Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va placut cartea?
Da, mult.
30.77%
4 30.77%
Asa si asa.
0%
0 0%
Nici nu am citit-o.
15.38%
2 15.38%
Nu.
53.85%
7 53.85%
Total 13 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

The Twilight Saga

#41
A fi irevocabil indragostita de un vampir reprezinta pentru Bella Swan atat fantezie, cat si cosmar, impletite intr-o relatie extrem de periculoasa. Pe de-o parte este pasiunea ei intensa pentru vampirul Edward Cullen si pe de alta parte legatura starnsa dintru ea si varcolacul Jacob Black, iar Bella a fost nevoita sa indure un an plin de tentatii tumultuoase, pierderi si lupte acerbe intre rivali pentru a ajunge la deznondamantul dorit. Decizia ei iminenta de a alege fie intunecata, dar seducatoarea lume a nemuritorilor, fie o viata simpla de muritoare reprezinta acum firul de care atarna soarta a doua triburi. Alegerea ei a declansat insa si o serie de evenimente neasteptate ce vor avea, probabil, consecinte inimaginabile. Iar viata Bellei ar putea fi distrusa pentru totdeuna.
Mult asteptatul final al seriei "Amurg". Zori de zi, ne dezvaluie in sfarsit secretele si misterele din aceasta poveste uimitoare care a incantat milioane de oameni

Sunt sigura ca din ce am scris eu mai sus, nu ati inteles aproape nimic. Asa ca am sa va povestesc eu ceva pe scurt despre roman.

"Dupa ce Bella Swan se casatoreste cu vampirul Edward Cullen, viata ei devine ceva mai complicata. In pantecele ei poarta copilul lui Edward, care pune in pericol viata Bellei. La sfarsit, Bella este transformata in vampir si devine nemuritoare "

Ei bine, nu pot sa spun ce se intampla la sfarsit pentru ca nu am ajuns acolo >.<. Sincer imi pare rau ca s-a terminat, imi placea si-mi va placea mult. Fiind o fire cam nerabdatoare, am tras cu ochiul la sfarsit, si am citit ultima propozitie care mi-a placut foarte mult:

" Si apoi am trait mai departe fericiti in aceasta mica, dar perfecta bucata de eternitate. "

Mie mi-a placut mult, si-mi va place in continuare ca citesc cartile Twilight. Ei bine, voi ce parere aveti?
[Imagine: Hm757.png]





#42
Buna!Si mie imi plac cartile Twilight,de fapt le am chiar pe toate.Eeee,aproape pe toate cea noua aparuta "Noua si scurta viata a lui Bree Turner" nu o am.Totusi mi s-a parut foarte faina cartea,iar din ceea ce am auzit se pare ca autoarea isi reface ultima carte - nu stiu daca ai auzit sau nu,dar totusi am sa-ti spun.Pe cand ea scria manuscrisul o alta scriitoare i-a furat idea si acum trebuie s-o refaca- in timp ce noi inca mai citim primele carti (eu vb la general din cauza ca multi nu prea stiau ca aceste carti sunt de fapt baza filmelor.Oricum eu cred ca este foarte talentata si de abia astept sa vad ce carti o sa mai publice

Ja ne!
Freedom is power!
And I can use that power!

#43
Imi plac, le-am citit asta vara, pe toate patru. Insa ultima nu prea m-a atras, nasterea fetitei Bellei cu un vampir a fost descrisa dureros ^.^" mai ales cum i se rupeau coastele Bellei : )). Semi-vampir ? Anyway... Jacob e mult mai hot decat Edward in aceasta carte, m-a atras si m-a impresionat de o mie de ori mai mult :].
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#44
Am terminat new moon aseara , nu am ajuns pana la zori de zi dar sper ca voi termina eclipse foarte repede [Adica in 48 de ore maxim21]39 era frumos daca vedeam filmul inainte 21 dar o sa il vad.
Oricum despre zori de zi am inteles ca e ceea mai mare carte din toata colectia cred ca o sa ma apuc spatamana viitoare de aceasta carte.
Oare se va face si film dupa zori de zi ?

Citat:Imi plac, le-am citit asta vara, pe toate patru. Insa ultima nu prea m-a atras, nasterea fetitei Bellei cu un vampir a fost descrisa dureros ^.^ mai ales cum i se rupeau coastele Bellei : )). Semi-vampir ? Anyway... Jacob e mult mai hot decat Edward in aceasta carte, m-a atras si m-a impresionat de o mie de ori mai mult :].
Rlly ? Yuck! Macar i s-a indeplinit dorinta de a fi vampir ..^^ .
.I dont need anyone in my life who does not want to be there.
.Sometimes i cant , sometimes i dont want to , and sometimes i dont even try.
.I am nostalgic , cinical and lonely , so i may hurt you.

#45
Hehe, le-am citit si eu, pe toate. Evident 71
Mi-au placut foarte mult cartile autoarei Stephenie Meyer, mai ales ultimul volum, Zori de Zi - superb, nu am cuvinte! Mi-a parut rau ca am citit Amurg imediat dupa ce am vazut filmul, dar asa s-a intamplat sa fie. Cartile oricum nu se compara cu filmele, desi imi plac si filmele. Astept cu nerabdare sa apara Breaking Dawn :001_wub:
Insa, sa ne intelegem, adica sa nu interpretati gresit. Sunt fana Twilight Saga, dar nu sunt obsedata. E o diferenta si asa am sa raman in continuare 21
[Imagine: mboi6o.png]

#46
am citit si eu cartile si sunt foarte bune. din cate am inteles autoarea a avut un vis si din acel vis s'a inspirat Smile. e poveste destul de palpitanta si in multe faze nu puteam sa ma opresc din citit 21. am stat intr'o noapte pana la 3 si am citit Smile . chiar imi plac si le voi reciti cu multa placere. sper ca si voua va plac Smile

#47
Probabil ca o sa-mi sara in cap 7863876 de fani Twilight, dar, cum cenzura a fost inlaturata de mult, o sa-mi spun parerea.
Am citit cartea si singurul lucru care mi-a placut a fost ca ma facea sa rad cata prostie putea sa cuprinda.
In primul rand, personajele sunt false si asta se vede. Bella e..copilul perfect ori asta nu exista. Ea nu are probleme cu scoala sau cu parintii. Daca nu ar fi fost Edward Cullen, ea nu avea niciun fel de problema cu nimeni si cu nimic. Toata lumea o place, e desteapta (sau, ma rog, asa e caracterizata) si ea e numai "sunt proasta, sunt atat de urata! Sunt o antisociala!". Trecand peste asta, trei sferturi din carte ea tremura. Nici macar in ultimele 100 de pagini (unde e indesata toata actiunea) nu face nimic interesant. Ai putea foarte bine sa pui o statuie in locul ei si nimeni nu si-ar da seama (Desigur, mai putin Edward pentru ca el e "perfect"). Pe langa faptul ca sfideaza legile naturii cu prostia ei, Bella nici macar nu stie sa profite de situatie. Un vampir care se presupun ca e sexy si un varcolac hot (plus un om) ar face orice pentru ea si ea nu are nevoie de nimic. Edward e foarte bogat si ea merge cu o camioneta veche si nu vrea nimic altceva decat ocazia de a fi nemuritoare. Ce fel de om e asta? Apoi, mai vrea si sex, dar asta e tot.
Mai departe...Edward Cullen!
Pe langa fatul ca e o rusine pentru vampirii fictivi din carte, el denatureaza intr-atat legenda vampirului incat aduce mai degraba a zana decat a bautor de sange. Zau asa! Cine a mai auzit de vampiri care stralucesc? In secolul ala si ceva pe care l-a trait el chiar nu a gasit nicio fata care sa-i placa intr-atat incat sa-si piarda naiba virginitatea?! Lumea nu poate sta nici pana la 18 ani virgina si el sta un secol si nu simte lipsa activitatii sexuale? In atata vreme nu s-a indragostit deci de nimeni. Bun, poate inteleg asta, dar apoi s-a indragostit de BELLA, de cadavrul ala pe picioare lipsit de orice fel de personalitate. Scuze, da' tre' sa fii prost rau. Nu imi mai exprim parerea cu privire la posibilitatea redusa pana la inexistenta a dragostei aparute pentru o asemenea fata.
Am spus ca personajele principale nu au caracter, dar nici restul personajelor nu se lasa mai prejos. Rosalie doar sta si o uraste pe Bella (trecand peste faptul ca e frumoasa deoarece autoarea are grija sa ne fixeze clar un singur lucru: vampirii sunt frumosi.), Jasper, de asemenea, sta. In alt volum (Eclipsa parca) povestile lor sunt dezvaluite, dar tot nu putem spune ca sunt niste personaje foarte complexe.
Am categorisit protagonistii si am ajuns la concluzia ca Edward e o zana, nu un vampir si Bella e un zombie, nu o fata. Trecem mai departe, la actiune. Vreau sa semnalez aici chiar lipsa ei. Cum am mai spus, in trei sferturi din carte Bella tremura si Edward o adulmeca (pardon, trebuia sa le pun invers). De asemenea, intalnim si dulcegarii plictisitoare gen "acum tu esti viata mea" si "o, Doamne, cat de mult te ador si cat de perfect esti tu!". In ultima parte (foarte mica desigur) e inghesuita toata actiunea (venirea lui James si vanatoarea), cum se va intampla, de altfel si in celelalte volume.
Parerea mea e ca aceasta serie este foarte plictisitoare si prost scrisa.

#48
(05-02-2011, 06:27 PM)Reveuse A scris: foarte plictisitoare

Wtf? Cum poti sa spui asa ceva? :]] Daca tu te-ai plictisit e mare pacat, eu ma rostogoleam pe jos cu unicornii prostiei si ai penibilitatii. Niahahha <333 N-ai zis nimic de Jacob si de Reoonezzzmeee[imi place prea mult sa ma joc cu numele asta]. =[ Si de cercul de prieteni umani ai Bellei [pe care-l frecventeaza cand are ea chef], care sunt prea plictisitori pentru ea si de aceea le spune cate-un "fffffffssss" si apoi pleaca pe potecuta fericirii alaturi de Edward Sparcal Iti Biti Zana Maseluta Calan. Si toata lumea tremura si e fericitaaa! Niahahaha. o//o

Neah, eu n-am de gand sa scriu la fel de mult ca tine, Reezule. Ai acoperit tu destul din subiect, mie mi-e lene. =333 Paaacee si uniiicoorni. Niaa.
[Imagine: 51pt12.png]
Eu mă semnez uneori "cam retardă" şi uneori cam aşa.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)