Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Suntem singuri in Univers?

#31
Să ne gândim că în fiecare minut începe crearea unei noi stele , planete sau chiar este distrusă. Dupacum toooți știm, Universul e destul de mare pentru n corpuri cerești. Cine știe câte există și câte alte ființe înzestrate cu rațiune ți-au pus întrebarea asta. Așa cum noi cautam neîncetat viață pe alte planete, poate așa fac și alții și poate au șanse mai mari sau mai mici de a ne gasi pe noi primi și de a se minuna de existența noastră , a unor extratereștri pentru ei. Deci, nu, nu suntem singuri.
Booon, gata cu aberatu' .

Edit după 2 ani: ce filosoafă mai eram. Dar tot cred în extratereștrii, mereu o voi face.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#32
Tind sa cred ca mai exista.Nu doar de dragul de a gandi, ci doar pentru ca vreau sa cred ca ar fi aproape imposibil sa nu mai existe alte fiinte inzestrate sau nu cu inteligenta. Chiar daca nu sunt extraterestrii aceia despre care tot se aude si se dezbate, tot cred ca mai exista. Cum au spus si altii, ar fi o prostie sa credem ca nu.
Nu prea ma gandesc la subiectul asta prea des dar mai vezi la stiri sau prin ziare de azi pe maine cate o discutie de acest gen.
Si sincera sa fiu, daca s-ar demonstra prin eu stiu ce mijloace ca e adevarat ca NU mai exista viata si ar fi sigur 100% mi s-ar parea o stupizenie.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#33
Nu suntem singuri, da' nu cred ca exista extraterestri care sa ne fi vizitat cu farfuriile zburatoare si sa rapeasca oameni!
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#34
Eu cred ca exista. Nu vad de ce nu ar exista. Probabil au fost descoperiti dar nu a fost publicat, din moment ce o mare parte din planeta inca nu este pregatita sa afle. Nu sunt foarte multi cei care sunt de parere ca exista alte forme de viata pe alte planete, majoritatea zicand ca ei nu cred in povesti de adormit copiii. Exista o planeta identica Terrei, in constelatia Libra, sistemul solar Gliese 581, numita Gliese 581 g, cunsocuta si ca Zarmina. Si, daca este perfect identica Pamantului, sunt sigura ca acolo exista viata. Daca existam noi, mai mult ca sigur mai exista alte forme de viata. Poate nu oameni, dar cu forma umana sau animala.
Va rog, nu-i lasati sa moara!



[Imagine: cuZv.gif]
[Imagine: 3MiK.gif]
[Imagine: BvWd.gif]
[Imagine: QrLB.gif]
[Imagine: v1oJ.gif]

#35
De acord cu tine Michiyo道代

Exista planete in Universul asta care macar sa aibe ce are si planeta noastra, insa distanta e atat de mare incat e improbabil ca in viitorul aproapiat sa se trimita un satelit sa faca "poze" Smile
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#36
Ceva interesant la prima parte incepe pe la 2:12 (ora, nu minut) http://www.stiintific.com/2010/04/nassim...-campului/
Aia priveste alta civilizatie. Restul priveste ceva mai mult (eu inca n-am vazut tot plus ca nu cred ca e topicul cel mai potrivit pentru detalii, doar 2:12 si atat].
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#37
(03-01-2011, 06:36 PM)Michiyo道代 A scris: Eu cred ca exista. Nu vad de ce nu ar exista. Probabil au fost descoperiti dar nu a fost publicat, din moment ce o mare parte din planeta inca nu este pregatita sa afle.

Perfect de acord ^^. Deja au inceput prin a se publica existenta apei pe alte planete (inclusiv pe Luna si Marte), si descoperirea microorganismelor in asa-zisele izvoare subterane. Dar probabil ca intrebarea se leaga de formele de viata mai evoluate, in care eu cred. Si mi se pare o concluzie logica.

Problema, insa, e ca daca s-ar da drumul la astfel de informatii s-ar crea un haos general. Ce sa mai vorbim de credinciosi si religiile lumii care nu "acopera" si viata inafara Planetei. It'll be like the Inquisition stuff and "The earth is actually round"-chaos all over again... Nu stiu ce sa cred in omuletii verzi, dar e ciudat sa crezi ca ciudateniile petrecute intre anii '50-'90 mai ales, sa fie toate numai nascociri.
Dar teoria Atlantidei, cristalele care neaga gravitatia si Piramidele? Dar Insula Pastelui? Cercurile din lanurile de grau? controversele despre NASA? anumite manuscrise inca nedeslusite...

Well, life can sometimes get funnier... xD


#38
Chestie: zeii erau fiinte ca oamenii care aveau tehnologie pentru calatorii in spatiu. Inclusiv Dumnezeu si ingerii sai.
Alta chestie: NASA a publicat in urma cu ceva timp un filmulet in care spuneau asa: "o cometa care intra in soare". Dar chestia care intra nu era cometa. Dupa ce au aparut mai multe comentarii care spuneau ca aia nu era cometa au scos clipul. Dupa un timp a aparut iar, dar de data asta il editasera si obiectul respectiv arata ca o cometa. Deci da, se ascund multe.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#39
It's reaaaal. Cuz' I'm an Alien 15
Lasand asta, mereu ama vut impresia ca exista extraterestrii. Adica de ce nu? Poate si noi suntem etraterestri pentru ei sau poate ca si noi suntem scarbosi in opinia lor. Ma rog, mai era prin ziare cum ca un taran din texas ar fi prins un pui de extraterestru si abia dupa vreo 3 ore a putut sa il omoare. Faza ciudata este ca noi daca am merge pe alta planeta nu am supravietuii atat.
Oricum, nu avem noi de unde sa stim cat e de mare universul, daca are un sfarsit sau daca mergem in cerc. Cert este ca sunt o gramada de planete nelocuite, pentru ca ori sunt prea aproape de soare, ori prea departe, you know. Asta doar daca extraterestrii s-au adaptat la chestia asta, sau exista un alt sistem solar. Btw, se mai zicea pe la tv ca exista o planeta identica cu PAmantul, si in 2012 o vom intalnii21 Iluzii.
Whatever, poate exista o frantura de speranta ca nu suntem singuri in univers.
Cea mai reuşită semnătură.

#40
@extraterestra - parca in 2012 o sa murim, nici gand de intalnirea cu planeta geamana or whatsoever. Legat de speranta, eu nu i-as da o denumire atat de euforica, foarte probabil ca fiintele alea nu-s tocmai prietenoase =/.
w/e, vad ca multi de aici sunt entuziasmati de faptul ca acolo undeva departe poate-poate exista extraterestri. Ce te faci daca-si aduc guns n stuff [ future shiet ofc ] si te ciuruie sa-si cucereasca planeta?
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)