Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Un infinit de teme...

#1
Buun, m-am tot gandit si le-am privit cu ochi critic de multe ori si am ajuns la o concluzie si anume:
Am nevoie de mai multi ochi critici!
Si cum rezolvarea este sa le vada mai multe persoane, here we are:
Floare
Nevoie de sprijin
Tu ai nevoie de lumina eu de accesorii...
Companie?...
Unde este vopseaua rosie ?
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#2
Prima mea intrebare: de ce sunt toate mov?
Umbla si tu la balansul de alb, ca sunt sigur ca ai asa ceva la orice ar fi ce folosesti sa faci fotografii. Alege si tu un cloudy sau un sun pentru exterior, sa scoti nuanta aia urata de albastru de la fotografii.

Apoi...
Compozitie. Compozitie. Tutoriale de compozitie. Exercitiu si tot asa mai departe.

Cateva chestii generale:
Mana in cadru? BAD idea! In 90% din cazurile in care cineva baga o mana in cadru, cu cealalta tinand camera, poza arata ca naiba. Nu e exceptie aici, mai ales ca ai un obiect mare, colorat aproximativ uniform si care se bate cap in cap cu totul.

Daca ai functie de macro pe camera, foloseste-o. Nu apropia camera de subiect in ideea ca se focalizeaza asa. Nu se intampla asta. Focusul e in prin craci iar frunctul e nefocalizat si arata ca naiba din nou.

In rest, ma dor ochii de la culoarea aia. Chiar si daca vrei sa bagi un filtru sa faci culorile un picut mai reci, nu exagera cu surplusul de albastru. Nu da bine deloc.

Spor.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Ok, am inteles in mare. La compozitie nu m-am prins ce-i cu linkul dar il mai studiez eu.
Tin sa mentionez ca cele de din postul trecut sunt facute cu telefonul dar o sa incerc sa o scot, poate reusesc ^^"
De data asta sunt facute cu aparatul - care-i nu-i foarte performant - sper sa fie mai bine decat celalalte...
Marea
Matasea... broastei!
P.S. Sunt de anu trecut...
[Imagine: KMS02-5.gif]
An alter-ego: Let your trouble fly like they have wings.
Me: Well,they actually have...
The alter-ego: What?
Me: It's just... they follow you anywhere XD

#4
Compozitia iti explica CUM sa compui o fotografie, cum sa faci sa iasa in evidenta un subiect si cum sa folosesti la maxim ceea ce ai acolo, sa exprimi ceva.
De exemplu, fotografia ta cu marea...nu zice nimic. E uniforma, cu o pata alba in stanga jos si...cam atat. Incearca ca atunci cand faci fotografii sa faci ceva care sa exprima ceva, sa aibe o idee clara, interesanta. E bine daca vrei sa arati ce frumoasa e marea, dar pune marea respectiva in cadrul a ceva. Ca asa, apa e curata si clara...siiiiiiiiiiii...atat.
Fotografia a doua, ai o gramada de chestii care aglomereaza treaba pe acolo. Subiectul ti-e fix in centru, ceea ce e deosebit de neinteresant, e de cam aceasi culoare ca si backgroundul ceea ce-l face sa nu atraga atentia deloc, si e prin intr-o mare de alte chestii care la fel, nu-l ajuta deloc sa iasa in evidenta.

Te rog eu, nu mai pune fotografii facute cu telefonul. Calitatea fotografiilor facute cu telefonul in general e jalnica iar ca tehnica nu poti face cine stie ce cu ele. Telefoanele mobile in general pentru partea de camera foto au niste lentile de plastic de doua parale, si un senzor foarte mic pe care incearca sa aglomereze cat mai multi megapixeli. Ca rezultat, fotografiile au zgomot de imagine mare si arata ca naiba.

Totul depinde acum si de ce vrei sa faci. Daca tu vrei sa faci niste fotografii care doar sa arate, intr-un fel sau altul, cine stie ce chestie care ti-a placut tie, nu te intereseaza toate astea.
Daca vrei sa inveti catusi de putin de tehnica fotografica, incearca sa aplici lucrurile de pe site-ul cu tutoriale, si poate ce mai zic si eu de aici, ca vorbesc din bruma mea de experienta.

Bafta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
heloo.. dupa cum ti-am promis, apar si eu cu un comm :*.

Soooo, pozele din primul post nu sunt prea reusite. Nu imi place sa ma repet,dar, cum s-a zis si mai sus, daca faci poze cu o mana ..nu e indicat ca cealalta sa faca parte din ele -lol ce exprimare mai am si eu :))-. Toate pozele au culoarea aia mov care deranjeaza foarte mult. Ideea e aceeasi in fiecare poza si cam banala in acelasi timp.
In al doilea post .. prima poza e mai buna din punct de vedere tehnic, mai putin lumina, care e putin cam multa pentru ochii mei, dar, ideea nu exprima nimic. A doua poza e -dupa parerea mea- cea mai reusita dintre toate. Puteai sa alegi un alt unghi, mult mai potrivit, dar avand in vedere ca esti pe o barca -din cate vad eu :))- nu aveai cum sa te misti prea bine.

zbyye
[Imagine: YWk6O.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)