Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Studiouri anime

#1
Uneori studioul care a lansat animeul constituie un criteriu de alege a seriile la care ne uitam ^^

Personal ,pe mine ma atrag animeurile scoase de Bones [Fullmetal Alchemist ,Ayakashi ayashi mai ales] ,in primul rand pentru scenele de lupta . Toate sunt fluide si clare ,pline de vivacitate ,iar din asta rezulta ca Bones stiu sa faca o treaba foarte buna 4
Eu am de gand sa urmaresc si Soul Eater ,din simplul motiv ca e lansat de Bones . Abia pe 7 aprilie [acum cateva zile] a fost lansat si inca nu exista sub ,dar am rabdare :3 Din acelasi motiv ,pe lista de asteptare se mai afla: Angelic Layer [kill me] ,Ouran High School Host Club .

Alte studiouri care mi-au atras atentia: Gainax ,Madhouse ,Gonzo ,Studio DEEN ,J.C. Staff .

#2
Eh daca stau sa ma gandesc bine si eu ma iau dupa studiouri, cum ar fi Studio DEEN, de asta nu ma pot desparti, anime-uri produse de ei care nu m-au dezamagit: Kiba, Shining Tears X Wind, Jigoku Shoujo, R.O.D - the TV, Full Moon wo Sagashite, Fruits Basket si de curand Vampire Knight, dar ramane de vazut daca il pot considera de top.
Mai sunt si alte studiouri, cum a zis Shiva: Bones, pe langa asta Gonzo (got to love it), Aniplex...

#3
Cred ca din toate mi-a placut cate ceva/..insa cele care mereu mi-au placut au fost :Gonzo ( Special A , Kaze no stigma , Blassreiter , Chrono Crusade,Gantz ,Tower of Druaga...si..trebuia sa aduca si the five killers..*..i want it so bad!..2..dar inca nu a aparut..) ,Studio Deen ( Weiss Kreuz , Vampire Knight , Dazzle, Full moon wo sagashite , Shounen Onmyouji..lista continua ), Production I.G. , Sony , Bones (Darker than Black ) si Madhouse( devil may cry , majin tantei nougami neuro ,Card captor sakura , death note ,final fantasy 7 ova: Last order , rideback ,saiunkoku monogatari ,
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#4
Pai eu nu prea ma iau dupa studiorui dar daca ar fi sa zic asa pot spune ca:
1. Madhouse ( Death Note , Final Fantasy , Ichigo 100% etc).
2. Sunrise (Cowboy Bebop, InuYasha, Gundam)
3. ARMS ( Elfen Lied , Ikkitousen : Dragon Destiny/Great Guardians ,Genshiken-nevizionat inca)
4. Pierrot (Bleach, GTO, Naruto, Yuu Yuu Hakusho)
5. Bones (Ouran High School Host Club, Soul Eater, Tokyo Magnitude 8.0, Fullmetal Alchemist: Brotherhood)

Si mult mai multe dar momentan e vreo 3 dimineata si nu prea am chef sa le zic pe majoritatea.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
influenta personalitatea,
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru,
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
ore,
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai
nimic de dat,
Cand te striga un prieten, vei gasi puterea de a-l
ajuta.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubita.




The rest is still Unrwitten

#5
NECROOOOO ATTACK NUMBER TWOOOOOOOOOOOOOO!

Hai sa mai vorbim un pic de studiouri ca acest topic prea sta la fundu' fundului si nu se mai stie nimic de el.
Hai sa vorbim de ce Gonzo put? Sau nu put? Ce ziceti voi...cand va miroase a Gonzo, va vine sa va luati lumea-n cap sau simtiti deja cum incepeti sa salivati dupa urmatoarea bucata de eye candy?

Hai sa vorbim de Ghibli. Au ei cele mai misto filme anime sau, ca si Disney, cam le-a trecut vremea? E Princess Mononoke cel mai overrated anime al tuturor timpurilor? Sau mai degraba onoarea merge spre Spirited Away?

Dar de Gainax ce ziceti? Mai sunt ei spiritul ciudateniilor creative ce erau candva prin anii '90 sau boala lui Hideaki Anno de acum a atins pragul critic in care mai bine ne punem palmele la frunte si tipam intr-o perna?

Madhouse? Cea mai buna si interesanta animatie din zilele noastre sau doar altii care nu mai stiu ce fac de ceva timp?

Ia hai sa va auzim cu ceva pareri si controverse sanatoase. V-ati lenevit cu totii. TREZIREA!
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#6
Dau si eu cu un necro, fiindca nu vad nici o mentiune la KyoAni, pe numele lung Kyoto Animation?! C'mon!

The Melancholy of Haruhi Suzumiya
Lucky Star
Clannad + Clannad Afterstory
K-On! / !!
Nichijou

si mai recent, Hyouka.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#7
In general nu imi pasa de studioul ce scoate un anime. Stiu ca pentru multi asta pare o chestie importanta, dar nu pot sa zic ca am ales vreodata un anime dupa studoiul ce l-a scos.

Gonzo aparent a scos doua dintre animeurile mele favorite (Vandread si FMP) deci asta il spala de orice rusine ar putea avea

In schimb Ghibli a scos doar filme super laudate, dar care nu m-au impresionat atat de tare. Da au niste filme foarte artistice dar nimic din ce au facut nu mi-a dat o senzatie de fericire si nu am apreciat niciodata drama.

Madhouse pare sa fie peste tot in spectrul animatiei. Nu as recunoaste ca un film e facut de ei decat daca as vedea scris.

Sincer nu m-a prins niciodata valul asta de dorinta de a fi informat in privinta studiourilor anime. Nu ca la filmele americane unde pot sa imi dau seama daca un film va fi sau nu bun dupa director. Din pricina asta nu i-am inteles pe oamenii care faceau zarva ca un anime e bun sau rau doar dupa studioul ce l-a facut
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#8
^ fiecare studio are directii diferite, tehnici diferite de animatie, unele au chiar genres sau seiyuu asociate lor. KyoAni de exemplu lucreaza mult pe calitatea animatiei si ca genre pe slice of life, desi chiar si din lista mea se observa ca nu aceea e prioritatea lor.
"I decided to always have as much fun as I can. That way, I'll be happy with my life no matter when I die."

#9
Niciodata nu am urmarit un anime pentru ca un anumit studio fusese cel ce-l produsese, insa in urma acestui thread am descoperit ca nu ar strica daca inainte de a-l vizualiza m-as interesa sa aflu de la ce studio provine.
Am observat ca multe dintre anime-urile pe care le admir si mi-au captat atentia sunt produse de MadHouse. Printre ele se numara SuperNatural: The Animation, Death Note, Nana, Paradise Kiss, Trigun si Ultraviolet: Code 044.
De la Bones nu mi-au placut decat Full Metal Alchemist, Soul Eater si No.6, anime-ul pe care l-am urmarit cu respiratia intretaiata.
Desi multi nu se simt atrasi de acest anime, Kiddy Grade este, in opinia mea, anime-ul SF cu cea mai controversata poveste. Tocmai de aceea, ma mandresc sa spun ca se numara printre favoritele mele. Anime-ul este realizat de Gonzo. Deasemenea si Kaleido Star si Chrono Crusade.
:::Hot temptations:::Sweet sensations:::
:::Rhythmic motion:::Raw emotion:::
:::Your reaction:::To my action:::
:::Hour after hour:::Of sweet pleasure:::



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.244 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)