Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

The X-Files

#1
[Imagine: The%20X%20Files.jpg]

Genre: Science fiction, Horror, Drama, Mystery, Thriller

Created by: Chris Carter

Starring: David Duchovny, Gillian Anderson, Robert Patrick, Annabeth Gish, Mitch Pileggi

No. of seasons: 9

No. of episodes: 202

Language: English

Running time: 44 minutes

Comments: Este unul dintre serialele care intr-o vreme erau date la tv mai tot timpul. L-am vazut pentru prima oara candva pe la sfarsitul anilor 90, cateva episoade pentru ca la vremea aia nu urmaream nimic cu atentie si nu stiam ce e aia continuitate. Recent (de doua zile) am inceput sa ma uit la el si planuiesc sa il vad pana la capat in urmatoarele luni. Din ce am vazut pana acum si din cate stiu din vizionari fragmentale trecute este un serial foarte bun. Desigur trebuie sa avertizez oamenii ca am inceput sa ma uit la el pregatit mental.

Serialul a inceput in 1993. Trebuie tinut cont de asta destul de mult avand in vedere cat de pretentioasa a devenit societatea noastra cu privire la tehnologie. Formatul este de 4:3 desi am citit ca spre sfarsit exista si 16:9. Efectele speciale nu sunt multe (cel putin nu am intalnit multe pana acum) dar sunt efecte speciale din 93. Mediul in care traiesc este cel din 93. Nu sunt mobile peste tot, calculatoare cu lcd-uri sau mai stiu eu ce vedem astazi la fiecare colt. Multe trope-uri pe care astazi le vedem peste tot atunci erau abia la inceput. The X-Files a influentat mute seriale din ziua de azi asa ca daca va treziti cu "am mai vazut asta" in minte este probabil pentru ca aici a originat.

O alta parte a pregatirii pentru vizionare este felul in care urmaresti serialul. Ca serialul sa te atinga cu adevarat trebuie sa eliberezi omuletul mic care crede in teoria conspiratiei din interior. Trebuie sa fie 11 noapte si singura sursa de lumina din casa sa fie monitorul. Trebuie sa uiti putin despre celelalte sfuri vazute si sa ti minte ca personajele sunt printre cele mai umane si ne-speciale din cate au existat in astfel de seriale.

Momentan se merge pe ideea de Monster of the Week (MOW) pentru ca nu se stia ce succes va avea serialul. Dar asta nu face un inceput rau. Voi mai comenta pe masura ce progresez cu episoadele
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)