramasesem singura in camera de hotel si am dat drumu' la TV si atunci am vazuuut: aveau Jetix! YAY GATA SUPER W.I.T.C.H.! Dar nu era la ora aia logic asa ca am zis sa ma uit la ce este. SI am ramas masca. V-am zis, nu stiu ce s-a intamplat in momentul ala(poate ca si datorita faptului ca nu mai imi aduc aminte asa de bine), dar mi-a placut la nebunie, asta-i sigur. SI exact cand ma apucasem si eu de asa ceva, toti de la mine se lasasera. Asa ca din clasa a 3-a sau a 4-a, eu am fost "ciudata cu japoneza" sau "Narutana" sau "SebastianA" mai nou. >.<
Am revazut Shaman King de vreo cateva ori dupa aceea, toata seria, astfel incat memorasem replicile si inca le mai stiu si acum. Unele. Apoi am inceput cu Kaleido Star(Stage, whatever) alt fenomen, Yu Yu Hakusho, eternul, InuYasha, superbul si cate altele. "Fenomenul" prezent e constituit de...va dati voi seama, e asa de evident.^^


RE: Primul Anime... - ^^Lorraine^^ - 24-08-2010

E amuzant cand stau si citesc o parte din posturi mai ales cand majoritatea au precizat ca primele lor animeuri au fost Sailor Moon, Dragon Ball, Shaman King. De ce? doar astea se difuzau la noi "romanii" faza e ca mie nu imi placeau le consideram plictisitoare (eram destul de mica) astfel ca primul meu anime a fost Slayers-Lina Inverse (nu stiu daca a mai scris cineva acest anime nu am avut rabdare sa citesc toate posturile) dar tin minte ca mi-a placut asa de mult incat inebunisem sa ma uit la tv. La inceput erau in portugheza cred nu sunt sigura. Apoi am continuat datorita unor prieteni cu Inuyasha care l-am terminat dabia asta primavara deoarece nu il terminasera, dupa Sailor Moon, desigur ca si Pokemon si Dragon Ball (nu tot),Kaleido Star, Yu Yu Hakuso , Povesti cu fantome, Tokyo mew mew, Shaman king etc Ultimul anime vizionat tin minte ca e Death note. Frumoase vremuri Smile


RE: Primul Anime... - Sachiko89 - 24-08-2010

Primele anime-uri, mai bine zis, au fost:
Sailor Moon:Si acum ma uit, insa acum il inteleg altfel de cum il intelegeam cand eram pe clasa a IV-a.
Pokemon: Am intelesc ca acuma are sute de episoade.
Digimon: Serialul imi placea la vremea aia...
Dragon Ball: Asta mi-a placut foarte mult! Arte martiale, umor! Avea de toate...
Mai erau pe TVR1 sau TVR2, un anime despre o vrajitoare pe nume Sally, care a fugit in lumea oamenilor numai ca sa nu fie regina, si unul despre o fetita japoneza care statea in Angla la un conac si care isi dorea sa devina o lady.


RE: Primul Anime... - RAVEN19Y8 - 25-08-2010

Well well primul anime pe care l-am vazut a fost acum vreo 11 sau 12 ani nu mai stiu exact dar stiu ca eram destul de mica cand ma uitam la el. In fine am inceput cu Sailor Moon. Atunci vedeam anime-ul ca pe ceva genial, imi placea foarte mult si m-as fi uitat toata ziua la el, acum insa nu il mai vad asa de grozav. Grafica este slabuta insa este oarecum nostalgic sa vad imagini din el, sau sa urmaresc cate un episod.


RE: Primul Anime... - MikeM - 26-08-2010

Nu am stat sa citesc tot threadu', dar ca probabil multi de aici, am vazut Dragon Ball pe TVR1 si Dragon Ball Z pe RTL2 4 I was hooked, si pana la urma au inceput sa dea si Pokemon pe PROTV,

Then I started to grow up(sa nu se inteleaga ca consider animeurile de mai sus stupid or anything, hell, in fact DB/DBZ has a lot to teach about friendship and loyalty, chestii pe care nu le intelegeam atunci) and erm, bored of the same stuff si am hotarat ca daca tot am internet, il folosesc sa mai gasesc 'desene' (hey, eram mic ^^) de genu.


RE: Primul Anime... - ~Light~ - 26-10-2010

Primul meu anime, desi habar nu aveam ce e ala anime si ma uitam ca o retardata care se leagana cu mainile in jurul genunchilor, a fost Pochiemon :3 [Da, stiu cum se scrie niahahahahaha]
Eram yo la gradinita si mama ma trimitea sa duc farfuriile scumpe si noi in bucatarie. Eu treceam prin sufragerie si auzeam melodia cu "Pochieeemoooon sa ii prin pe tooooti" sau cum era ea si aruncam farfuriile peste cap:
-Mami, mami, e Picaciu la teveu
-FARFURIILEEE, COPIL GÂNDAAC!
-Niahahah niahahaha nia nia nia niiihahahaha, PICACIU, TE ALEEG! Mami, alege-l pe Bulbazar si lupta-te cu minee!
-T__T... *strange cioburile*

Niahaha, Picaciu, te aleeeeg!


RE: Primul Anime... - Zach - 27-10-2010

primul anime pe care l-am vazut a fost pokemon, dar la momentul acela nu stiam ca e anime XD l-a fel s-a intamplat si cu yu-gi-oh si beyblade.
primul anime pe care l-am vzt si stiam ca e anime a fost Inuyasha, si l-am descoperitdin intamplare. Culmea a fost ca am nimerit exact episodul in care Inuyasha devenise om, pt ca e semidemon si Kagome zicea "Urechile lui sunt normale" si eu eram ceva de genu': :?? adica nu asa trebuie sa arate ?!!"
dupa care m-am uitat la toata seria si am realizat despre ce era vorba XD


RE: Primul Anime... - HanniGram - 27-10-2010

Hmmm.Primul anime a fost Pokemon pe Pro tv.Eram obsedata,aveam o gramada de lucruri gen puzzle,mingii,postere,tricouri...etc.Nu am pierdut nici un ep,insa nu am apucat sa vizionez continuarea fiindca nu prindeam decat 3 posturi la TV si era si unul alb negru T_T.Apoi a urmat Card Chaptor Sakura(sper ca am scris bine >.<)de care eram si mai obsedata.Imi amintesc ca de ziua pacalelii l-am dat pe tata afara din dormitor ca sa prind cartea minciunii,dar tot am fost pacalita si m-am apucat sa caut cartea,crezand ca m-a pacalit21
Au mai fost Shaman King,Bayblade si cam atat.
Prima data cand m-am uitat pe A+ am vazut Cowboy Bedop(mdah,cred ca am gresit aici >.<)si eu aveam varsta de 8 ani.Cand a vazut tata ca ma uit la "desene animate"interzise,a vrut sa ma duca la bunici,dar eu si verisoaramea am ascuns cheia si ne-am luptat.Eu am venit cu ideea sa inghit cheia,dar tata a observat la timp24
Si asa m-a tarat juma' de curte plangand dupa tipul din anime21
Cam atat imi vine-n tartacuta21